Sürmene’de büyük buluşma!

   Sürmene ilçesinin yetiştirdiği değerlerden biri olan Trabzonspor eski yöneticisi ve ARES Shipyard’ın patronu Kerim Kalafatoğlu’nun işyeri Antalya Serbest Bölgesindedir. Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere Dünyanın birçok ülkesine savaş gemileri ve feribotlar üreten Kalafatoğlu dün memleketi Trabzon’a geldi ve Sürmene’de ki baba ocağına karargah kurdu.
  surmenede.jpg Dün Kerim Kalafatoğlu ile konuştuk. Kalafatoğlu, ‘İstanbul, Ankara’da yaşayan okul arkadaşlarım ve Yunanistan’dan gelecek misafirlerim var. Trabzon da birkaç gün gezeceğiz. Pazar günü de Beşiktaş maçına gideceğiz. Yunanistan’dan gelecek olan misafirlerimin dedeleri Sürmeneli, Araklılı, Akçaabatlı, Trabzonlu. Daha önce de bazıları bir iki kez gelmişti’ dedi.
Kerim Kalafatoğlu Yunanistan’dan gelenlerin hepsinin Trabzonspor taraftarı olduklarını söyledi. 
  Karadeniz bölgesinden 1924 yılındaki mübadele anlaşması çerçevesinde Karadeniz bölgesinin hemen her yerleşim yerinde Yunanistan’a, Yunanistan’dan da Türkiye’ye binlerce kişi gelmişti. Türkiye’den Yunanistan’a göç edenlerin büyük çoğunluğu Hristiyan’dı.
  Trabzon’a çeyrek yüzyıl öncesine kadar Yunanistan başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden turist gelirdi. Son yıllardaki siyasi gelişmeler nedeniyle bu ülkelerden turist gelmez oldu. 

Haydar Revi’nin geleceği”

  haydar-revi-012.jpgAKP’de bir grup, il başkanı Haydar Revi’nin koltuğunu sallarken sayıca daha az bir kesim de Revi’nin yanında yer alıyor. Haydar Revi’yi şartsız destekleyen isimlerden biri gazeteci Ali Savaş’dır. Ali Savaş bir yandan Revi’ye açık destek verirken diğer yandan da karşı olanları tolöre etmeye çalışıyor. Savaş’a göre AKP’nin Trabzon’daki kaderi il başkanı Haydar Revi’ye bağlıymış. İl Başkanlığına aday olan herkes, ‘Revi adayım derse, bizim adaylıkla ilgili talebimiz olmaz’ diyorlarmış. Revi, ayrıca partinin tüm kademelerinde etkili imiş. Revi’nin başkanlığı döneminde parti Trabzon’dan rekor oy almış.
Ali Savaş’ın Revi güzellemeleri aslında havanda su döğmek gibi. AKP’de, bir il veya ilçe başkanının koltuğunu koruması, yeniden aday gösterilmesi başarısı ile değil genel merkezin hatta genel başkanın vereceği karara bağlı…

Mesut Yılmaz ve Ekspres!

mesut-yilmaz-001.jpg  Dün gazetede arşivi karıştırırken, ANAP eski genel başkanı ve Başbakan Mesut Yılmaz’ın, 1990’lı yılların ikinci yarısında Trabzon’a yaptığı bir gezide, günlük yayına başlamadan önce yayımladığımız haftalık Trabzon Ekspres Gazetesi’ni pür dikkat okuduğunun fotoğrafı gözümüze ilişti.
  Mesut Yılmaz’ın solunda dönemin Trabzon valisi merhum İsmet Gürbüz Civelek, sağında ise Eyüp Aşık ve Ali Talip Özdemir vardı. 
Trabzon’un siyasi havasına ve kentte olup bitenleri objektif bir şekilde okurlarına ve ilgililere duyuran, yorumlarıyla ses getiren haftalık Trabzon Ekspres Gazetesi, Trabzon’un en etkili yayın organıydı.
Geçenlerde ANAP Trabzon eski il başkanı Azer Benli ile sohbet ederken, Mesut Yılmaz’ın sağlık durumunu sormuştuk. Benli, ‘Mesut bey evinde istirahat ediyor. Ara sıra ararım konuşurum. Allah kendisine uzun ömürler versin’ demişti.
Kanser tümörüne operasyon yapıldıktan sonra toparlanan eski başbakan Mesut Yılmaz, evinde istirahat ediyor. Yılmaz’a sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

