02.08.2021, 08:23

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ

Tahliye taahhütnamesi, kiracının kiralanan taşınmazı belirli bir tarihte boşaltacağına dair vermiş olduğu yazılı bir irade beyanıdır. Türk Borçlar Kanunu’nda (TBK) kiracı zayıf kabul edilerek, kiracıyı korumaya yönelik pek çok hüküm bulunmakla birlikte, tahliye taahhütnamesi bu korucuyu hükümlerin uygulanma alanını daraltmakta ve kiraya verene başka bir neden sunmak zorunda kalmadan, tazminat yükümlülüğü doğurmadan, kira ilişkisini ortadan kaldırma olanağı sağlamaktadır.

Kiracı, kiralananın teslim edilmesinden sonra, kiraya verene karşı, kiralanan taşınmazı belli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak üstlendiği halde boşaltmamışsa kiraya veren, kira sözleşmesini bu tarihten başlayarak bir ay içinde icraya başvurmak veya dava açmak suretiyle sona erdirebilir (TBK 352/1). 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun’un 7/1-a bendinde de, “Kiracı tarafından gayrimenkulün tahliye edileceği yazı ile bildirilmiş olmasına rağmen tahliye edilmezse icra dairesine müracaatla tahliye isteyebileceği gibi, tahliye davası açabilir.”  denilmiştir.

Taahhütnamenin geçerlilik şartları nelerdir?

Tahliye taahhütnamesi yazılı yapılmalı, kiracının serbest iradesine dayanmalı ve kira sözleşmesi yapıldıktan ve kiralanan taşınmaz kiracıya teslim edildikten sonra imzalanmış olmalıdır. Yargıtay’a göre, kira sözleşmesi ile aynı gün imzalanan tahliye taahhütnamesi geçerli değildir. Taahhütname kira sözleşmesinin başlangıcından en erken bir gün sonra imzalanmış olmalıdır. Kiraya verenin talebi üzerine kiracının imzalamış olduğu tarihsiz tahliye taahhütnamenin sonuçlarına Yargıtay’a göre kiracı katlanmak zorundadır. Kiracı, taahhütteki düzenleme ve tahliye tarihlerinin rızası dışında doldurulduğunu iddia etmesi halinde, bu iddiasını ispatlaması gerekmektedir.

Tahliye taahhüdüne rağmen kiracının taşınmazı tahliye etmemesi halinde ne yapılabilir?

Geçerli bir tahliye taahhütnamesine rağmen kiraya verenin talebi üzerine tahliye tarihinde, kiralanan taşınmazı tahliye etmeyen kiracı hakkında kiraya veren, tahliye tarihinden itibaren bir ay içinde ihbara veya ihtara gerek olmadan taşınmazın bağlı bulunduğu yer icra dairelerinde bizzat veya avukatı aracılığıyla tahliye talepli icra takibi başlatabilir veya genel mahkemede dava açabilir. Her iki seçeneğin de tahliye taahhüdündeki tarihi takip eden bir ay içinde yapılması gerekir.

****

Av. Çağla YAVUZ UZUN

avcaglayavuz@gmail.com

Dr. Mustafa KILIÇOĞLU, Kira Hukukundan Doğan Tahliye, Tespit, Uyarlama, Tazminat ve Alacak Davaları, Bilge, Ankara, 2015.

 

Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:20
İkindi 15:47
Akşam 18:32
Yatsı 19:52