Sümela’daki görevli!

  sumeladaki-(1).jpg Trabzon’un Maçka ilçesindeki dünyaca ünlü Sümela Manastırı’nda bir yandan restorasyon ve kaya temizleme çalışmaları sürdürülürken hafta sonları haricinde tarihi ve turistik mekana gelen turist sayısı da hayli azaldı. Restorasyon çalışmalarının gelecek yıl mayıs ayında sonlandırılıp Sümela Manastırının tamamıyla turizme açılması planlanıyor. 
  Hal böyleyken Sümela’ya veya vadi boyunca yaylalara çıkmak isteyenlerin başına gelen bazı olaylar can sıkmıyor değil. Arkadaş grubuyla Sümela yolundan yaylalara çıkmak isteyen Dr. Suna Zihni’nin paylaşımı hayli dikkat çekti. Noktasına, virgülüne dokunmadan aktaralım, başka söze gerek duymadan yorumu sizlere bırakalım ve yetkilileri de göreve davet edelim. İşte o paylaşım… 
                                                ******

sumeladaki-(2).jpg  ‘Geçtiğimiz Pazar günü Sümela’ya doğru çıkalım dedik. Altındere Milli Parkı girişinde paramızı ödeyerek devam ettik. Gidenler bilir, manastıra giden yolun başlangıcındaki ahşap köprünün orda saçı sakalı karışmış bir görevli aracımızı park etmemizi istedi. Bizim niyetimiz yukarı doğru çıkmak, manastıra sapmadan yaylaya doğru gitmekti. Söyledik, sorguya çekti bizi “hangi yayla” diye. İsmini hatırlayamadığımı söyledim. Cep telefonuyla araç plakamızın resmini çekti. Bir de tehdit gibi uyardı, “manastıra saparsanız 580 TL ceza ödersiniz” diye. Biz yolumuza devam ettik. Aklımıza takıldı. Dönüşte aynı kişiden kimlik sorduk. Yukarıda duran dolmuşlardan birinden “görevli kimlik kartı” yazan bir kağıt getirdi, üzerinde isim yok.  Hikayeyi kısaltayım… Üsteleyince öğrendik ki arkadaş İş-Kur vasıtasıyla oralardaki bir mescitte Cuma namazı kıldırsın diye görevlendirilmiş bir imam. (Ezan vaktiydi ve ezan merkezden okunuyordu bu arada)… O da orada, manastıra yolcu taşıyan dolmuşçulara bekçilik yapıyor. Kafasına göre kurduğu senaryolarla, yalanla dolanla turistleri kandırıp duruyor. Dolmuşçuların rantına destek sağlıyor. Elbet bedava da değildir!.. Üstelik oradaki resmî yetkililerin bilgisi dahilinde...
Dünyaca ünlü Sümela, turizm, Trabzon… Ülkem kimlere emanet edilmiş böyle!’

Turgay Şahin’den  Çömlekçi yorumu!

  turgay-sahin.jpg Çömlekçi’de Cumhurbaşkanı imzasıyla acele kamulaştırma kararına, süreci en başından beri takip eden isimlerden olan Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Turgay Şahin’in çok çarpıcı yorumu oldu. Şahin, ‘Acil kamulaştırmanın çıkmasında ki espri şudur… Vatandaşın mahkeme karar sonucunu beklemeden hemen orayı yıkar geçer. İşe öncelik katmak için bu tip bir formül geliştirdiler.  Acil kamulaştırmalarda mahkeme sonuçları beklenmez. Dava açıldığı zaman 15 gün veya 1 ay içinde burayı tahliye et, derler mülkü yıkarlar.  Oranın şu anda projesi de yok. Biz 10 yıldan beri istiyoruz yok. Acil kamulaştırma kentsel dönüşümde olmaz. Projenin düşürüldüğü 9 hektarın da akıbeti belli değil. Vatandaşın yerini kamulaştır al, sonra bildiğini yap. Acil kamulaştırma yolda olur, içme suyunda olur. Çünkü beklemeye tahammül yoktur. Kentsel Dönüşüm yerinde dönüşümdür. Orada ki vatandaşa yapılan konuttan, iş yerinden yer vermektir. Peki soruyorum… Burası çok acildi, 10 yıldan beri niye aynı prosedürü uygulamadın? Orada 9 hektarın içinde kamulaştırma yerleri az kaldı. Vatandaşla niye sürümcemeye girelim, acil kamulaştırma çıkaralım, nasıl olsa iktidar bizden, yapalım, ondan sonra yıkalım, arsa oluşturalım, satalım… Hani 9 hektarın projesi nerede’ ifadelerini kullandı. 

Örs peşini  bırakmıyor!

ors-pesini-(2).jpg  İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon’un sorunlarını, sıkıntılarını TBMM gündemine getiriyor, yakasına yapıştığı işin peşini de bırakmıyor. Bir gün Çömlekçi, bir başka gün Akçaabat’a yeni sahil yolu, bir başka gün bölgeye ait sorunlara dikkat çekiyor. Hüseyin Örs, önceki gün yine Akçaabat’ta yapılması planlanan deniz dolgu yolunu meclis gündemine taşıdı. Örs, ‘3.5 km.lik deniz dolgu yolu Trabzon kamuoyunda çok tartışılıyor. Akçaabat Kent Konseyi ve birçok sivil toplum örgütü deniz doldurmak suretiyle yapılacak yola karşı tepkilerini dile getirmişti. Bu yol yapılırsa Akçaabat yok olur, deniz, kum, balık biter. Sorunun çözümü güney çevre yoludur. Trabzon’un olmazsa olmazı güney çevre yolu bir an önce hayata geçirilmelidir. Trabzon’da denize girilebilecek yer bırakmayacak olan bu projeden derhal vezgeçilmelidir’ mesajı verdi.
ors-pesini-(1)-001.jpg   Kuzey Ekspres defalarca bu konuyu manşetlerine taşıdı, faydadan çok telafisi mümkün olmayan, geri dönülemeyecek zararlara yol açacağına dikkat çekti. Diğer gazetelerde de konu sürekli gündemde tutuyor, bu yolun sakıncasına dikkat çekiyor. Tahminimiz o ki şehirde iktidar mensupları dahil bunca itiraza; halkın isyanına konunun hem de Trabzonlu muhatapları olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu aklıselim ve hassas davranıp bu projeyi bir daha bahse konu yapılmayacak şekilde rafa da kaldırmayıp çöpe atacaklar! Aksi taktirde başta Akçaabatlılar olmak üzere Trabzonluların çok ahını alacaklar. Bizden söylemesi. 

Önceki ve Sonraki Yazılar