Sümela girişindeki taşocağı!

Sümela Manastırı’nın birkaç km. aşağısında terk edilmiş, büyükçe bir eski taş ocağı var. Bu ocaktan yıllarca taş alınmış. Ocağın zemini şu anda taş parçaları ile kaplı. Maçka Belediyesi, bu alandaki taşı kullanıp bölgeyi temizlemeli ve orasını ücretli otopark haline getirmeli. Sümela Manastırı kapalı olmasına rağmen özellikle cumartesi ve pazar günleri, bölgede birkaç bin araç birikiyor. Yaylalara gidecek vatandaşlar araç yoğunluğu nedeniyle büyük sıkıntı çekiyor. Bölgedeki araç kuyruğu üç- beş km.yi buluyor.

sumela-girisi-001.jpg

Hıdırnebi ve Çal Mağarası!

hidirnebi-ve.jpg

Yaylalara pikniğe giden yerli ve yabancı gruplar, ayrılırken yediklerini içtikleri çevreye bırakıp ayrılıyorlar. Çevrede büyük bir kirlilik yaşanıyor. Temizliği de genelde yaylada kalanlar veya belediyeler yapıyor. Çal Mağarası çevresinde de aynı görüntü var. Geçenlerde Zorlu Grand Otel Müdürü Serkan Serdar, Hıdırnebi yaylası girişine kapı yapılmasını, bölge sakinlerine ücretsiz giriş kartı verilmesini, günübirlik yaylaya giden araçlardan 5-10 lira para alınmasını, toplanan bu paralarla çevre temizliği ve düzenlemesinin yapılmasını önerdi. Bizim görüşümüz de bu yönde. Akçaabat ve Düzköy Belediyesi, bu işi rahatlıkla yapabilir. Bu yolla belediye az da olsa gelir elde eder, diğer yandan da mevsimlik te olsa çok sayıda insana iş vermiş olur.

Korna kirliliği!

korna-kirliligi.jpg

Trabzon Ortahisar merkezdeki trafik yoğunluğuna hafta sonları akşam saatlerinde bir de araçların korna çalma çılgınlığı ekleniyor. Genelde düğün konvoylarında yaşanan bu korna kirliliği vatandaşların büyük tepkilerine neden oluyor. Trabzon Valiliğinin, aşırı korna çalan araçları uyarmasını isteyen vatandaşlar, ‘Otopark yapılmayacak yere aracını park edenlere nasıl ceza kesiliyorsa korna çalan araçlara da ceza kesilmesi, hatta araçların trafikten men edilmesi gerekir’ diyorlar.

Yıldırımhan Bakan Yardımcısı olabilir!

yildirimhan-001.jpg

Çalışma Sosyal Güvenlik ve Aile Bakanlığı müsteşar yardımcısı Mazhar Yıldırımhan’ın, Bakan Yardımcısı veya bir ile vali olarak atanabileceği söyleniyor. AKP’ye yakın gazetecilerden Ali Savaş, ‘Mazhar bey, bakan yardımcısı veya vali olarak atanabilir’ diye yazdı. Yıldırımhan’a yakın bir başka gazeteci ise, ‘Mazhar bey bakan yardımcısı olursa, yerel seçimde banko Trabzon Büyükşehir adayıdır’ dedi. 
Gazetemiz yazarı Hasan Kurt ise, ‘Yıldırımhan’ın gönlünde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı var. Mazhar bey, 2004 yılında kaybettiği başkanlığı 2019 seçimlerinde almayı hedefliyor’ dedi. 
Mazhar Yıldırımhan ise, gelişmeleri takip ediyor ve konuşmuyor. 

