Sürpriz aday Özkan Sümer!

Şubat ayının ikinci haftasında yapılacak olan Trabzonspor Divan Kurulu seçimi için, yeniden aday olacağını açıklayan Başkan Ali Sürmen’e karşı eski başkanlarından Özkan Sümer’in aday gösterilebileceği söyleniyor. 

Trabzonsporlu eski bir yönetici, Divan Başkanlığı için Şükrü Kuleyin’in de aday olabileceğini belirterek, ‘Şükrü bey, tahminim o ki Özkan Sümer’in aday gösterilmesi halinde, adaylıktan feragat edecektir. Şükrü Kuleyin, Trabzonspor’da başkanlık yapmış, Trabzonspor ile özdeşleşmiş bir ismin karşısına çıkmayacağı gibi, var gücüyle de Özkan Sümer’i destekler’ dedi.

Trabzonspor eski yöneticilerinden bir başka isim ise, Özkan Sümer’in camiada sevilen ve duayen bir isim olduğunu belirterek, ‘Özkan Sümer, başkan adaylığını kabul eder mi etmez mi, bilemiyoruz. Özkan Sümer aday olursa karşısına da rakip çıkmaz, diye düşünüyoruz’ dedi.

İstanbul’da yaşayan eski yöneticilerden biri ise, ‘Özkan Sümer, Trabzonspor ve Türk futbolu için bir bilgedir, Trabzonspor’un her kademesinde görev yapmıştır. Divan Başkanı olarak Trabzonspor başkanı ve yönetimine de çok yönlü katkısı olur’ dedi.

Özkan Sümer’in Divan Başkanlığına aday olup olmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Sümer’in aday olmaması halinde Şükrü Kuleyin’in aday olacağı söyleniyor.

Dr. Aydın’ı andılar!

dr-aydin-i-andilar1.jpg

Trabzon’un en sevilen doktorlarından biri olan Aydın Aydın, bir süre önce vefat etmişti. Önceki akşam Dr. Aydın Aydın’ın dostları ve arkadaşları Aksular Otel’de buluştu. TS eski yöneticilerinden işadamı Mahmut Aksu’nun organize ettiği geceye, Dr. Aydın Aydın’ın üniversiteden arkadaşı İstanbul Amerikan Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mevlana Derya Balbay da katıldı. Anma gecesine katılan ünlü müzisyen Özdemir Hafızoğlu, Dr. Aydın’ın sevdiği şarkıları okudu. Geceye, Dr. İhsan Alioğlu, Prof. Dr. Yakup Aslan, Eski Sağlık Müdürü Dr. Fatih Niyazoğlu, Dr. Kibar Güven, Osman İlyas, Osman Aynacı ve eşi, Ali Can Lakot, Hayati Örgün, Şenol Kaynar ve çok sayıda isim katıldı. 

dr-aydin-i-andilar.jpg

Turizmciler İstanbul’da!

İstanbul’da her yıl kış aylarında düzenlenen EMİTT İstanbul turizm fuarına, bu yıl Trabzon’dan çok sayıda otel, motel işleticisi ve turizmci katıldı.

Dünyanın en büyük 5 turizm fuarından biri olan etkinliğe katılan Trabzonlu otel işletmecileri ve turizmciler, fuara bu yıl yabancıların pek ilgi göstermediklerini söylediler. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası adına fuara katılan Murat İskender ve Özcan İlarslan fuarda Trabzon’un öne çıktığını söylediler.

turizmciler.jpg

Erman Baş cepheye gidecek!

Trabzonspor kongrelerinin renkli siması, Trabzon Orman İşletmesi çalışanı Erman Baş, üç çakar bir atar tüfeği ile Suriye cephesine gideceğini söyledi. Ormanları koruma ve kollama görevini genelde il ve ilçe merkezlerinde yerine getiren Erman Baş’ı sözde de olsa cesaretini kutluyoruz. 

erman-baş.jpg

Öğrencimin biri sordu:

Hocam neden bu bilim insanlarının arasında bizden birisi ya da birileri yok?

Soruyu sınıf arkadaşların cevaplasın deyip soruyu sınıfa sordum.

 -Sizce neden bu isimlerin içinde Türk ya da Müslüman bilim insanları yok?

Bazı öğrenciler;  “Hocam biz bilimden milimden pek anlamıyoruz biz savaşçı bir toplumdan geliyoruz herhalde ondandır”

Bazı öğrenciler; “Hocam aslında var da isimleri ders kitaplarında geçmiyor”.

Örnek vermesini istedim verilen örnekler genel olarak bilim dünyasında kayda değer orijinal bir yeri olmayan ve daha çok 12.,13. Yüzyıllarda yaşamış Türk bilim insanlarıydı.

600 yıllık Osmanlı ve 90 küsur yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği Dünya çapında kaç bilim insanı vardı?

Öğrencilerimle uzun uzun tartıştıktan sonra aslında sorulması gereken doğru soru:

Newton, Einstein, Hawking vb. Neden Türk değildi? Neden bir Einstein bu topraklardan çıkmıyordu?

Elbette bu sorunun cevabı birçok nedene bağlı olarak gerekçelendirilebilir. Benim cevabımda temel etken “kültür”dü.

Toplumun bilim kültürüydü, kültürün insan düşüncesi üzerindeki etkisiydi.

Toplumun kültürü bireyin kişisel gelişimi açısından çok önemli bir yere sahiptir. İnsanın doğmalarını sorgulaması ve önyargılarından kurtulabilmesinde kültürün önemi oldukça fazladır.

Temel kültürel sorunlarımız;

-Özgür düşünce karşısında itaatin daha fazla tercih edilmesi,

-Geleceğe verilmesi gereken değerin geçmişe verilmesi,

-İnsanın yaratıcılığının önemsemesinden ziyade otoriteye bağlılığın önemsenmesi...

Bu temel problematiklerimiz bizlerden Newton’ların, Einstein’lerin çıkmasını engellemektedir. Aslında batı kültürünün bir parçası haline gelmiş bilimsel düşünme kültürü de işte yukarıda dile getirdiğim maddelerde doğu toplumlarından ayrışmaktadır.

Şöyle Dünyaya bir göz atınca hangi değerlere sarılan toplumların vatandaşlarının yaşamlarının daha kaliteli olduğu ortadadır.

Unutulmamalıdır ki; özgür düşünce gelişimin anahtarıdır. Heterojen toplumlar homojen toplumlara kıyasla daha etkin bir evrime sahiptirler.

 Bırakın insanlar özgürce ne düşündüklerini dile getirsinler onlara karşı tek tepkiniz eleştiri olsun, onların karşısına fikirlerinizle çıkın…

(Olgun Demir)

 

*************

 

Türkiye yılda yaklaşık 1.5 milyon ünite kan topluyor. Kanser ve diyaliz ilaçları insan kanından üretiliyor. Dünyanın en gelişmiş teknolojisiyle bu ilaçları üretecek fabrikanın yatırım maliyeti 50 milyon dolardır. Türkiye nedense bu fabrikayı bir türlü kuramıyor(!).İthalat 1.5milyar $

(Haluk Pekşen)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar