Tanjant’taki otopark ve yapılması gereken iş!

  Tanjant’ta, Kurtuluş İlkokulu, Dedeoğullarının ve İhsan Yücesan’ın arsaları üzerinde yapımı süren otopark ve iş merkezi ile ilgili tartışmalar devam ediyor.
  Trabzon Büyükşehir Belediyesi, orada vatandaşın arsasını kamu yararı gerekçesiyle istimlak etmişti. Büyükşehir Belediyesi orada yaklaşık 700 araçlık otopark yapacaktı. Başlangıçta bu projeye destek vermiş ve bu proje ile birlikte Tanjant yolunun altına Hacıkasım kavşağı itibarıyla da otopark yapılmasını önermiştik. 
  Tanjant ve Maraş Caddesinin altına otopark yapılması fikrimizi yıllar önce dönemin belediye başkanı Asım Aykan’a söylemiştik. Asım Aykan, Tanjant’ta değil de Maraş Caddesinin altına otopark yapmak için plansız, projesiz olarak Suluhan’ın önünden işe başlamış, vatandaş ve kamuoyu tepki gösterince vazgeçmişti.
Büyükşehir Belediyesinin önceki yönetimi Tanjant’ta yapacağı otopark projesini, arsaları istimlak ettikten sonra değiştirdi. 700 araçlık otoparkı 310’a indirdi, zemin katta 7 dükkan ve üst katlarda bir kafe ve bir de restoran projeye ekledi. Proje değişikliğinde Manisa’daki benzer bir yapıyı örnek aldı. 
İhaleyi de, ne hikmetse Rize menşeili bir firma kazandı… Tahminimiz odur ki, firma hak edişlerini tıkır tıkır alıyordur. 
                                                      ***
katli_otopark__1_.jpg  Tanjant’taki bu otopark olayı önceki gün belediye meclisinde tekrar gündeme gelmiş.  İşyeri ve otopark inşaatı ihale bedelinin neredeyse 3 katına mal olacak. Mecliste konuşulan rakam 100 milyon TL civarında.
Peki, Büyükşehir Belediyesi bugün o binayı komple satsa bu parayı geri alabilir mi? 
Bize göre fazlasıyla alır. Burada parasal açıdan bir sorun yok. Hatta elde edeceği karla da Tanjant yolunun altına bir otopark daha yapabilir. 
İYİ Parti Büyükşehir Belediye meclis üyesi Davut Çakıroğlu, “14 bin 800 metrekare inşaat alanı olan bir yerde 3 bin metrekare ticari alan, 3 bin 800 metrekare otopark alanı varsa, geri kalan alan nerede?” diye soruyor.  Gerçekten 8 bin metrekarelik alan nerede? Binanın terasları mı? Merdiven boşlukları mı, ortak alan mı? Neresi?
   CHP Büyükşehir Meclis üyesi Turgay Şahin ise, “Yapıldıktan sonra eleştirmenin anlamı yok. Dükkanları, kafeyi satın, maliyetin yüzde ellisini geri alabilirsiniz. Kunduracılar’ın arka sokağında Orman İşletmesinden alınan imar müdürlüğünün bulunduğu arsa vardı. Orası için de katlı otopark olsun dedik. Katlı otopark yapılacaktı. Sonra Büyükşehir Belediyesi orayı sattı, daha sonra imar tadilatıyla ticari alana dönüştü. Tanjant’taki bu otoparkı hiç değilse Karagöz Meydanı altındaki otoparkla birleştirelim” dedi.
   Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise “Bizim belediye meclisimizde gündem oldu. Burada madem otopark ihtiyacı, Meydan’da en yakın alanda yer bulduk. Buraya 25 milyon kamulaştırma bedeli ödendi. Buraya neden ticaret yapıyoruz. Burada ilk düşünce ki hesap 750’ydi. 310’a neden indirildi. Neden ticari konuldu haklı olarak sorulmuştu. Burada yapılması gereken en uygun iş Karagöz Meydanı ile bütünleştirelim. Kapasiteyi de arttıralım” dedi.
                                                          ***
  Tanjant’ta olan oldu. Yapı bu yıl olmasa önümüzdeki yıl biter. Burada yapılacak iş, Ahmet Metin Genç ve Turgay Şahin’in de belirtiği ve bizim de desteklediğimiz Karagöz Meydanı altında yapılacak otopark ile buranın birleştirilmesi. 
Karagöz Meydanı denilen alan Cudibey ilköğretim okulu ve Öğretmenevini de içine alan bölge. Burada oldubitti ile proje yapılmamalı. 
   Bu alanın ve Tanjant’ın altı otopark olacak.  Bu büyük otopark dolmuş minibüslerinin Meydan bölgesindeki ana durağı da olabilir. Bu alana proje çizilirken, Maraş Caddesi, Uzun Sokak ve Tanjant bağlantılı çizilmeli. Öğretmenevi karşısındaki Polis karakolu ve lojmanları hatta Maraş Caddesi tarafındaki bina da bu projeye dahil edilebilir. 
   Bu arada, Tanjant’ta 100 milyon lira civarında harcama yapılan otopark, işyerleri için, arsa sahipleri yarın dava açabilir. Tazminat vs. isteyebilir. Çünkü vatandaşın arsası işyeri, restoran yapmak için değil kamu yararı adına otopark yapılması için istimlak edilmişti. Bizden söylemesi…
Bir de bu dükkanlar, kafe ve restoranlar satılacak mı, yoksa kiraya mı verilecek? Kimileri dükkanların bir kaçının, restoran ile kafelerin kiracılarının belli olduğunu söylüyor. Bize göre bu tür iddiaları gündeme taşıyanlar boş konuşuyor.

