Surların dibindeki dükkanlar!

   Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin önceki yönetimi; Maraş Caddesi ile Mumhaneönü arasında Tabakhane deresi üzerine yıllar önce yapılan ve Kadınlar Pazarı olarak kullanılan mekanı yıkıp yerine daha modern bir pazar yerini projelendirildi ve yeni belediye yönetimi de bu projeyi hayata geçirmek için önce işyerleri yıkılacak olan esnafa Maraş caddesi üzerinde kale surlarının altında geçici dükkanlar yaptı.
  surlarin-001.jpegBüyükşehir’in kale surları dibindeki alanda geçici olarak yaptırdığı dükkanlara yapım aşamasında tepkiler gelmeye başladı. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, birkaç gün önce, sur dibinde yapılan dükkanların mevzuata aykırı ve izinsiz olduğu gerekçesiyle, sorumlular hakkında soruşturma yapılması ve izinsiz uygulamaların kaldırılmasına karar verdi. Koruma Kurulunun bu kararını, Valilik eski özel kalem müdürü Hasan Kanber, sosyal medyada duyurdu ve ardında Belçika’da yaşayan kızının yanına gitti. 
  Büyükşehir Belediyesi o dükkanları geçici olarak yaptı. Kadınlar Pazarı yapıldıktan sonra yıkılacak. Büyükşehir’in yaptırdığı geçici dükkanların yerinde iki üç yıl öncesine kadar konutlar, dükkanlar vardı. O yapılar da sonradan yapılmıştı. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, temelsiz ve yığma yapılan ve de bir süre sonra yıkılacak olan tek katlı binaları mevzuata aykırı bulurken, Ortahisar içerisinde hatta kale surları üzerinde yapılan çok katlı binaları, surların dibindeki diğer binaları ne hikmetse görmezden geliyor. Ayrıca, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu üyelerinin bir çoğunun Trabzon’daki tarihi mekanları ve bu yerlerde ne tür işlem yapıldığını bilmiyor. Bilseler mesela, surların batısında Zağnos vadisinin Maraş caddesi tarafından Kale içine Müftülük binasının konferans salonu altına çıkan dehlizin, müftülük binası içinden betonla kapatıldığını görürlerdi ve müdahale ederlerdi. 

TFF’nin kararı ve avukat Orhan’ın fıkrası

  Türkiye Futbol Fedarasyonu önceki gün, İstanbul’un üç kulübünü koruyan ve kollayan, transfer yasağını hafifleten bir karara imza attı. Bu karar gereği muhtemelen devre arası puanları silinecek olan İstanbul kulüpleri, puan silmeden kurtulduğu gibi transfer de yapacak. Trabzonspor yönetimi de TFF nin bu kararına Tahkim kurulunda itiraz edecekmiş. 
tffnin-karari.jpgTS yönetim kurulu tahkime gerçekten gidecek mi gitmeyecek mi bilmiyoruz. Gitse de sonuç alacağını sanmıyoruz. Çünkü, TFF eşittir Tahkim…TS’nin bu girişimi bize 
2010-11 şike sürecinde kelle koltukta mücadele eden avukatlardan biri olan Hakan Orhan’ın 12 Mayıs 2014 tarihinde sosyal medya hesabından yayınladığı fıkrayı hatırlattı. İşte o fıkra; 
                                                 ********

  ‘Bir gün yaşlı bedevinin hindisi çalınır. Bedevi oğlunu çağırır; ‘Çabuk bu hindiyi çalanı bul cezalandır. Eğer bulamazsan başımıza büyük felaket gelir’ der.
Oğlan güler, ‘Baba delirdin mi? Bir hindimiz çalındı diye başımıza ne felaket gelecek’ diye sorar…
  Baba bedevi kızar, ‘Hindi önemli olmayabilir. Ama çalınmış olması önemli. Dediğimi yap hindiyi çalanı bul’ der.
Bedevinin oğlu, babasını ciddiye almaz. ‘Bir hindi için uğraşmaya değmez’ diye düşünür.
Aradan bir süre geçer.
Bu kez bedevinin devesi çalınır. Oğlu koşarak çadıra gelir: ‘Baba devemiz çalındı’.
Baba, ‘Sen hindiyi çalanı buldun mu?’ diye sorar. 
Oğlan, ‘Baba deve gitti, sen hala hindi diyorsun’ der.
‘Sen hindiyi çalanı bul’ der baba…
Oğlan gider.
Deveyi çalanı da bulamaz.
Aradan biraz zaman geçer. Oğlan yine heyecanla babasının çadırına dalar.
‘Baba bu kez de atımız çalındı’ der… 
Bedevinin en değerli varlığıdır Arap atı. Ama, bedevi, oğluna, ‘Sen hindiyi çalanı buldun mu?’ der.
Oğlan gider, Atı da çalanı da bulamaz.
Ve bir süre sonra oğlan ağlayarak babasının çadırına girer: ‘Baba ablama tecavüz etmişler’ der.
Baba deliye döner, ‘Sana demiştim hindiyi çalanı bul diye. bir gün onu bulup cezalandırsaydık bugün başımıza bu felaketlerin hiçbiri gelmeyecekti.
Hindimizi çalabileceklerini görünce her şeyimizi kaybettik’
der…’

                                               ************


Doktorunuz diyor ki!

  Göğüs ağrısı, acil servislere en sık başvuru nedenlerinden biridir. Yemek borusundan ve kalpten kaynaklanan ağrılar benzerdir. Yemek borusu hastalıkları arasında en çok reflü(mide içeriğinin yemek borusuna dönmesi) kalp ağrısını taklit eder. Reflü ağrısı göğsün altından başlar gırtlağa doğru yayılır. Genellikle yemeklerden sonra ve yatınca ortaya çıkar, mide asitini azaltan ilaçlar (talcid, rennie) alınınca giderilir. Ayrıca sıcak veya soğuk yiyeceklerin ve içeceklerin yutulurken ağrı yapması göğüs ağrısının yemek borusundan geldiğine işaret eder. Beş saniyeden daha kısa süren keskin ve aralıklı ağrılar nadiren ciddi bir hastalıktan kaynaklanır. Parmak ucuyla gösterilen(yaygın olmayan), günlerce süren, sağa sola eğilmekle veya bastırmakla artan ağrıların kalpten gelme ihtimali azdır. Kalpten gelen ağrılar genellikle çeneye ve kola yayılır, basınç tarzındadır.
(Dr. Kemal KÜÇÜKALİ)

                                                 ***********

Kalifiye eleman, usta bulmak zor. Mantar gibi kalitesiz, vasıfsız kampüsü, yurdu olmayan yetersiz vakıf üniversiteleri açıldı, parayı veren üniversite öğrencisi oldu haliyle de vasıfsız üniversite mezunları oluştu. Oysa ki meslek liselerini çoğaltıp buradan da 2 yıllık meslek yüksek okullarına geçiş yapılsa eğitimli tecrübeli kaliteli ara elemanları yetiştirsek iyi olmaz mı bu ülkede seramikçi, sıvacı, demir ustası bulamıyorsun ama bir mühendis aradınız mı yüzlerce mühendis iş başvurusunda bulunuyor...
(Ümit ÇAKMAKÇI)

                                               **************

TFF’nin almış olduğu FFP kararı Türk futboluna ihanettir. Anadolu kulüplerinin iyi gitmesi gözlerini korkutmuş olacak ki bu kararı aldılar. Eşit şartlarda rekabeti ortadan kaldıran ve İstanbul takımlarına avantaj sağlayacak karara imza attılar. Tıpkı 2010-2011 sezonunda değiştirilen şike yasası gibi her şeyi işlerine geldikleri gibi düzenleyip yürürlüğe koyuyorlar. Bu düzen böyle gelmiş böyle gidiyor hiç kimse de bunu engelleyemiyor. Trabzonspor’un başvurusu da hiç bir şeye yaramayacak kimi kime şikayet edeceğiz. Güçlüler her zaman güçsüzleri ezmeye devam edecek ve Anadolu kulüpleri ezildikleriyle kalacak.
(Cemil KILIÇ)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar