Tahta sofra nasıl yapılır?

  Yer sofralarının, tahtaların birbirine geçirilerek yapıldığını, yekpare olan yer sofralarının ise geniş kuturlu ağaçlardan yapıldığını bilirdik. Yer sofraları meğerse daha farklı bir metotla yapılıyormuş. Şakir Aksu dostumuz sosyal medyada yer sofraları hakkında ilginç bir paylaşımda bulundu ve şöyle dedi;
tahta-sofra.jpg
Hemen hepimiz gördük belki de. Hemşin’de bazı evlerde hala bulunmaktadır. Tek parçadan oluşan Fındık Ağacından Sofralar nasıl yapılırdı, bilen var mı?
Bahçenin uygun bir yerine 1 metre çapında 1-2 metre derinliğine bir çukur açılır. Bu çukura 1 çuval fındık dökülerek özeri 1-2 karış toprakla kapatılır. Baharda bu çukurdan büyüyen fındık sürgünleri (filizleri) çukura inilerek saç örer gibi birbirine sarılır. Tüm sürgünler birbirine sarıldıktan sonra çukura bir miktar daha toprak atılır. Bu işlem çukur kapanana kadar sürekli tekrar edilir. Toprak seviyesine geldiğinde bu işlem bitirilir. Bu fındık ocağı bu hali ile birkaç sene bekletilir. Toprağın altındaki kökler büyüdükçe birbirinin içine geçer ve toprak altında çok kalın bir kök oluşur.
Sofra yapmak amacı ile bu fındık ocağındaki fındıklar dipten kesilir ve toprak kazılarak dipteki kök çıkarılarak el ile işlenip tek parça olan sofralar yapılır…
Benim bildiğim ve bana anlatılan budur. Bunun dışında bir yöntem bilen varsa, elinde bu sofraların fotoğrafları olanlar varsa, bu sofraları yapanların isimleri varsa buraya yazabilir misiniz?’
Yekpare yer sofralarının imalatı gerçekten ilginç!

Yol otopark oldu!

 yol-otopark-(1)-001.jpg Trabzon’da son dönemlerde insanı hayrete düşüren uygulamalar oluyor. Trabzon Emniyet Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü arasında İnönü Caddesini Maraş caddesine bağlayan ve uzun süredir trafiğe kapalı olan iki şeritli yolun bir şeridi Sağlık Müdürlüğü çalışanlarının özel araçları için otopark oldu. 
 
Emniyet Müdürlüğünün güvenlik gerekçesiyle araç trafiğine kapatılan yolun, ulaşıma açılması için mahalle sakinleri ve Vergi dairesinde işi olan vatandaşlar çalmadık kapı bırakmamışlardı. Yol, nihayet geçenlerde trafiğe açıldı. Ancak, bu seferde yolun bir şeridi Sağlık Müdürlüğü memurlarının özel otoları için otopark oldu. Gazeteci Hakkı Emiroğlu, Sağlık Müdürü  Hakan Usta’nın Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’ndan yolun tek şeridinin kendilerine tahsis edilmesini istediğini ve vali beyin de Usta’nın isteğini yerine getirdiğini ileri sürdü.
yol-otopark-(2).jpg 
Olay, gerçekten Emiroğlu’nun söylediği şekilde olmuşsa tam bir skandal. İki caddeyi  birbirine bağlayan iki şeritli yolun tek şeridi nasıl sağlık müdürlüğü çalışanlarına tahsis edilir? Olacak iş değil. O yolun tek şeridi otopark olarak kullanılacaksa, burası kesinlikle Büyükşehir Belediyesi’nin TRABİTAŞ şirketine verilmeli. 
 
Bu arada eskiden devlet dairelerinde çalışanlar işe ya dolmuşla ya da yürüyerek giderdi. Son yıllarda ise hemen her kurumda çalışan özel aracı ile işe gidiyor. Bu da büyük sorun yaratıyor. Özellikle otopark konusunda. Trabzon valiliğinden emekli olan üst bir bürokrat, kent içerisinde otoparkın her yerde ücretli olmasını savunarak, ‘Otoparklar ücretli olsa çalışanlar toplu taşıma araçlarına yönelir. Trafikte ve otoparklarda yoğunluk yaşanmaz. Bu gün Valiliğin çevresi ve Trabzon Lisesinin önü tam bir oto panayırı halini almış. Resmi otoparklar da kesinlikle ücretli olmalıdır’ dedi.

