Sürpriz aday gelebilir!

  Trabzon’un ilçelerinin hiçbirinin resmi adayları henüz açıklanmadı. AK Parti’de mevcut başkanların büyük bölümünün yeniden aday gösterileceği söylenmesine rağmen özellikle Ortahisar ve Akçaabat ilçelerinde cumhur ve millet ittifakının adaylarının kimler olacağı merak edilmeye başlandı. AKP cephesinde Ortahisar’ın mevcut başkanı Ahmet Metin Genç’in yeniden aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Genç’in aday gösterilmemesi halinde il başkanı Haydar Revi veya Ergin Aydın Ortahisar adayı olacak.
Millet İttifakında ise CHP’den iki aday adayı var. Biri Salih Akyüz diğeri Ali Yazıcı. Salih Akyüz’ün ismi öne çıkmasına rağmen, CHP ile İYİ Parti arasında yapılan ittifak ve Trabzon’un İYİ Parti’ye bırakılması bir üçüncü adayı gündeme getirdi.

surpriz-aday.jpgİYİ Parti ile CHP il başkan ve yöneticileri önümüzdeki günlerde bir araya gelip ilçe başkan adayları hakkında görüş alışverişinde bulunacak.
İşte bu görüşmede öncelikli olarak Ortahisar ilçesi masaya yatırılacak. Üçüncü bir adayın ismi gündeme gelecek. Ortahisar’ın en ücra köşesinde bile tanınan ve sevilen bu isim CHP’nin Ortahisar Belediye Başkan adayı olabilir. Bu isme İYİ Parti’nin de olumlu bakacağı öğrenildi. Bu ismin MHP’den ve AK Parti’den de oy alabileceği kaydedildi.

‘İmamoğlu fark atar!’

imamoglu.jpgİstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Büyükşehir belediye başkan adayı olacağını aylar öncesinde söyleyen ve yazan gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da yüzde 50’nin üzerinde oy alacağını iddia etti. Kurt, dün bu görüşlerini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e aktardı. Gazetemiz spor müdürü Hamza Mısır ise, Ekrem İmamoğlu’nun genç ve üretken bir isim olduğunu belirterek, ‘İstanbul’daki yarış kafa kafaya gider. Kazanan az farkla kazanır’ dedi.

Zorluoğlu’nun  ziyaretleri!

zorluoglu-004.jpgAK Parti’nin büyükşehir belediye başkan adayı Murat Zorluoğlu, ziyaretlerini sürdürüyor.  Büyükşehir belediye başkanından sonra Ortahisar belediye başkanını da ziyaret eden Murat Zorluoğlu, önümüzdeki günlerde sivil toplam örgütlerine de uğrayacak. AK Parti’nin başkan adayının yakın arkadaşı ve dostu olan Osman Abanoz, ‘Sayın Zorluoğlu’nun Trabzon’dan büyükşehir adayı gösterilmesi Trabzon için bir şanstır. Zorluoğlu icracı bir isimdir. Başkan seçilirse bunu herkes görecektir’ dedi.
  
Salih Cora farkı!

salih-cora-006.jpgAK Parti’nin çalışkan vekillerinden biri olan Salih Cora, gerçekten dur durak bilmiyor. Türkiye’nin dört bir yanından her gün yüzlerce kişinin aradığı, mesaj attığı Salih Cora, bölge farkı gözetmeden her arayanın sorununu çözmeye çalışıyor. Salih Cora’nın TBMM’deki çalışma ofisinin önünde de her gün onlarca insan görüşmek için sıra bekliyor. 

Yunusoğlu  aday olacak mı?

yunusoglu.jpgMHP Trabzon eski milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu’nun partisinden Trabzon büyükşehir belediye başkan adayı olması isteniyor. Başkan adaylığına pek sıcak bakmayan Süleyman Latif Yunusoğlu’nun, partililerin bu isteğine nasıl cevap vereceği merak ediliyor. MHP’nin Ortahisar belediye başkan aday adayı Ayhan Sürmen ise çalışmalarını sürdürüyor. 

Lemi bombası erken patladı!

lemi-celik-001.jpgCHP Trabzon eski milletvekili Haluk Pekşen, önceki gün Trabzon’daki yerel gazete ve internet sitesi yöneticilerini aramış ve CHP’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayının Trabzonspor eski futbolcusu Lemi Çelik olduğunu söylemişti. Haluk Pekşen, ‘Lemi Çelik aday’ dedi ancak akşam saatlerinde CHP ve İYİ Parti genel başkanlarının yaptığı görüşme sonrası Trabzon Büyükşehir belediye başkan adaylığının İYİ Parti’ye bırakıldığı açıklandı. Pekşen’in Lemi Çelik bombası akşam saatlerinde patladı.

Şefik Türkmen Ankara yolcusu!

sefik-turkmen-006.jpgAkçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in yerel seçimlerden sonra Ankara’da bir kuruluşun yönetim kuruluna atanacağı iddia edildi. ANAP’tan belediye başkanı seçilmeden önce İller Bankası’nda mühendis olarak görev yapan Türkmen, 5 dönemdir Akçaabat’ta belediye başkanlığı yapıyor. Şefik Türkmen, adaylık konusunda sessizliğini sürdürüyor.  

Kitaplarından okuduklarım, başyapıtı, Gün Olur Asra Bedel, Beyaz Gemi, Toprak Ana, Cemile, Dişi Kurdun Rüyaları ve Cengiz Han'a Küsen Bulut gerçekten müthiş kitaplar, Gün Olur Asra Bedeli'i okuyanlar Cengiz Han'a Küsen Bulut'u okumadıysa Gün Olur Asra Bedel'i tam anlamıyla kavrayamazlar çünkü Cengiz Han'a Küsen Bulut aslında kitabın bir bölümü, KGB'nin işkencelerine dayanamayan öğretmen Abutalib Kuttubayev ve eşi Zarife aklıma geldiğine kendimi hüzünle kitabın içinde bulurum o kadar etkileyici, 1980'lerin Sovyetler Birliğinde basılması mümkün değildi, Aymatov kitaptan çıkarmış ancak Sovyetler göçünce yayınlayabildi.
Bütün bu müthiş eserleri ve okumadığım diğer eserleriyle ele aldığımızda Cengiz Aymatov müthiş bir yazardır, kabul, en büyük Türk yazarlarından biridir, kabul, belki de en büyüğü de olabilir, tartışılır fakat Türkçenin en büyük yazarı olması mümkün değildir, Çünkü eserlerini Kırgızca'dan çok Rusça yazdı, Rusça ile meşhur oldu, Rusça yazması yaşadığı esaret döneminde normaldi, fakat Rusça yazılan kitaplar bu büyük yazarı Türkçenin en büyük yazarı yapmaz, Türkçenin en büyük yazarı Reşat Nuri Güntekin'dir.
(Metin Yılmaz)

Dikkatimi çeken bir şey oldu son zamanlarda, Atsızdan beslenmeyen herkes emperyalizmle iş birliğinde daha bir yakın seviştiler. Kendilerini ne olarak tanımlamaları da önemli değildi. Türk milliyetçiliğinin bağımsızlık karakteri sadece Atsız’da vardı. 
(Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar