TANER TOPÇUOĞLU “GURUR” LA SUNAR

TANER TOPÇUOĞLU “GURUR” LA SUNAR

TRT korosundan yetişip müzik öğretmeni olan sanatçı Taner Topçuoğlu, gurur adlı parçasını çok yakında müzik dünyası ile buluşturacak.

Röportaj: Bahar KURBAY 

Yıllar yıllar önce... Takvim 9 Eylül 1978’i gösterirken dünyaya gözlerini açan onca çocuktan biriydi. Anne baba Rizeli ancak memur oldukları için Amasya’da yaşayan  Topçuoğlu çifti ikinci erkek çocuklarına Taner , ismini koymuşlar.  Elması meşhur memleketten  o yıllarda yeşiliyle doğasıyla gözlere hitap eden  sporun şehri Trabzon’a göç etmişler. Taner Topçuoğlu, küçük yaşlarda müzik ile tanışmış ve o dünyada ‘bende varım’ demiş. Çok yakın Kasım ayının sonlarında bir parça sağlam bir klip ile müzik severlere sunacağı çalışma öncesi hasbihal ettik. 
“Gurur ” parçası ile Karadeniz müzik dünyasına bir eser kazandıracak ve ilerleyen zamanlarda kendi bestelerinin olduğu bir albüm ile piyasaya imzasını atacak  olan müzik öğretmeni Taner Topçuoğlu ile sohbetimizden öne çıkan sorular ve cevaplar şöyle;
Sizi tanıyalım?
-9 Eylül 1978 Amasya doğumluyum.  Aslen Rize Pazarlıyım. Ancak 39 senedir Trabzon’da yaşıyorum. Müzik öğretmeniyim. 
Neden Trabzon’a geldiniz?
-Babam memur, Trabzon’a tayini çıktı. O gün bugündür Trabzon’a yerleştik. 
Anne ne işle meşgul, kaç kardeşsiniz?
-Anne ev hanımı, 3 kardeşiz. Bir ağabeyim bir de ablam var. Biri İstanbul diğeri Ankara’da... 

Amasya doğumlusunuz ama Trabzon....

-Hiç bilmiyorum. Amasya’dan ayrılırken henüz  dünyaya geleli 40 gün olmuştu. Sadece doğum yerim Amasya, Trabzon kültürüyle yetiştim. Askerde Trabzon, diye bağırdım. 

Müzik ile nasıl tanıştınız?

-İlkokuldan itibaren tüm müsabakalarda görev alıyordum. Ortaokulda Karadeniz Halk Müziği Bölge birincili var. Lise yıllarımda bu düzen devam etti. O yıllarda TRT gençlik korosu açtı. Sınava girdim, kazandım. Müzik bölümünde çalışmalarımız yapılırdı. Müziğin içine tam anlamıyla o dönemde girdim. Güzel Sanatlar okumaya o zaman karar verdim. Güzel Sanatların olduğu bir yerde TRT koro çalışması yapıyordu. Orada öğrencilerle, öğretmenlerle, enstrümanlarla tanışınca ‘Ben müzik bölümünü okumalıyım’ diyerek bir giriş yaptım. 

Sınavı kazanmak zor oldu mu?
-Müzik Allah vergisi bir yetenek. Çok zorlanmadım açıkçası. 7 içerisinde sınav şekli nasıl olur, ne sorarlar gibi hazırlıkları yaptım. Müzik bölümü sonucu açıklandığında babam sonuçları bakmaya gitti. Geldiğinde kazandığımı söyleyince evden dışarı çıktım. Meydana kadar koşarak bir tur atıp eve geri döndüm. O kadar çok sevinmiştim ki... (Gözlerinin içi ışıldıyordu...)
Aileniz destek oldu mu? 
-Oldular. Babam mühendis olmamı istiyordu. Ancak müzik okuma kararıma saygı duydular. Şimdi gençler gibi bilinçli değildik. Ailelerimiz ve büyüklerimizin yönlendirmesiyle bir şeyler yapıyorduk. İlk enstrümanımı ailem aldı. Canlı müziğe bizimkilerin sayesinde başladım. 

Ana dalınız?
-Ud. Okulda piyano, bağlama, gitar öğrendik. 

Müzik öğretmeni olmak zor mu?
-Evet. Günümüzde resim, müzik, sanat dersleri sınavlarda çıkmadığı için pek ders formatında görünmüyor. Birçok öğretmen arkadaşımız “şu çocuğun dersleri çok başarılı müziği düşük gelmesin” diyebiliyor. Aslına okullarda çok cevherler var. Gerek sistem gerekse ailelerden kaynaklı insan yetiştiremiyorsunuz. Bir cevher yakalıyorsunuz. Onu yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Velisi gelip ‘bu çocuk müzik okumayacak’ diye önünüze set çekebiliyor. 

Öğretmen kimliğiniz ile veli ve  çocuklara mesajınız?
-Lütfen çocuklar istediği bölümü okusun, velilerin kendi isteklerine göre çocuklar yönlendirilmesin. Yaptıkları işi severlerse başarılı olabilirler. Örneğin bir arkadaşım orman mühendisi ama bankada gişede çalışıyor. Ya da ben jeoloji bölümünü kazandım. O bölümü okusaydım. 4 yılda okulu bitirip iş sahibi olabilecek miydim? Mezun olduğumda diplomalı işsiz mi olacaktım? Müzik bölümünü okurken kendi harçlığımı çıkarmaya başladım. Okulumu bitirdim. Kendimi işimle ilgili alanda çalışıyorum. Küçük yaştan beri içinde müzik olan birinin mühendislik yapması, ne kadar başarılı olur? O yüzden çocuklar ne isterlerse o bölümü okumalı. 

Evet. Hazır bu konuya gelmişken. Özellikle tıp bitirmiş kişilerin müzik piyasasına yönelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Başarılı buluyor musunuz?
-Başarılılı bulurum. Sanatla ilgilenen herkese gıpta ile bakıyorum. Resim, müzik , spor gibi alanlar yeteneğe dayanılı alanlar. Birçok kişiden resim yapmak yada şarkı söylemek isterdim sözlerini duymuşsunuzdur. Kendi işlerini de yapsınlar müziklede ilgilensinler. Özellikle tıpta müzik ile ilgilenen çok kişi var. 

Evet. Doktordan çok müzisyen çıkıyor sanırım....
- Çünkü müziğin kendisi bir matematik. Müzik büyük bir derya içinde duyguyu, sağlığı, matematiği barındıran bir derya...

Trabzon’daki müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Mekanlar, canlı müzikler kapsamında mı yoksa dernekler, sanat alanında mı değerlendireyim.

Her ikisi de
-Piyasa anlamında geçmişte çok daha canlı müzik yapılabilecek mekanlar vardır. Orkestralarımızla çıkıp sahne yapabilirdik. Şimdilerde bir elin parmağı kadar müzik yapabileceğimiz mekan yok. 

Sebebi?
-Ben Zorlu Grand Otel’de 8.5 yıl sahne aldım. Arkadaşlarımın telefonunda hala Taner Zorlu, diye kayıtlıyımdır.  Onlarda bana neden gidecek yer bulamıyoruz diye sorduklarında. ‘Sebebi sizsiniz’ diyorum.  Müzik dinlemek bir adap gerektirir. Bu kültürde olan insanlar İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e yani büyükşehirlere göç ettiler. O kültüre sahip olmayan kişiler Trabzon’da mekanlara gider oldular. Kabadayı vari, mekanda olay çıkarmak isteyen tipler doldu. Otokontrol içinde olmak zorunda kalıyoruz. Bizim dönemde 3-4 tane mekan gezerdik. Belki de hoş görü bitti. Eskisi gibi değil. 

Beste yapıyor musunuz? 
-Epeyce bestem var. Öncesinde pop, slov tarzında çalışmalar yapıyordum. Şimdiler de Karadeniz besteleri yapıyorum. Her geçen gün Karadeniz müziğine bağlanıyorum. 

Single çalışmanız?
-2,3 aylık süreçler içinde yeni single çalışmaları düşünüyoruz. 3 ila 4 klip düşünüyoruz. Sonrasında bu parçalarında içinde olduğu albüm çıkacak..

Parçaların ismi?
-ilk parça GURUR,
ikinci parça NARTANEM, üçüncü parça YALANDIR DÜNYA, dördüncü parça da belirlenme aşamasında. Kartanesi, de nene olabilir.

Hangisi sizin besteniz?
Nartanem benim eserim. 

İlham kaynağınız?
Belli olmuyor. Ne zaman geleceği belli olmuyor. Tozlu raflar diye bir parça yazdım. Evden çıkarken, ayakkabımı giyerken mırıldanmaya başladım. Ayakkabılarımı çıkardım içeriye girdim. “Ne el ister ne dil ister konuşmak, o duvarların dili olsa da...” şeklinde. Cümle var. O an gözünüzde bir şeyler canlanıyor.

Düet yapmak istediğiniz biri yada birileri?
-Yaşasaydın Karadeniz Müziği dendiğinde akla gelen Kazım Koyuncu ile yapmak isterdim. Kazım Koyuncu ve Volkan Konak’ın Karadeniz müziğin vermiş olduğu yönü kimse yok sayamaz.  İdol olmuş kişiler. Farklı boyut kazandırarak sevdiren kişiler oldular. 

Gelecek planlamanız?
-Yurt dışından çağırılıyoruz. Konser planlarımız olacak. Sosyal medyadan Karadeniz müziği okuyup paylaşıyorum. Geri dönüşler çok oluyor. 

Karadeniz müziği söylemeye başladıktan sonra mı davetler aldınız?
-Evet. Daha önce pop da söyledim. Ancak bu şekilde geri dönüşler almadım. Senelerce sahnelerdeyim. 22 senedir sahne tozu yutuyorum. Birçok isimle de çalıştım. 

Kimlerle çalıştınız?
Zeynep Dizdar ile 6-7 ay vokal yaptım. Taner ile çalıştık. Firdevs gibi sanatçılarla yolumuz kesişti. 

Hedefiniz?
-Karadeniz müziğinde bir yerlere gelmek istiyorum. Anlık değil ömürlük isimlerden olmak istiyorum. Mesleğime kesinlikle devam etmeyi düşünüyorum. Şarkı söylemeyi karadeniz müziği söylemeyi  çok seviyorum. Kalıcı olmak istiyorum. Öldüğüm zaman ‘bir Taner Topçuoğlu vardı’ denilsin isterim. 

Evet soy isimde star ismi gibi. Normalde soy isim kalmaz benim aklımda ama sizinki kaldı. Soy isminizi kullanacak mısınız?
-Evet  DJ Aslan Kar’da çok kullanır. Kayıtlarımızı yaparken Selim Topsakal ile çektiğimiz videoda isim soy isim var. Yani çevrem soy ismi benimsiyor. Kitlemizde benimser inşallah. 

Neden şimdi?
-Hayat şartları diyelim. 

Birilerini rakip olarak görür müsünüz ?
-Görmem. Benim hakkıma tecavüz edilmediği süreci karşıdaki kişiyi destekler, yolunu açarım. Hiç bir zaman başka kişilerin zayıflıklarını kendi lehime çeviren biri olmadım. Başarılıysa alkışlarım, ilerdeyse yetişmeye çalışırım. Rekabet içerisine girmem. 

Şarkıcı olmak için İstanbul’a gitmek gerekiyor derler hep?
-Evet bana da çok söylüyorlar. Ama İstanbul’u yaşamak ve yaşatmak arasında çok fark var. Gezmeye gittiğin zaman çok güzel. Ancak İstanbul’da yaşamak zorunda olmak  beni ürkütüyor. Birbirine girmiş hayatlar.... İyisi de kötüsü de her şeyin enleri orada olduğu için, imkanlar orada daha fazla olduğu için orada olmak gerekebilir. Trabzon’da bu işi yapabileceğin yer sayısı çok kısıtlı. İstanbul öyle değil. Nüfus çok olduğu için talep daha çok.  Bu konuda kafamda soru işaretleri var. Aileme çok düşkünüm. Annem-babam burada... Bu konuda git gellerim var. 

Son sorum. Kimlerle çalışıyorsunuz?
-‘Gurur’ çıkış parçamızın söz ve müziği  Bayram Terzi’ye ait.  Bu çalışmadı İstanbul ve Trabzon ayağı oldu. Gitar Caner Güneysu, Bas Semih Burcu, Miks mastering Selim Topsakal, Kemençe Dursun Akyüz, alt yapı Naci Ay...

009-016.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.