Asım hoca çok kızdı!

  asim-hoca.jpgKTÜ rektör yardımcısı ve Farabi Hastanesi eski başhekimi Prof. Dr. Asım Örem, birkaç gün önce sosyal medyada Farabi Hastanesi ile ilgili bir paylaşımda bulundu. Farabi Hastanesi’ne helikopterlerin hasta taşıdığından vs. bahsetti.
Bizde Asım Hocanın paylaşımını köşemize aldık ve altına yorum yaptık. Farabi’nin önemli bir sağlık kuruluşu olduğunu, desteklenmesi gerektiğini, şehir hastanesine yatırılacak paranın onda birinin Farabi’ye verilmesi halinde bu kurumun ayağa kalkacağından bahsettik.
  Asım Hoca, bizim bu yorumumuza tepki gösterdi ve ‘Ben şu ifadeleri paylaştım’ dedi… Asım Hoca’nın sözlerini zaten bir tırnak içinde vermiştik.
Asım Hocamız bu aralar gerçekten çok fazla çalışıyor. Kamuoyundan ve hastane personelinden, doktorlardan gelen eleştirilere göğüs germeye çalışıyor, hastanenin toparlanması için büyük gayret sarf ediyor.
KTÜ Tıp Fakültesi ve Farabi Hastanesi, bölge için kesinlikle büyük bir değerdir. Hastaneye yönelik eleştirilerin arka planında, bu güzide sağlık kuruluşunun toparlanması ve hükümetin destek vermesi yatar. 

                                               ********
  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ndeki konuşmasından önce moderatörden kürsü istedi. Kürsü kelimesini Türkçe söyleyen Erdoğan'ı moderatör anlamakta güçlük çekti. Diyaloğun İngilizce ve Türkçesiyse şöyle:
Erdoğan: Excuse me, kürsü?
Moderatör: What you needed?
Erdoğan: I speech kürsü.
Erdoğan: Afedersiniz, kürsü?
Moderatör: Neye ihtiyacınız var?
Erdoğan: Ben konuşmak kürsü.
  Sayın Cumhurbaşkanı bizi hep böyle temsil ediyor ama paçozlaştırılmış halkımız, aykırı sesleri hainleştirmiş basınımız sayesinde hala büyük lider havası atıyor.
BM’de zulmü haykırmış, adalet istemişmiş. Kimse bilmiyordu dünyanın beşten büyük olduğunu sanki. Romantik sevgililer kır çiçekleri sunar ama Mercedesli, yatlı, katlı, paralı adam kızı alır gider. BM gücün dünyayı yönetmesidir. Güçlüler başrolü oynar, güçsüzler çiçek sunar sevgiliye. Osmanlı çöküş yıllarının sonunda ancak bu seviyeye inmişti. Biz bunu dünyaya kafa tuttu diye algılıyoruz. Çünkü “kral çıplak” diyecek küçük çocuk hapse atılıyor ülkemizde, basın gerçeği araştırmak ve halkını bildirmekten uzak. 70 milyona zırhlı mercedesler alınıyor, envanterimizde başkanlığa ait bir düzine uçak, dünyaya 559 milyar dolar borcumuz var ama ekonomimiz iyi. O kadar güzel konuşuyorlar ki. Uçuyoruz!
“Ama hafızın sesi güzel” ve “Du’bakali n’olcek”! 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

                                               ****************

    Olası büyük depremlere tedbir almak için öncelikle 2000 yılından önce yapılan tüm binaların, ivedilikle yıkılıp, yeni deprem yönetmeliğine göre yeniden yapılması gerekiyor. Bu işin şakası yok. Hiç kimse de konuya “Ak Parti parayı betona gömdü “gibi ideolojik yaklaşmasın. 
(Murat Zeki Solak)

Önceki ve Sonraki Yazılar