TARABZON DEĞERLERİYLE BULUŞUYOR KÜLTÜR SANAT ÇALIŞTAYI

 kultur-sanat-calistayi-afis.jpg  Trabzon Büyükşehir Belediyesi “Size göre Trabzon’un kültür sanat faaliyetleri konusundaki eksiklikleri ve sorunları nelerdir? Bu eksikliklerin ve sorunların giderilmesi için neler yapılmalıdır? Sorularına yanıt aramak amacıyla bir çalıştay düzenledi. 
calistay-panel.jpgTrabzon’daki kültür sanat derneklerinin başkan ve yöneticilerinin çağrıldığı çalıştayda oluşturulan sekiz masa olası sorun ve çözüm önerileri hakkında konuştu ve bunların giderilmesi umuduyla dosyalarını hazırladılar. Sonrasında yapılan panelde seçilen grup sözcüleri kendi temsil ettikleri sanat dalı adına ortak görüşlerini dile getirip yazılı metinlerini Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na sundular. 
Sözcüler; Mehmet Kuvvet (Edebiyat), Galip Genç (Fotoğraf), Çağatay Tahmaz (Halk Oyunları), Adnan Taç (Mizah), Kenan Atalay (Müzik), Şükran Üst (Resim, Heykel, Plastik Sanatlar), Serkan Türk (Sinema) ve Adnan Akyüz (Tiyatro)’den oluşturulmuştur.
calistay-salon.jpgSözcüler, sunumlarda sorunların dile getirildiğini, ortak sorunların olduğunu ve çözüm beklediklerini, bu çalıştay sonucunun ve çözümlerin belediye sitesinde yayımlanmasını beklediklerini dile getirdiler.
 
 
 
elifsu-gultekin.jpgHayvan Dostlarım
Hayvan dostlarım
Onlar benim canım
Çok severim hayvanları
Görmezsem özlerim onları
 
Miyavlayan popuduk kediler
Cik cik öten kuşlar,
Havlayan köpekler,
Yaşarlar etrafımızda
 
Ormanlar kralı aslan,
Kimsenin yetişemediği çıta,
Leopar, puma, zebra,
Yaşarlar vahşi doğada.
 
Elif Su Gültekin
Yaş: 7 / İSTANBUL
 
sevval-akdag.jpgBenim Kuşum
Çok tatlıdır benim kuşum.
Tüyleri pamuk gibi,
Sesi bülbül gibi,
Başlar ötmeye beni görünce.
Açılınca kafesin kapısı, hemen çıkar
Yorulunca döner yuvaya
O bizim bir tanemiz
İyi ki varsın Boncuk.
Şevval Akdağ / İSTANBUL
SEMAVER & Sait Faik ABASIYANIK
Yazarın 1936 yılında yazdığı eserde toplam on dokuz ayrı birbirinden acıklı hikâye bulunmaktadır.
Kitabın adını alan SEMAVER, Ali ile fabrika işçisi annesinin hazin hikayesidir. Ali, sabah ezanıyla annesi tarafından kaldırılarak kaynayan semaverin başına oturmaktadır. Anne fabrikaya gidinceye kadar Ali’ye kızarmış ekmek hazırlamaktadır.
 Ali, bir sabah annesini semaverin başında ölü bulur. Semaver bir daha kaynamaz.
STELYANOS HRİSOPULOS GEMİSİ: Burgaz’da çocukların taş atarak batırdıkları gemiyi anlatmaktadır.
İPEK MENDİL: Bursa’da bir iplik fabrikasında bekçi ile sevgilisine parasızlıktan ipek mendil çalmak isteyen genç çocuğun ölümle sonuçlanan acıklı hikayesini anlatmaktadır.
İHTİYAR TALEBE: Kitabın en uzun hikayesidir. 1. Dünya savaşında yaralanmış Avusturalyalı bir subayın hikayesidir.  Fransa’da üniversiteye giden iki kız kardeşin oyununa gelip kendisini akıl hastanesinde bulur.
eren-vesikalik.jpgMESERRET OTELİ: İstasyonda inen bir kadının Meserret Otele gelişi ve orada gördüğü bir tabloyu incelemesi ile gelişir hikâye. Otel sahibi, ölen eşinin aynaya bakarak kendi resmini yaptığını anlatmaktadır. Kadın, İsviçre’den gelmiştir. Otelin donanımı orda ki otellere benzemektedir. Tabloda ki kadın çok yakın arkadaşıdır.
Yazar, 1906 da Sakarya’da doğmuş, Sakarya, Bursa, Fransa ve İstanbul Üniversitesinde öğrenim hayatı bitirmese de devam etmiştir. 1954 yılında Burgaz da ölmüştür. Kitaplarını Darüşşafaka Cemiyetine bağışlamıştır. 
Eren Gümüştaş
denizalp-ersoy.jpgHAYVANLAR
Hiç civciv sevdiniz mi?
Köpeğe mama verdiniz mi?
Tavşana havuç yedirdiniz mi?
Biz hayvanları koruyalım.
Yakmayalım ormanları
Hayvanların yaşam alanları
Doğa onların barınakları
Koruyalım hayvanları
 
Hayvanları öldürmeyelim,
Onların şarkılarını dinleyelim,
Karda kışta yemleyelim,
Hayvanları koruyup sevelim.
             Denizalp Ersoy
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.