Tanzim kuyruğunda Lokantacılar!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin halka ucuz sebze ve meyve sattığı Tanzim Satış Merkezlerinde günün hemen her saatinde uzun kuyruklar oluşuyor. Eski Yavuz Selim İlköğretim Okulu bahçesinde ise sabahın erken saatlerinde kuyrukta bekleyenlerin bir kısmının Meydan bölgesindeki restoranların çalışanları olduğu söyleniyor.
Dün sabah saat 07.00 sularında işyerini açmak için Taksim Polis Karakolundan Atatürk Alanına indiğini söyleyen bölge esnafından biri, ‘O saatte Yavuz Selim Okulunun bahçesinde kuyruk vardı. Bahçeye girdim, kuyrukta restoranların çırakları. Hem de firmalarının elbisesi ile. Tanzimlerde bir kişi 5 kilo domates, soğan, patates alabiliyor. Bazı lokantalar çıraklarına günde iki kez alışveriş yaptırsınlar, çalışanların maaşını çıkarırlar... Ki öyle de oluyordur. Bu tanzim satışlar, restoranlara mı yoksa halka hizmet için mi açıldı’ dedi.
   tanzim.jpegTrabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve bağlı dernekler ile Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerinin korkudan seslerinin çıkmadığını söyleyen duayen esnaf, ‘Eskiden pahalılık ve işsizlik karşısında esnaf meydanlara çıkardı. Bizim Halil İbrahim Kalfaoğlu, günaşırı açıklama yapardı. Şimdi, oda, dernek başkanları köşelerine çekilmiş, korkudan sesleri çıkmaz oldu. Tanzime bile söz söyleyemiyorlar’ diye konuştu. 
   Büyükşehir Belediyesi’nin tanzim satış merkezlerinde gerçekten lokantalar alışveriş yapıyor mu yapmıyor mu, bilmiyoruz. Olayı bize anlatan esnaf Trabzon’un tanınan esnafından biri ve asla yalan ve abartılı bir ifade kullanmaz. 
  Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bu tanzim satış işini mercek altına almalı. 

Kanuni’de yetki karmaşası!

kanuni-003.jpgTrabzon’un en büyük sağlık kuruluşu olan Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yetki karmaşası huzursuzluğa neden oluyormuş. Yetki karmaşasının nedeni de hastanede iki müdürün olması imiş. Yanlış okumadınız Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iki hastane müdürü var. Hastanede iki müdürün olması idari açıdan da sıkıntı yaratıyormuş. Hastanede çift başlılığın çalışanlar arasında da huzursuzluk yarattığı, yeni atanan müdürün bazı radikal yaptırımlarının şikayet konusu olduğu kaydediliyor. Bu arada hastane müdür odasının yeni baştan düzenlendiği ve 30 bin lira civarında bir harcama yapıldığı bildirildi.
 Yomra’da Bıyık rüzgarı!

yomrada-biyik.jpg  Yomra ilçesinin yeni belediye başkanı Mustafa Bıyık’ın, koltuğa oturduğu günden bugüne yüzlerce kişiyi ağırladığı öğrenildi. Başkan Mustafa Bıyık’a hayırlı olsun ziyaretine gelenlerin büyük çoğunluğu aynı zamanda sıkıntılarını da aktarıyor. Vatandaşları dinleyen Bıyık’ın etrafı sokağa indiğinde de sarılıyor. Yomra’da yaşayan vatandaşlar arasında ayırım yapmayacağını söyleyen Mustafa Bıyık, ‘Kimse merak etmesin, sorunların bir bir üstesinden geleceğiz’ diyor.

Zorluoğlu Bakanları ziyaret etti!

zorluoglu-033.jpg  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AKP’nin Kızılcahamam’da yapılacak yerel seçimlerin değerlendirileceği istişare toplantısından bir gün önce Ankara’ya gitti ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ziyaret etti. Zorluoğlu, bakanların yanısıra Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a da uğradı. Ankara’da olumlu görüşmeler yaptığını söyleyen Zorluoğlu, ‘Alternatif projeler ve programlar, formüllerimiz var. Sonuç alacağımızı tahmin ediyorum’ dedi.

*************

  İBB seçimini kaybetmelerini ve bir Trabzonlunun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasını bir türlü içlerine sindiremeyen Trabzon'da yaşayan sözde Trabzonlular için eğer imkanım olsaydı Atapark veya Atatürk Alanında bir ağlama duvarı yapmak isterdim! 
(Metin Yılmaz)

****************

   Saadet Partisinin yeni genel merkez binası, taşradaki bir üniversitenin rektörlük binası gibi.
   Fatih Erbakan denilen Türk demokrasisinin yeni Şabanoviç’i bir an önce hal edilmesi gereken bir şehzade gibi.
Saadet Partisinin Yüksek İstişare Kurulundakiler Mao’nun ölümü sonrasında büyük bir siyasi miras kalmış Çin’in Himalayalar’da donmuş komünist dinozorları gibi.
  Saadet Partisinin diplomat ciddiyetli aktif bir parti sözcüsünün olmamasından dolayı genel başkan Temel Karamollaoğlu Beyin sosyal medyada dönen sözleri takılmış bir plak gibi.
   Türk demokrasisindeki yarım asırlık Milli Görüş hareketi, Yahudilerin şerrinden korkan Nazi artığı Almanların parlak zekâlı bir Türk mühendisine verdiği ev ödevi gibi.
***
  Hayrettin Karaman türü din âlimleri, kendi cemaatleri için iyidirler, hoşturlar, ahlaktan erdemden uhrevi hayattan konuşurlar, güzel laflar ederler. Her vaazlarında şeytana karşı tek kale oynarlar. Ama iş modern bir toplumda yaşayan Müslümanların karmaşık problemleriyle ilgili olarak konuşmaya geldiğinde tek kelimeyle sorumsuzca saçmalarlar. Bir Arap Bedevisinden çok daha büyük talancıdırlar; modern toplumu çalınacak, uyanıklıkla ele geçirilecek şeytanın en muhkem bir kalesi olarak görürler. Modern toplumun bütün ileri meziyetlerine ganimet gözüyle bakarlar. Bu halleriyle riyakârdırlar ve çekilmezler.  
(Metin Koındel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar