Tanjant’taki katlı otopark ve işyerleri satılacak!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Tanjant’ta yaptırdığı katlı otopark ve işyerlerinin, kiraya verilmesini ve belediyenin buradan iyi bir gelir elde edeceğini, Tanjant yolu, Cudibey okulu ve öğretmen evinin altına da otopark ve dolmuş minibüs durağı yapılmasını önermiştik.  Büyükşehir Belediye Yönetiminin ise 310 araçlık otopark ile birlikte 14 bağımsız bölümün bütün olarak satmaya niyetli olduğu öğrenildi. 
tanjanttaki-katli.jpg  Binaya arsa dahil bugünkü para ile 110 ila 120 milyon lira harcandığını söyleyen bir meclis üyesi, ‘Binanın parça parça kiraya verilmesi halinde elde edilecek gelirle hiçbir şey yapamayız. Binanın tamamını bütün olarak satmak zorundayız. Buradan beklediğimiz gelir harcanan paradan daha fazla. Zaten, açık ihale ile satış yapılacak. Tahminim o ki binanın tamamından 140-150 milyon lira civarında bir gelir elde ederiz. Bu para ile de Trabzon’da çok iş yaparız’ dedi. Meclis üyesi, Tanjant yolu ile Cudibey okulu ve öğretmenevi arası için yeni bir proje hazırlanacağını söyledi.
  Bu arada, Büyükşehir Belediyesinin yap-işlet-devret modeli ile ikinci kez ihale ettiği İskenderpaşa otoparkı ve kafe projesi için ihaleye giren olmadı. Büyükşehir Belediyesinin, yap- işlet ve ayrıca her ay belediyeye 1 milyon lira kira öde şeklindeki projesini önümüzdeki günlerde üçüncü kez ihale edeceği bildirildi. 

Belediyenin kiracılarının kiracıları!
  Köy Hizmetleri ve il özel idareler kapatıldıktan sonra, mülkleri belediyeye devredildi. Belediyeler de, bu mülklerin büyük bölümünü sattı, bir kısmını da kiraya verdi. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti, 30 yıl önce il özel idaresinden kiraladığı ve milyonlarca lira harcayarak onardığı tarihi mekanı, mülk belediyeye devir edildiği için tekrar ihale sonucu Büyükşehir Belediyesinden kiraladı. Hem de hatırı sayılır bir kira ödeyerek. 
belediyenin-kiraci.jpg  Sonra ne mi oldu? Birileri Gazeteciler Cemiyeti’nin Belediye’den kiraladığı mülkün iki bölümünü ikinci kişilere kiraladığı için şikayet edildi. Sayıştay’dan gelen denetçiler, olayı incelediler ve Belediye’yi ‘kiracın kiraladığı mülkün bir bölümünü kiraladı’ diye uyardı. Büyükşehir Belediyesi de Sayıştay raporu doğrultusunda, TGC yönetimine ‘iki işyerini ya kendin kullan ya da belediyeye devret’ dedi. TGC yönetimi de bu uyarı üzerine, kiraladığı iki küçük dükkanın kiracılarına noter kanalıyla dükkanları terk etmelerini bildirecek. 
İşin ilginç yanı, Belediyenin TGC’ye kiraladığı tarihi binanın tek giriş kapısı, tek elektrik ve su sayacı var. Yani bina;  iki katlı ve tek daire. Dükkanların ve üst katın ayrı ayrı tapusu ve kullanımı da yok. Bina işhanı da değil ve binanın yapıldığı 1894 yılından bugüne kadar da alttaki iki dükkan bağımsız olarak kullanılmamış. Belediye yönetimi binanın bu durumuna rağmen, alttaki iki bölümü ve üst katı ayrı ayrı ihale etti. Sayıştay görevlisi inceleme ve araştırma yaparken, binanın bu özelliğine de dikkat etmedi ve Belediyenin kiracısı kiraladığı mülkü bir başkasına kiraya veremez, diye kestirip attı.
  Sayıştay denetçisi olayı son cümleden değerlendirdiğimizde haklı. Ancak bina, özel bir yapı ve kamu görevi yapan gazetecilerin üye olduğu derneğe kiralanmış… Ki aslında tahsis edilmesi gerekirdi. Gazeteciler Cemiyeti, tarihi binayı bugüne kadar özenle korumuş, üst katta paha biçilmez 150 yıllık dolapları muhafaza etmiş… Ayrıca Gazeteciler Cemiyeti’nin üst kattaki o salonu, iktidarından muhalefetine partilerin, sivil toplum örgütlerinin de serbest kürsüsü konumunda…
  Türkiye’deki belediyelerin birçoğunun, çok sayıda kiracısı farklı yollarla belediyeden kiraladıkları mülkleri bir başkasına kiralıyor. Trabzon’da bunun onca örneği var. Kiracı Gazeteciler Cemiyeti olunca ve birileri de şikayet edince olay farklı sonuçlanıyor.
Gazeteciler Cemiyetinde başkanlık yapan isimler dün bir araya geldi ve hangi şartta olursa olsun binanın tamamını cemiyetin kullanması yönünde karar aldılar ve kararı uygulamak için de mevcut başkana yetki verdiler. 
                                             ****************
 