Dr. Kemal Dursun’un kemiklerini sızlattılar!
  dr-kemal-dursun.jpgTrabzon Sağlık Müdürü Hakan Usta, Sağlık Müdürlüğü alanındaki iki salona kendisi gibi pratisyen iki doktorun adını vermiş. Usta, Trabzon Belediyesi eski doktorlarından Dr. Şafak Sümbül ile Dr. Fatih Niyazoğlu’nun adlarını sağlık sektöründe yaptıkları büyük hizmetlerden ötürü iki salona verdi. Trabzon’un duayen doktorlarından biri, ‘Hakan bey herhalde kendi geleceği için yaşayan iki meslektaşımızın adını bu salonlara vermiştir. Hemen her kurumdaki gelenek, gerçekten büyük hizmetler yapan ve isimleri ölümsüzleşen kişilerin adlarının bir yerlere verilmesi vardır. Şafak ve Fatih, sağlıkta ne yaptılar? Mesela merhum Kemal Dursun abimiz gibi binlerce insanın hafızasında mı yer aldılar. Trabzon’da bir Fatma Aksoy vardı. Bu dünyadan göçen daha onca meslek büyüğümüz var. Sağlık Müdürlüğü bir yerlere ad verecekse bu büyüklerimizin adını vermelidir’ dedi.

116 mühendis başvurdu 7’si işe alındı!

116-muahendis.jpg  TİSKİ’nin personel alımı sınav sonuçları açıklandı. TİSKİ’de işe girmek için binlerce kişi başvuruda bulundu. Binlerce kişi içerisinde kimilerine göre iyi torpili olan 200 küsur kişi işe alındı. Kimileri her ne kadar torpilliler işe alındı dese de, bize göre bu alımlarda öyle söylendiği gibi torpil olmamıştır!
  TİSKİ, 7 mühendis alacağını açıklamıştı. Müracaat eden mühendis sayısı tam 116… Ve bu 116 mühendis arasından ise 7’si işe alındı. Mühendis alımında kıstas ne, adayların bitirdiği üniversiteler mi, bitirme dereceleri mi, nereli oldukları mı? Bilmiyoruz. Bildiğimiz 7 mühendisin alındığı. 
Bu devirde ve özellikle de bu iktidar döneminde öyle Türkiye’nin önde gelen üniversitelerini bitirmenin anlamı da yok. İktidar partisinin mücahidi oldun mu?.. Açamayacağın kapı yok! 

                                           *****************

  Saadet Partisi, beldeleri, şehirleri, ülkeyi, İslam coğrafyasını ve de dünyayı yönetmeye aday ama il, ilçe teşkilâtlarında ya da Anadolu Gençlik Derneği şubelerinin hiçbirinde ne bir dünya küresine, ne bir dünya, Ortadoğu, Türkiye, bölge, il, ilçe fiziki haritasına denk gelmişliğim vardır. Yönetmeye aday oldukları ülkenin fiziki ve siyasi haritasına bakma gereği duymuyorlar. Onların yerine teşkilat duvarlarında ''Önce Ahlak ve Maneviyat!'' sloganları var. Oysa Abraham Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde önce ahlak ve maneviyat değil yemek içmek gibi fizyolojik ihtiyaçlar geliyor. Partiye ''Önce Ahlak ve Maneviyat!'' sloganını münasip görenler aç ve susuz kalmış bir insanı ahlaklı ve maneviyat sahibi olmaya nasıl ikna edecekler. Evet, rahmetli Erbakan'ın dediği gibi toprak ayağımızın altından kayıyor ama o ayağımızın altından kayan toprağı görmek ve Türkiye'yi anlamak için önce bir fiziki haritaya ihtiyaç var. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar