Tarakçıoğlu Mustafa!

   Dün tüm yurtta 24 Kasım öğretmenler günü kutlandı. Öğretmenlerimiz için yediden yetmişe herkes bir mesaj yayınladı. Öğretmen, öğretmenlik gerçekten kutsal bir meslek.. Öğretmen; öğretir. Öğretmen; eğitir. Öğretmen, yol gösterir.
Geçenlerde Veysel Usta  ve hikmet Öksaz hocalarımızın kaleme aldığı ve Trabzon’un yakın tarihinde önemli bir isim olan eğitimci, siyasetçi, cemiyetçi Mustafa Reşit Tarakçıoğlu’nun hayatı, hatıratları adlı eserine göz gezdirdim.
Tarakçıoğlu’nun anlatıldığı bu eseri başta öğretmenler olmak üzere herkes mutlaka okumalıdır.

Önsözde Usta ve Öksüz, tarakçıoğlu’nu anlatırken şöyle diyorlar;
Mustafa Reşit tarakçıoğlu’nun en çok bilinen yönü şüphesiz eğitimciliğidirb 1943 de emekli oluncaya kadar Türkiye’nin pek çok yerinde öğretmen ve idareci olarak görev yapmış, kalıcı eserlerin altına imza atmış. Büyük bir heyecanla cumhuriyetçi kuşaklar yetiştirmiş ve cumhuriyet ideolojisinni tabana yaymada özverili çalışmalarda bulunmuştur. Atatürk’ten aldığı ilhamla, siyaset döneminde KTÜ’nün kuruluş kanununu hazırlanması, onun eğitimciliğinin zirve noktasıdır’.
Uzta ve Öksüz’ün hazırladığı Mustafa Reşit Tarakçıoğlu, hayatı, hatıratı ve Trabzon’un yakın tarihi adlı eser 4 bölümden oluşuyor.
24 kasım öğretmenler günü nedeniyle büyük eğitimci Mustafa Reşit Tarakçıoğlu’nu ve bu dünyadan göçen tüm eğitimcileri saygıyla anıyorum. 

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.