Ayakkabı imalatçısı, köselelerini yumuşatmak için su dolu bir leğenin içinde kapının önüne koyar. Mevsim yaz hava çok sıcak, bunalmış bir vatandaş kapıda oturan patrona sorar hemşerim bu leğendeki nedir? Ayakkabı ustası muzip, görmüyor musun hoşaf deyince vatandaş; ‘yav bir bardak ver de serinleyelim’ der. Usta şaka ile ciddi arasında çırağa, ‘oğlum ver abine bir bardak hoşaf’ der. Vatandaş tek dikişte bir bardak hoşaf niyetine kösele suyunu içtikten sonra ustaya döner ve ‘sağ ol usta serin serin iyi gitti ama şekeri de hiç yoktu, bizi de anlamaz belleme’ der..  Niye mi anlattım! Malum bu gün lafta 100 milyar TL’lik paket açıklandı. Vatandaşa birebir dokunmayan, etki alanı çok sınırlı, büyük kısmı sanal bir paketi aldık kabul ettik. Malum bizi de hiç bir şeyden anlamaz bellemesinler diye not düşeyim dedim.
                                                                               (Nazım Özcan)


Doktorunuz diyor ki!...

  Kemik Erimesi: Kemik devamlı olarak yapılan, yıkılan ve kendini yenileyen bir organdır. Erişkinlerde kemik yıkılır sonra da bu yıkılan kemiğin yerine yenisi yapılır. Yaş ilerledikçe yapım, yıkımı karşılayamaz, kemik hafifler, kitle kaybına uğrar. Halk arasında buna "kemik erimesi" (osteoporoz) denir. Kemik erimesinde ağrı yoktur. Ancak kemik kırılırsa ağrı meydana gelir. Zayıflayan kemikler çok kolay kırılır. En çok kaburga, kalça ve bilek kemikleri kırılır. Omurgalarda kendiliğinden oluşan çökme kırıkları belde ve sırtta şiddetli ağrılara sebep olur. Bu ağrılar zamanla azalmasına rağmen kırık yerinde bir sızı olarak kalır. Birden fazla omurga kırığı meydana gelmişse boy kısalır, kambur oluşur, omuzlar öne doğru sarkar. Kalça ve el bileği kırıkları genellikle düşmeye bağlıdır.Kalça kırıkları yaşlıları yatağa bağlar, yaşamlarını ciddi şekilde tehdit eder. Kemik erimesini yavaşlatmak için iyi beslenme(süt ürünleri),
D vitamini (güneşlenme) ve hareket (yürüyüş) önerilir. 
                                                                            (Dr. Kemal Küçükali)

Önceki ve Sonraki Yazılar