                                            ***********

Bu kafalarla o iş zor!
   Hz. İsa 30 yaşlarında çarmıha gerilmiştir. Onun ölümünden 3 asır geçtikten sonra Roma Hristiyanlığı resmi din olarak kabul etmiştir. Bu üç asır boyunca Hristiyanlar zulüm görerek ama dini buna rağmen yayarak yaşamıştır.
Bizim Peygamberimiz MUHAMMED (sav) sadece 10 yıl devletsiz tebliğ yapmış, Medine’ye göç ettikten itibaren devlet kurmuş, savaşlarla uğraşmıştır. Müslümanlar 70 senede İspanya’dan Çin’e uzanan büyük bir imparatorluk kurmuştur.
İslam’ın bu militarist, fetihçi, ganimetçi tavrı inancımızı ister istemez etkilemiştir.
İslam’a sevgiyi monte edenler, Ahmet Yesevi ve onun yetiştirdiği kam, baksı, ozan geleneğinin sürdürücüleri Türk dervişleri olmuştur.
   Fetih ve gaza geleneği ile dinimiz İslam iç içe geçmiştir. Dünya tarihinde gücü olan her topluluk zayıf kalanı her zaman sömürmüştür, bundan sonra da sömürecektir. Kendi inancımız açısından bakınca Müslümanlar suçsuzdur demek kolaydır ama gerçek öyle midir? Fatih Konstantinopolis’i fethettiği zaman 150000 kişilik bir orduya teslim olmayan en fazla 15 000 Bizans askeridir. Biz adaletimizle yayıldıysak Bizans niçin bize direnmiştir.
   Hristiyanların zulmünden bahsetmekte ne kadar haklı olabiliriz? Sırbistan’da yaşayan bir Sırp ailenin 10 yaşlarında oğlunu alıp yeniçeri yapıyordun. Evladını kaybeden anne babanın yerine kendimi koyduğumda isyan edesim geliyor. Hiçbir mücbir sebep yokken Viyana kapılarına dayanmak bizim için kahramanlık olabilir ya Viyanalı kendisine saldıranlar için ne düşünmüştür.
   Tarihi sebepler Dinimiz İslam’ı kılıç dini gibi algılatabilir. Ama zaman artık güçle, kudretle din yayma zamanı değil, gönülleri fethederek Allah'ta birleşme zamanıdır.
Bu kafalarla o iş çok zor!  ( Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar