Süzeksiz Çay

Yağmuru severim;
Trabzon’da isem
ve sen varsan yanımda…

Bütün hüzünleriyle birlikte Kasımı yani sonbaharı sonunda gönderdik. Kış yüzünü göstermekle birlikte yüreğimizde baharın sevinci var. Böyle kendi kendime hüzünler üretip duruyorum. Evet haklısınız kasımın melankolikliği üzerimde kaldı. 
Bu dördüncü yazım pek heyecanlandım hatta ilk yazmaya başladığımdan daha çok…nedenini bilmediğim bir heyecan, memleket havasından olsa gerek. 
Şimdi nasıldır Faroz limanı, bir süzeksiz (süzgeçsiz) çay içsek kayıkların gölgesinde, aklımızda dünden kalma öyküler,
Çay meselesi Murat için çok önemlidir, sadece çay mı sütlaç üzerine koyulan fındıktan, balığın kaç dakikada pişeceğine kadar bir çok konuda özel fikirleri vardır.
bir Ankara ziyaretinde kafenin birinde garsonu siz nasıl süzeksiz çayı bilmiyorsunuz diye fırçalamıştı. Çocuk ne olduğu anlamamış garip garip bakmıştı yüzümüze. Bizim Murat böyledir, Trabzon’daki konforunu diğer şehirlerde arar.
Bilmez ki oradaki küçük konforlarımız ellerimizden birer birer alınıyor.
Bundan 20 sene hatta 10 sene önceki şehrimizde yapabildiğimiz neleri şimdi yapabiliyoruz?
Koca bir soru işareti
Cevabı sizde…
Bir örnekleme ben yapayım;
Yağmur damlaları eskiden denize ulaşmak için yarışırlardı sokak aralarında. Sonunda erken varan kazanırdı, şimdi ise yollarına yüzlerce engel koyulmuş, hatta bir çok yağmur damlasının kaybolduğu bildirilmiş, denize ulaşmayı geçtik sahile bile inemiyorlar. Bizim çocukluğumuz gibi değil mi? 

İnsan şehrinin bilincine vardıkça korumacı kalkanlarını kuşanır. Onun için artık şehri değerlidir. Sokağındaki kediden başlayarak, eski çeşmeyi, tarihi binayı, ağaçları, sahilini korumaya alır. Korudukça özgürleşir, özgürleştikçe hesap sormaya başlar. Kesilen ağaçların, betonlaşan Uzungöl’ün, kuruyan derelerin, yıkılan konakların, kaybolan denizin hesabını sorar ve sordukça hesap veremeyecek kimseyi bu şehri yönetir diye karşılarına çıkaramazlar. Bizim doğa, sanat, edebiyat, tarih ve şehrini seven yöneticilere ihtiyacımız vardır. Kısaca Trabzon’u yönetmek için süper kahramanlara ihtiyacımız yoktur. 

Haftanın kitap önerisi
Ceyhun Atuf Kansu
Bağımsızlık Devrimcisi
Telgrafhane Yayınları
“Katıksız bir başkaldırıcı olarak ATATÜRK”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.