19.10.2021, 15:38

‘Taktik Savaşı’ Avcı’dan sorulur

Trabzonspor Fenerbahçe maçı öncesi herkesin konuştuğu ve merakla beklediği konu Avcı ile Pereira arasındaki taktik savaşıydı.

Bu sezon Vitor Pereira alışılagelmişin dışında bir sistemle başarı yakalayarak, takımını Süper Lig’in zirvesine taşıdı. Abdullah Avcı ise Trabzonspor’a geldiği ilk günden itibaren taktiğini ilmek ilmek dokuyarak yenilmezlik serisinin en büyük mimarı oldu. Futbol kamuoyunun gözü iki teknik adamın tercihleri ve hamlelerinin üzerindeydi.

Taktik savaşı ilk 11’lerin açıklanmasıyla birlikte başladı. Abdullah Avcı, Abdülkadir Ömür’ü Hamsik’in yokluğunda merkezde görevlendirdi ve sağ kanatta Gervinho’yu tercih etti. Bu tercihleriyle ofansif bir yapı kuran Avcı, galibiyet için her türlü riski sahasında almaya hazır şekilde cesur bir hamlede bulundu. Nitekim önceki haftalardaki Avcı’nın oyuna müdahaleleri düşünüldüğünde bu karar çok sürpriz değildi. Ancak Cornelius’un yerine Djaniny’i oynatması sürpriz bir karardı. Düşünüldüğünde nokta santrfor olan Cornelius’un 3’lü savunma hattı arasında kaybolma ihtimaline karşı Djaniny tercihi mantıklı bir karardı. Bu tercihindeki haklılığını da Djaniny’nin maçın kaderini değiştiren pozisyonda rakibin gözde stoperi Kim’i oyundan attırmasıyla kanıtladı.

10 kişi kalan Fenerbahçe ligin en iyi savunmacı takımı olduğunu kanıtlar nitelikte defansta kuş uçurtmadı. Trabzonspor, Abdullah Avcı’nın oyunun başındaki ana planını daha etkili bir şekilde uygular hale geldi. Eminim bu oyun 11’e 11’ken Avcı’nın takımından istediği oyundu. Ancak 10 kişi kalan ve tüm hatlarıyla defansa çekilen Fenerbahçe’ye karşı taktiğin daha farklı bir organizasyona evirilme ihtiyacı doğdu. Geride sabit kalan 5’li Fenerbahçe savunmasının aşılması ve pozisyon üretilmesi için daha fazlası lazımdı.

Abdullah Avcı bu yönde taktiksel değişiklikler yaptı. 70. dakikaya kadar 2’si zorunlu değişiklik olmak üzere tüm oyuncu değişikliklerini kullanan Avcı, saha içinde oyuncuların pozisyonlarında da sürekli değişikliklere gitti. Fenerbahçe ceza sahasında sayısal üstünlük kurması gereken Avcı, bana göre daha erken gitmesi gereken formasyon değişikliğine biraz geç gitti. Bunu hocaya basın toplantısında sormak istedim ancak yaptığı açıklamada “Baskı için doğru zamandı” demesi üzerine zaten kazanılmış bir maçın ardından üstünde durmadım.

Trabzonspor, 4-4-2’ye döndükten sonra Fenerbahçe kalesinde tehdit oluşturmaya başladı. İki bek oyuncusunun da orta saha orjinli olması sebebiyle de orta alanda rakibe üstünlük verilmedi. Kenar ortalarıyla Fenerbahçe ceza sahasını yoğun şekilde zorlayan Trabzonspor, Cornelius’un penaltı kazandırmasıyla çabasının karşılığını aldı.

Sonuç olarak Trabzonspor’da önceki senelerde kilit çözmek için yüzeysel yapılan hamlelerin yerini, Avcı’yla birlikte daha detaylı, yedek planlarla yapılan hamleler aldı. Oyuna sadece oyuncu sokmakla kalmıyor, rakibin oyununa göre planlarında değişikliklere gidiyor ve artık oyuncular da bu değişikliklere daha sağlıklı reaksiyonlar veriyor. Abdullah Avcı, maça etki eden tüm unsurlara rağmen Pereira ile arasındaki taktik savaşının galibi oldu. Trabzonspor’da artık hiçbir şey rastgele değil, her şeyin bir planı var.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak 05:55
Güneş 07:26
Öğle 12:18
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
19
açık