25.10.2021, 10:16

TARİHE DÜŞEN UMUT VE HEYECAN

            Her ne kadar kaderine terk edilmişse de tarihin derinliklerinden günümüze ulaşmayı azimle başaran ve bugün hakkettiği tarihsel değerin verilmesini umutla bekleyen bir mekân Kaymaklı Manastırı. Birçok kez Değirmendere vadisinden Maçka yönüne giderken yolun ilk ikinci kilometresinde ismine rastlayıp hep merak etsem de birkaç gün öncesine kadar ziyaret etme imkanı bulamadığım, yanı başımızdaki koca tarih. İlimiz sınırları içerisinde varlığı bilinen beş manastırdan (Sümela, Vazelon, Kuştul, Kızlar, Kaymaklı) biri olan Kaymaklı Manastırı, son günlerde tarihin yorgunluğunu taşımanın yanında bir o kadarda umutlu ve heyecanlı. Kendisi gibi yıllarca kaderine terk edilmiş olan, yanı başındaki Kızlar Manastırının gereken tarihsel değere kavuşması umudunu pekiştirmiş ve bugün her gelen ziyaretçiyi restorasyon sırasının kendisine geldiğini düşünerek heyecan ve umutla karşılamakta. Bu yazıyı kaleme almamdaki amacım bu koca tarihin heyecanına kapılmam ve onun yıllara sair mücadelesine bir nebze sözcü olabilmemdir.

            Evet, 4000 yıllık kadim kentin sessiz şahitlerinden biri olan Kaymaklı Manastırı, Boztepe'nin Değirmendere Vadisi'ne bakan yamacında, kent merkezine 3 km uzaklıkta 2500 m² 'lik bir arazi üzerinde yer almakta. Bugüne kadar, kentin kendisine sırtını dönmüşçesine mahzun olan bu yapının inşasına 1423-1424 yıllarında, Ortodoks cemaati tarafından başlanılıp dört aşamada tamamlandığı bilinmektedir. Kilise, şapel, keşiş hücreleri, çan kulesi, mahzen, depo, kiler gibi yapıları içeren manastırın etrafını koruyucu çevre duvarları oluşturmaktadır. Manastırın doğu yönünde şapel olarak bulunan yapının, Ermenice kitabesinde 1622 olarak yazılı tarihi bu yapıların manastırın ikinci döneminde yapıldığını düşündürmektedir. Kilise yapısı içerisinde ise günümüze kadar ulaşmış yoğun freskler bulunmaktadır. Kaymaklı Manastırı’nın ismini nereden aldığıyla ilgili iki rivayet bulunmaktadır. İlk rivayete göre çan kulesinin yanında bulunan çeşmeden akan sütten dolayı manastırın adının kaymaklı manastırı olduğu, ikinci rivayete göre ise manastırın içinde bir mandıra bulunduğu ve buradan süt ve kaymak üretilerek halka satıldığı için isminin kaymaklı manastırı olduğu belirtilmektedir. Bu rivayetlerde adı geçen çeşme ve mandıra, diğer yapılar kadar şanslı olamayıp yılların getirdiği tahribata yenik düşmüştür. Hz. İsa’ya ithafen yaptırılmış olan ve yapımı sırasında yüksek tepeden düşen bir kişinin sapasağlam kalması sonrasında Ermenice "Amenaprgič Vank", Türkçe "Aziz Kurtarıcı Manastırı" olarak adlandırılan manastırın 1915 yılına kadar Ermeni dini yaşamının merkezi olduğu ve Suriye’ye sürgün edilen Ermenilerin toplanma yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. 1914-1918 yılları arasında geçirdiği bir yangın ile tahrip olan manastır bu tarihten sonra kaderine terk edilerek farklı amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır.

            Kanuni Bulvarı yolunun bu bölgede devam eden yol inşaatının tamamlanması ile ulaşımı kolayca sağlanabilecek olan Kaymaklı Manastırı, kentimizin önemli tarihsel değeri ve turizm potansiyeli konumundadır. Doğa ve tarih turizmi ile son dönemlerde öne çıkan kentimizin turizm hedeflerine önemli ölçüde katkı sağlayacak olan bu yapının yeşeren umuduna ve duyduğu heyecanına kayıtsız kalınmamasını ve siz değerli okuyucularımızın da bir gün yolunun bu tarihi mekândan geçmesini diliyorum. Saygı ve Selamlarımla...

           

Yorumlar (1)
ALİ RIZA COŞKUN ÖZER 1 ay önce
TEBRİKLER TEŞEKKÜRLER
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:23
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
15
açık