Muhammet Balta’nın yükü ağır!

muhammet-balta-001.jpg

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta’ya Türkiye’nin dört bir yanından çevre kirliliği konusunda yüzlerce şikayetin ulaştığı bildirildi. Doğuştan çevreci olduğunu söyleyen Muhammet Balta, ‘Çocukluk ve gençlik yıllarım Trabzon’un yaylalarında geçti. Maden sektöründe çalıştım. Naylon ve kağıt poşet imalatı yaptım. Çevre ve çevreciliğin ne olduğunu en iyi bilenlerden biriyim. Ülkemizin her bir köşesinin daha temiz, daha yaşanabilir olması için üzerimize ne düşüyorsa yerine getireceğiz’ diyor.

Gümrükçüoğlu’nun Altınoluk’taki yazlığı!

gumrukcu-001.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Ege denizi kıyısında Altınoluk beldesinde yıllar önce satın aldığı yazlığında yılda en fazla bir hafta kalabiliyor. Altınoluk ve çevre yerleşim yerlerinde Trabzon’dan çok sayıda işadamı ve bürokratın yazlığı bulunuyor. Çok çalışmak ve koşuşturma nedeniyle tatil yapamadığını söyleyen Başkan Gümrükçüoğlu, ‘Benim Altınoluk’taki yazlığım sıradan bir yazlık. Zamanım olmadığı için Altınoluk’a gidemiyorum. Gittiğimde, ilk davet edeceğim kişi gazeteci arkadaşım Hasan Kurt olacaktır’ dedi.
 
Volkan abi nerede?

volkan-abi-001.jpg

Trabzon eski Belediye Başkanlarından ve eski vekil Volkan Canalioğlu’nun sesi soluğu çıkmaz oldu. CHP ile de ilişkisini kesen Canalioğlu’nun Ege sahillerinde kayınbiraderi Akın Algan’ın yazlığında mı yoksa Maçka’da eşi emekli öğretmen Nermin hanımın köyünde mi olduğu öğrenilemedi. Canalioğlu’na yakın isimlerden Faruk Ata, ‘Bende bir süredir Volkan beyi görmedim’ dedi.

162. yaş gününü kutlayacak!

162.-yas.jpg
Trabzon Belediyesi’nin emekli imar müdür yardımcılarından Burhan Güner’e, Emekli Sandığı Genel müdürlüğünden gelen ‘emekli tanıtım kartı’nda, doğum tarihi sehven 1956 yerine 1856 yazılmış. Burhan Güner, sandıktan gelen kartın fotoğrafını sosyal medyada paylaştı ve altına da ‘Dikkatlice bakınız. Doğum tarihim: 01.08.1856. 162 yaşındayım. Allah bana herkese uzun ömür versin 162 yaşa ulaşayım. Devletin memurunun dediği olur inşallah’ yazdı. 
Bu arada Burhan bey, 162. yaşını 1 Ağustos’ta Büyükşehir Belediyesi binasının batısındaki ofisinde kutlayacak. Güner, kutlama törenine tüm arkadaşlarını davet etti.

Sosyal medyadaki Twit!

 

Birkaç gündür sosyal medyada, ‘TFF’de Abdurrahman Arıcı diye biri var. Hakemler Derneği ve Temsilciler Kurulu Başkanı.. Bütün operasyonları o yönetiyor. Şampiyonluğumuzun çalındığı 2011’de Eskişehir ve Buca operasyonlarını da o yönetmişti. Abdurrahman Arıcı’yı Türk futbolunda istemiyoruz!’ şeklinde bir Twit paylaşılıyor. 
Trabzonspor’un 2010-11 sezonunun ikinci yarısında Eskişehirspor ile Eskişehir’de oynadığı maçı basın tribününden izleyenlerden biriyiz. Maçın hakemi Bülent Yıldırım, Trabzonspor’un iki golünü vermemişti... Ki, gollerden biri yüzde yüz değil yüzde 500 goldü. Yıldırım, buz gibi golü iptal etmişti. 2010-11 sezonunda çoklarına göre asıl operasyonu bazı hakemler yapmıştı. Ve bu hakemler daha sonra ne hikmetse ödüllendirildi ve hala ödüllendirilmeye devam ediliyor. 2010-11 sezonundaki şike ve teşvik olaylarının bir de yönüyle irdelenmesi gerekiyor. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar