Tarihe geçen alışkanlıklar

Türkiye olarak beş ay ara ile iki seçim yaşadık…
Çıkan sonuçlar kimini memnun ederken, kiminde de hayal kırıklığı yaşamasına neden oldu… Sandıktan yansıyan sonuçlardan sonra an itibariyle söylenecek tek bir söz kalıyor, “vatana millete hayırlı olsun” demek…
Sevgili okurlar bu pazartesi sabahı kafanızı kaybedenler-kazananlar analizi yaparak şişirmek niyetinde değilim. Seçimin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen partilerin aldığı oy oranına göre ağzı olan konuşup duruyor… Yok sosyolojik bir durum, yok AKP şöyle yapmış, yok CHP kendini anlatamamış, yok MHP seçmen tarafında terk edilmiş türünden dışarıdan gazel okumaları dinliyoruz…

Bugün bu adada sizlere insanların doğduktan sonra edindikleri alışkanlıklarından bahsetmek istiyorum... En başından söyleyeyim bu konuda akademik bir uzmanlığım yok… Ancak çevremde böyle inatçı ve kötü alışkanlıklara yüzünden çile çeken ve rezil olan bir çok insan tanıyorum!
Ama gene de bu konu üzerine ufak bir araştırma yapmaktan da geri durmadığımı belirteyim…Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre alışkanlık, iç ve dış etkilerle davranışların tekrarlanması, hep aynı biçimde gerçekleşmesi olarak dercediliyor.
Ayrıca Alışkanlıları üzerine eğitim alıp bu dalda uzmanlaşanlarda doğuştan gelen bir davranış biçimi olmadığını ve sonradan kazanıldığına dikkat çekiyor!
Mesela, milyonlarca insanı  hem sağlıklarından hem de paralarından eden sigara, alkol alışkanlığı yüzünden çile çekiyorlar… Öyle berbat bir alışkanlık ki, paketlerin ve şişenin üzerinde sağlığa zarlı uyarısı bile içenleri bir nebze olsun  geri durdurmuyor… Ölümü göze alarak içmeye devam ediyorlar!  
***

Alışkanlık konusuna bir başka örnek verecek olursak…
Anneler ve babalar çocukları daha küçükken tasarruf etme alışkanlığı kazansınlar diye kumbara hediye ederler...  Günümüzde bu biriktirme alışkanlığı ne yazık ki yaş ilerledikçe  bazı  “büyüklerin çocuklarda” değişime uğruyor!..
Kumbara gidiyor, yerini ayakkabı ve çikolata kutuları alıyor…  
Bu alışkanlılıklarını biraz daha ileri taşıyanlar kumbara yerine bu kez evlerinde çelik kasalar ve edindikleri milyonları saymak içinde para makinesini başköşeye koyuyorlar!  
Siyasette de enteresan alışkanlıklara sahip liderlere rastlamak mümkün!
Mesela, MHP lideri Devlet Bahçeli
Yıllardır girdiği her seçimi kaybetmeyi alışkanlık haline getirmiş…
Her sandık sonucunda üçüncü ya da dördüncü olduğundan birinci veya iktidar olmak gibi bir alışkanlığı bu güne kadar edinememiş.
Ayrıca,  MHP lideri Bahçeli, parti içinde kendisine rakip olanların önünü açmaktansa, ihraç etmeyi veya harcamanın yanında, küçük olsun ama partinin koltuğu benim olsunu alışkanlık haline getirmiş…
7 Haziran genel seçiminden sonra Devlet Beyin bir alışkanlığı daha gün yüzüne çıktı…
Bundan yıllar önce 2002’de Bursa’da kaptığı “Alayına hodri meydan” alışkanlığını 1 Kasım seçimlerine kadar sürdürdü…
Kendisine sunulan tüm tekliflere kapıları kapatarak hayırcı ve muhalefette kalmak alışkanlığını bir kez daha dosta düşmana gösterdi! Ve bir hafta önceki seçim sonucunda dördüncülüğü elde ederek HDP’nin de gerisine düşerek partisini bitirme noktasını getirdiği için tarihe geçti!
***
Sevgili okurlar,  kitaplarda yazılan ve konunun uzmanları tarafından da dercedilenlere göre alışkanlığın sonradan kazanıldığını yazının başında belirtmiştim… Ama anne karnındayken de kazanıldığını yolunda çok kuvvetli iddialar yok değil…
Bu iddiayı en güçlü bir şekilde dillendirenlerin başında şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor… Cumhurbaşkanı “Oğuldan değil,  babadan geçer” diyerek iddianın doğruluğunu anlatıyor!
Sizin anlayacağınız, beşikte giren alışkanlık, ancak teneşirde çıkıyor…
Allah bu milleti her şeye hayır diyen ufku dar olanlardan ve soyup soyan,  yetim hakkı yeme alışkanlığı olan insanlardan korusun!


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.