Süleyman Soylu manevra mı yaptı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun veda mesajı, Trabzon’da olduğu kadar Ankara’da da yankı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vakit geçirmeden Süleyman Soylu’ya sahip çıktı. Soylu’nun bakanlıktan ayrılmasının veya azledilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.
Soylu’nun veda mesajı ve Erdoğan’ın açıklaması AKP’nin yayın organları olarak nitelendirilen gazetelerde ne hikmetse tek satır yer almadı.
Muhalefet eksenli yayın organları ise kulis bilgilerini ve yaşanan olayları aktardılar…
Yazılanlar, çizilenler ve perde arkası olaylar alt alta konulduğunda AKP’de içten içe bir yarışın ve çatışmanın yaşandığı net bir şekilde ortaya çıkıyor.
Yeniçağ Gazetesi yazarı Ahmet Takan, Soylu’nun veda mesajını Damat Berat ile kapışmasına bağladı.
Takan; Soylu’nun Berat Albayrak ile yaptığı telefon konuşmasından sonra saraya gittiğini olup bitenleri Erdoğan’a anlattığını ileri sürdü ve Erdoğan’ın ‘ilgilenirim’ diyerek Soylu’yu yolcu ettiğini belirtti ve, ‘Süleyman Soylu, istifa mektubunu, basına yazılı açıklamasını cebine koyar ve Trabzon'daki o malum konuşmayı yapar. Süleyman Soylu, terörle mücadelede gayret gösterdi, çok önemli işler yaptı’ dedi.
Takan; Başbakan Binali Yıldırım’ın, bu olaylar karşısında ses çıkarmamasının nedenini de, Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını düşünmesine bağladı. Takan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın da kaç kez istifa eşiğinden döndüğünü ileri sürdü. Ahmet Takan’ın yazısı gerçekten ilginç!
***

Süleyman Soylu’ya karşı Trabzon’da da bir direnme ve söylediklerini yerine getirmeme var. Süleyman Soylu, Moloz’da Orhan Gümrükçüoğlu-Erdoğan Bayraktar ikilisinin gündeme taşıdığı ve şu an temelinin atıldığı 5 bin kişilik cami projesine sıcak bakmıyor.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde müfettişlerin ortaya çıkardığı kart ve bilet skandalı sonrasında müfettişlerin geri çağrıldığı iddiası Soylu’nun canını sıkmıştı.
Bir de Kanuni Bulvarı’nın Akoluk, Düzyurt mahallesi güzergahında Aşkale Çimento’ya büyük avantaj sağlayan 18. Madde uygulaması ve yöre halkının arazilerinin gasp edilmesi olayı var…
Trabzon’daki olayların da Ankara’da yaşananlarla direkt olmasa bile endirekt ilişkisi olduğu söyleniyor.
***

Süleyman Soylu’nun çıkışını, siyasi bir manevra olarak da nitelendirenler var… Soylu’nun veda mesajından birkaç saat sonra Ankara’dan arayan eski bir siyasetçi (milletvekili) Soylu’nun, başarılı bir bakanlık süreci ile kamuoyundan haklı olarak destek bulduğunu, bu açıklama ile Saraya rest çektiğini, Sarayın da, genel, yerel ve başkanlık seçimi öncesi, partide karışıklığa neden olunmaması için bu reste ‘rölans’ diyeceğini ve Soylu’yu destekler mahiyette açıklama yapma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Eski vekil, Soylu’nun başkanlık seçimi sonrası böyle bir açıklama yapması halinde, bir saat sonra istifasının istenebileceğini öne sürdü.
***

Süleyman Soylu, AKP’nin merkeze açılmasında, geçmişte merkezde siyaset yapanların ve bu kesimin taraftarlarının AKP’ye yönelmesinde etkili olmuş bir isim. AKP’ye oy verenlerin en az yarısını oluşturan sağ seçmen, Soylu ve aynı gelenekten gelen bakan, milletvekili, belediye başkanlarıyla birlikte partiyi sahiplenmişlerdir. Soylu ve onun gibi isimlerin parti içi mücadelede seçim öncesi dışlanmaları, ikinci plana itilmeleri olumsuz sonuçlar doğurabilir. Cumhurbaşkanının da Soylu’ya sahip çıkmasının bir nedeni bu olabilir.
Süleyman Soylu, AKP’ye sonradan katılmasına rağmen ilk katılanlardan hatta milli görüşçülerden daha üst düzeyde bir performans sergilemiştir. Partide birilerinin rahatsızlığı aslında Soylu’nun bu performansı ve başarısıdır. Soylu’ya karşı olanların birçoğu Soylu’yu potansiyel genel başkan adayı veya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı görmektedir.
Başbakan Binali Yıldırım’ın da, Soylu’ya karşı yapılanlara seyirci kalmasının nedeni bize göre, Soylu’nun bu şekilde yıpratılarak devre dışı kalmasının sağlanmasıdır.
AKP’de Soylu ve Soylu gibilerin diskalifiye edilmeleri, parti içerisinde milli görüş geleneğinden gelenlere belki avantaj sağlayabilir ama AKP’ye avantaj sağlamaz.
Sonuç olarak; Süleyman Soylu’nun eylemi, ne siyasi bir hamle ne de bir manevradır. Soylu, yapılmasını gerekeni yaptı. Cumhurbaşkanı da siyasi konjonktür gereği kendisine sahip çıktı, Soylu’yu harcamadı. Üstelik daha da güçlendirdi…   

Hasan KURT

Prof.Dr. Yomralıoğlu
ve 18. Madde!

İTÜ öğretim üyesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun harita kadastro başdanışmanı Prof.Dr. Tahsin Yomralıoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Kanuni Yolu’nun Düzyurt, Akoluk ve çevresinde bir müşavir firmaya yaptırdığı 18. Maddenin uygulamasının maddi ve manevi hata ve yanlışlarla dolu olduğunu söyledi.
Trabzon’da yıllar önce Tanjant yolunda 18. Madde uygulaması yapan ekipte yer aldığını belirten Prof.Dr. Yomralıoğlu, ‘O gün bizim de bazı yanlışlarımız olmuştu. Bunun nedeni o günkü yasaydı. Bugün, mevcut yasaya göre yapılacak 18. Madde uygulamasında hata ve yanlış payı çok düşüktür. Bölgede yapılan uygulama yanlıştır. Bir an düzeltilmesi gerekir. Yanlış Uygulama belediye tarafından düzeltilmezse, vatandaş İdare mahkemesinde dava açsın. Dava sonuçta bilirkişiye, uzmanlara gelecektir’ dedi.
Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne 18. Madde uygulaması konusunda yardımcı olabileceklerini söyledi.

***
 
Yazı bundan 5000 yıl önce Irak'ta bulundu. Bugün Japonya'da okuma-yazma oranı % 100; Irak'ta ise nüfusun yarısı okuma-yazma bilmiyor, acaba neden? (Prof.Dr. Ali AKAR)

***

Liberalizm üzerinden açıkladığımız miliyetçilik muselmancılık solculuk bu milletin bir derdine çare olmaz. Kasaba siyasetçileri ve onun proleter kurnaz ayakçıları bu sözüm size. Açın ekonomi programınızı bakın nadim ve peşiman olarak başlayın mesela!
(Prof. Dr. Kemal ÜÇÜNCÜ)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum