Süleyman Baykal’a açık çağrı!

 

Türkiye’nin en saygın bilim adamlarından, Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyelerinden, Trabzonlu Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel, yazdığı onlarca kitabı ile birlikte kütüphanesindeki sayısız eseri, iktisat bölümü olan bir üniversiteye bağışlamak istediğini açıkladı. 
Yahya Hoca, konu ile ilgili olarak sosyal medyada şu paylaşımda bulundu;
‘Ciddi bir konu. Karar veremiyorum. Bozburun'da iktisat teorisi ve iktisadi tarih alanlarındaki kitaplarımı iktisat bölümü olan bir üniversiteye bağışlama istiyorum. Bunlar İngilizce ve Türkçedir. Vermem için bu üniversitenin iktisat bölümünün 1) Marksist ağırlıklı, 2) İslamcı ağırlıklı, 3) Türkçü Milliyetçi ağırlıklı olmaması gerekmektedir.
Muğla Üniversitesindeki iktisatçılar kadrosu SBF'de çalışırken ve emekli olup zamanımın önemli bir kısmını Bozburun'da geçirirken benim mutlak anlamda yok saydı. Emekli olduktan sonra FB da isteselerdi memnuniyetle tez yönetebileceğimi, yüksek lisans ve doktora programlarında bir yarıyıllık ders verebileceğimi belirtmiştim. Tık çıkmadı. Bunun nedenini de anladım. Anlıyorum. Ama kitapları onlara vermem.
SBF'ye de vermem. Kürsü başkanı olarak yetki ve sorumlulukla çalıştığım yıllarda, o zaman perde arkasında iktidarını sürdüren sola açık sivil asker derin devletin himayesinde zorla yönetimi uhdemde olan kadrolara Dekan Celal Göle ve Rektör Nusret Aras, boğazımdan içeri akademik değil ideolojik zevzeklik yapan birkaç kişiyi soktular. Bunlar sırtlarını dayadıkları ve yıkılmaz sandıkları dağın verdiği cesaret ve küstahlıkla nerede ise "anama küfrederek" kan kusturdular bana. SBF geleceği makus bir çürüme sürecine girdi. Öğrencisine yazık oluyor.
Çevrede birçok Üniversite var. İstediğim tek şey vereceğim kitapların kütüphane envanterine düzgün bir şekilde kaydedilmesi ve iç kapaklarına benim bağışladığımı belirten bir etiketin yapıştırılmasıdır.
Çanakkale, Antalya, Afyon arasındaki devlet üniversitelerinden ya da gece kondu gibi kurulmamış vakıf üniversitelerinden iktisat bölümünde 1) Marksist, 2) İslamcı ve 3) Türkçü Milliyetçi bir kadronun kapılanmadığını bilen birileri varsa aranızda, ilgililere bu önerimi lütfen iletmelerini rica ediyorum.’
***
Hocanın bu açık çağrısına KTÜ rektörü Süleyman Baykal, bize göre seyirci kalmamalı. Kitapları KTÜ’ye almasa bile yeni kurulan Trabzon Üniversitesi Kütüphanesine almalıdır.

Kurban pazarı
boş kaldı!

Kurbanlık hayvan satanlar ve kesim yapanlar Ortahisar Belediyesi’nin Akyazı stadının batısındaki dolgu alanında hazırladığı kurban pazarını tercih edince Büyükşehir Belediyesi’nin Beşirli sahilinde Gülcemal projesi için doldurulan alanda hazırladığı kurban pazar yeri boş kaldı.
Büyükşehir Belediyesi’nin Kurban pazarı olarak hazırladığı mekanın, geçici de olsa otopark olarak kullanılmasını isteyen 1 Nolu Beşirli Mahallesi Muhtarı Muhittin Eyüboğlu, ‘Akyazı stadı çevresinde maç günleri otopark sıkıntısı çekiliyor, ayrıca sahil yolunun deniz tarafı akşam saatleri otopark olarak kullanılıyor. Büyükşehir belediyesinin hazırladığı kurban pazarı, ya ücretsiz ya da çok düşük bir bedelle otopark olarak hizmet vermelidir. Beşirli Mahallesi muhtarlığı olarak, geliri muhtarlığımıza kalması şartıyla bu alanı otopark olarak işletmeye talibiz’ dedi.

Aşkale Aşkı!

Sosyal medyanın ‘1’ numaralı gazetecisi Teoman Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’na yönelik eleştirilerini sürdürüyor.
Yılmaz, dün sosyal medyada ilginç ve düşündürücü bir paylaşımda bulundu ve şöyle dedi;
‘Güzelim Düz ova, Düzyurt bitirildi! Sebep, Aşkale’yi memnun etmek! Çünkü, Aşkale Araklı Taşönü’ndeki 360 dönüm atıl arazisini Büyükşehir belediyesine bağışladı. Karşılığında, kentimizin en güzel yerine Düzyurt’a Değirmen kuruldu! 200 milyon TL’lik çöp tesisi kuracağım diye Araklı Taşönü ve Santa Harabeleri vadisinde 1.5 milyar dolarlık yani 10 katrilyonluk yatırıma engel çıkardı belediye ve bu yatırım Elazığ Hazar bölgesine kaçtı. Hem bundan olduk, hem de ikinci kez çöpe boğulacağız. Bir diğer hesapta Çimento fabrikasının sahildeki Akoluk’taki ikinci atıl arazisini REŞAT ALTIN’a çevrilmesiydi. Onu da tüm yollar Aşkale’ye çıkacak şekilde plana işledi, iki dudak bir kafa sistemi! Vatandaş ise izlemede kaldı.
Teoman Yılmaz bu yazıdan sonra çevreye beyaz duman saçan Aşkale Çimento fabrikasının Düzyurt’taki fabrikasının bir video görüntüsüne yayınladı ve ‘Filmin adı; Aşkale Çimento’ dedi. 

İtfaiye önündeki
köprülü yol yıkılabilir!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun, Sivil toplum örgütleri ve kamuoyunun karşı çıkmasına rağmen, yapılmasında ısrar ettiği ve yaptırdığı İtfaiye önündeki köprülü kavşağın, Moloz’daki dönel kavşak yapıldıktan sonra yıkılabileceği söyleniyor. 
Köprülü kavşağın, bir inat uğruna yaptırıldığını söyleyen vatandaşlar, ‘Köprülü kavşak, bölgedeki trafik akışını engeller duruma geldi. Moloz’da dönel kavşak yapıldıktan sonra, köprülü kavşak yıkılır ve muhtemelen güneyden kuzeye yeni bir kavşak yapılır’ diyorlar.


*******

Avrupa ve Amerika Hıristiyanlarına has bir durumdur. Bütün yıl domuz gibi çalışıp harcarlar. Etrafındaki hiçbir şeyi görmezler. Daha doğrusu biraz olsun durup etrafına bakmaya hiç fırsatları yoktur. Ne zamanki Paskalya yortusu, Noel bayramı, yılbaşı tatili yaklaşır bütün yıl domuzluk yapan o insanlar birden ortadan kaybolur. Hemen hepsi insancıllaşır; eşini, dostunu, akrabasını hatırlar. Kısaca birkaç günlüğüne de olsa insan sıfatına girerler. Şimdi mübarek bayramlarda aynı şeyi biz yaşıyoruz. Bugün birçoğumuz birkaç günlüğüne de olsa insan olduğunu hatırlayacak. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar