Süleyman Soylu’nun veda mesajı!

AKP Hükümetlerinin en başarılı bakanlarından biri tartışmasız Süleyman Soylu’dur. Soylu’nun; özellikle İçişleri Bakanlığı döneminde terör örgütlerine göz açtırılmadığı gibi neredeyse kökü de kazındı.
Soylu, DP genel başkanı olduğu yıllarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır eleştiriler getirmişti. Sonra, Erdoğan’ın daveti ile eleştirdiği partiye katıldı. Teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcılığına ve ardından İçişleri gibi kritik bir bakanlığına getirildi.
Hükümetin bu denli başarılı bir bakanı dün, çokları gibi bizleri de şok eden bir konuşma yaptı.
Soylu’nun açıklaması bir veda mesajı idi.
Süleyman Soylu, şöyle dedi:
‘Allah şahittir kalbimizde hiç fesat ve eğrilik olmadı. Beni hatırlayacağınız zaman Süleyman Soylu ‘Bu dergâha eğri odun yanlış odun taşımaz’ diye hatırlayın. Biz ahlaklı adamlarız. Siyasetin de ne olduğunu iyi bilen kardeşlerinizden bir tanesiyim. Çocukluğumuzdan beri bu işlerin içindeyiz. Bilmenizi isterim, nefsim için, kişiliğim için, bir büyük davanın bir çapağı olsam bilin ki, kendimi yok ederim. Çok net ve açıktır. Bugün İçişleri bakanıyız, yarın belki değiliz. Buradan gideriz, belki bir daha gelişimiz olmaz. Ama şunu net ve açık şekilde söylüyorum. AK Parti’ye Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın davetinden beri yaptığım bütün çalışmalarda bu davaya olan sadakatimden, anlayışımdan bir nebze olsun ödün vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz… Geri çekilmek de bir erdemdir. Geri adım atmak da bir erdemdir. Bu kongre benim hayatımda da önemli bir kongre olacaktır. Sadece bende şunu hatırlayın; Trabzon’u çok seviyorum. Trabzon bana hayatımın en önemli ve şerefli görevini verdi. En önemli görev Trabzon Milletvekilliğidir. En çok özlediğim kızım ve oğlumdur. Allah inşallah çok yakın bir zaman içerisinde onlarla daha çok sık birlik ve beraber olmak nasip eder. Bu vesileyle bana ve çoluğuma çocuğuma vermiş olduğunuz bu asaletten dolayı size, kıymetli Cumhurbaşkanıma, her birine ayrı ayrı hürmet ve minnetlerimi ifade ediyor, hakkınızı helal etmenizi diliyorum”
***
Soylu’nun söylemleri, sitemkar ve birilerine gönderme ile dolu…
Soylu; kime, kimlere sitem ediyor?
Neden, ‘Kalbimizde fesatlık ve eğrilik olmadı’ deme ihtiyacı duyuyor. Yoksa parti içerisinde birileri kendisini kapı arkalarında bu şekilde mi eleştiriyor…
‘Biz ahlaklı adamlarız’ derken birilerine yine mesaj veriyor...
Cumhurbaşkanına ve davaya bağlılığını vurguluyor ve ardından ‘geri adım atmak da bir erdemdir. Trabzon bana hayatımın en önemli ve şerefli görevini verdi. En çok özlediğim kızım ve oğlumdur. Hakkınızı helal etmenizi diliyorum’ diyor.
Soylu’nun bu konuşması açık ve net bir veda mesajıdır. Siyaseti noktalama söylemidir.
Soylu, bu söylemden sonra geri adım atar mı? Mesela Cumhurbaşkanı, müdahale eder mi?
Bunu zaman gösterecek!
***

Soylu’nun bu kararı almasını kimileri, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile olan kavgasına bağlıyor.
Orhan Gümrükçoğlu’nun eleştirilen icraatı saymakla bitmez.
Mesela; Akoluk ve Düzyurt mahallelerindeki 18. Madde uygulaması. Gümrükçoğlu’nun bu uygulamaya onay vermesi ile Aşkale Çimento’ya menfaat sağladığı iddiası. Bu arada Aşkale Çimento’nun Erzurumlu vekillerle Başbakana kadar çıkması ve destek isteme iddiaları. Büyükşehir’e İçişleri Bakanlığının müfettiş göndermesi ve daha sonra müfettişlerin geri çekilmesi.
Soylu; Büyükşehir Belediye Başkanının bu icraatına karşı çıkmasına rağmen farklı nedenlerle zirveden destek görmedi.
Trabzon milletvekilleri Gümrükçüoğlu-Soylu kavgasında ikiye bölündü… Ankara’daki toplantıda, Ayşe Sula Köseoğlu ve Muhammet Balta, Gümrükçoğlu’nun yanında yer aldı. Salih Cora olan biten her şeyi açık ve net olarak anlattı.
Gümrükçoğlu’nun görevden alınmaması, Soylu’nun kararının bir nedeni olabilir.
***

Soylu’nun böyle bir açıklama yapmasının başka nedenleri de var.
Soylu’nun bakanlıktaki başarısı, partide kimilerinin uykusunu kaçırdı. Soylu, ‘kalbimizde hiç fesat ve eğrilik olmadı’ derken, işte bu kesime de göndermede bulunuyor. Soylu, AKP’nin nüvesini oluşturan milli görüş ve tarikat eksenli guruplara yakın dursa da bu ekip Soylu’yu içlerine sindiremedi... Ve bilmediğimiz başka nedenler!
Soylu’nun veda mesajını kan uyuşmazlığına da bağlayanlar yok değil!
Süleyman Soylu, AKP hükümetinin üstün performans gösteren bir bakanı olmasının yanısıra, partinin milli görüş eksenini merkezle birleştiren isimlerden biri idi.
Soylu’nun vedasının, AKP için önemli bir kayıp olacağını söyleyebilirim.

Hasan KURT

**************

Sebahattin Ali’ler
Ölmez, Doğar!

Sertaç HELLAÇ

Yıl 1948… Cezaevindeki tüm askerlere teyakkuz emri verildi. Çünkü gelen ‘son derece tehlikeli’ bir mahkûmdu. Askerlere herhangi bir isim ya da bilgi verilmiyor; câni işte...
Deniz yoluyla geldi tehlikeli mahkûm…
Askerler her zamankinden daha uyanık olmak zorundaydılar… Ustaca bir tünel kazabilir, pusu kurabilir ya da cezaevi içerisinde bir katliama sebep olabilirdi. Tüm katı önlemler alındı, tehlikeli mahkum kırmızı alarmla içeri tıkıldı.
O mahkûm, ne tünel kazdı ne de katliam yaptı; cezaevine düşüp tehlikeli yaftasını yemesine sebep olan kalemine sarıldı yine; hücresinin duvarlarına çarpan denize, çağlayan gönlüne şiir yazdı:
Dışarıda deli dalgalar
Gelip duvarları yalar
Seni bu sesler oyalar
Aldırma gönül aldırma.
3 ay yattı tehlikeli mahkûm ama faşizm dışarıda da yakasından hiç düşmedi. Sürekli izlendi, tehdit edildi.
Yalnızdı…
Yurtdışına çıkmak istedi. Gerekli irtibatı sağladıktan sonra, Kırklareli üzerinden Bulgaristan’a geçecekti…
Ancak, sadece faşizmi değil, kalleşliği de peşine takmışlardı tehlikeli mahkûmun…
Kırklareli’nde kuytu bir ormanın içerisinde, rehberi tarafından arkasından başına taşla vurularak öldürüldü tehlikeli mahkûm.
Bugün onun doğum günü.
Düzene boyun eğmeyen, gerçek sanatçı, büyük yazar tehlikeli mahkûmun anısının önünde saygıyla eğiliyorum.
Sabahattin Ali’ler ölmez, doğar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar