Tarihten bir yaprak!

Trabzon Rumlarının önde gelenleri Birinci Dünya Savaşında Türklere ihanet ettiler. Bu ihanetlerinin bedelini 2700 yıllık vatanlarını kaybederek ödediler. Dünyaya münhasıran sahip olmak tutkusu hasta bir bencilliktir. Dünyayı bütün insan kardeşlerimiz ve bütün canlılarla paylaşmayı öğrenmemiz gerekiyor. Aramızdaki farklara rağmen bir arada kardeşçe yaşamayı öğrenemezsek hep beraber dünyadaki varlığımı yitireceğiz.

tarihten.jpg
Fotoğrafta Hyrisanthos'un sağında bayan Teophylaktos solunda ev sahibi Banker Kostaki Teophylaktos, Rus komutana Ortodoks cemaatinin işgal kuvvetlerine bağlılıklarını belirten bildirgeyi okuyor. 17 Temmuz 1916.
(Prof.Dr. Yahya Sezai TEZEL)

Ayasofya uzmanları!

ayasofyanin-(3).jpg

Trabzon Ayasofya Müzesi-Camisi hakkında nutuk atan atana! Ayasofya, öyle olsun böyle olsun mozaikler örtülsün örtülmesin, camla kaplansın diyen diyene!  
Ayasofya, tarihi bir mekan, bir mabed… Kilise olarak yapılmış, camiye çevrilmiş sonra müze olmuş ve son dönemde de yarısı müze yarısı cami olmuş!
Ayasofya’nın tamamı müze olduğunda para basan bir yerdi. Ayasofya’nın bir de bahçesi ve çevresi var. Çevresi, Belediye-TOKİ işbirliği ile mükemmel bir hale getirilmiş… Bahçe, açık hava müze olabilecek bir mekan.
Ayasofya’nın yarısını camiye çevirdik ama camiye giden yok denecek kadar az.  Girişi ücretsiz yaptık, giren-çıkanı kontrol edemez hale geldik ve ayrıca hatırı sayılır gelirden olduk…
Ayasofya’nın bize göre ya tamamını cami yapalım ya da müze olarak hizmet versin!

Altuntaş görevden alındı mı?

altuntaş.jpg

Trabzon Şoför ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ndeki görevinden alınmadığını söylerken, Türkiye Şoförler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, ‘Altuntaş’ın görevine son verdik. Yerine Araklı Şoför ve Otomobilciler Odası Başkanını atadık’ diyor.
İllerdeki Ulaşım Koordinasyon Merkezleri, o ildeki ulaşımla ilgili kararlar alan bir merkez. Vali, Belediye, Karayolları gibi devlet kurumlarının temsilcilerinin bulunduğu bu merkez, ulaşım planlaması yapıyor.

Ayşe hanımın mesajı!

ayşe-panimin.jpg
 
AKP Trabzon milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, dün takipçilerine ilginç ve düşündürücü bir Cuma mesajı attı… Köseoğlu’nun mesajı şöyle;
‘Dünya bütçeleriyle olduğu kadar Ahiret bütçesiyle de ilgilenenlerden olmak dilek ve duasıyla...  Hayırlı Cumalar.’
Ayşe Hanım, bu paylaşımla acaba kimlere mesaj verdi?

Başkan, bakanlarla ne konuştu?

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, önceki gün Ankara’da idi. Başkan Gümrükçüoğlu, bir günde tam üç bakan ile görüştü. Gümrükçüoğlu’nun ilk uğradığı bakan Süleyman Soylu idi sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal’a uğradı.
Başkan Gümrükçüoğlu, üç bakana da sıkıntıları aktardı, destek istedi.  Gümrükçüoğlu, ‘Sayın bakanlarımız sağ olsunlar. Desteklerini esirgemediler’ dedi.

***

Mezopotamya kemençesi 5000 yıldır aynı gaydeleri çalar, müzik kulağı olana tabi! Ben anlamam farklı sanırım. Biri zil telinden öbürü kaba telden diğeri başka bir yerden yol havası çalar ama aynıdır dibi. İnsanoğlu 3000 yıl bunlar yüzünden birbirinin kanına ekmek doğradı. Mezopotamya’nın çöl toprağının, güneşin altında bu gizemi keşfettiler. (Kemal Üçüncü)
Çölde hikayeler, seraplar, hülyalar köklü, derin, aynı kayde üzerine, tekdüzedir. Adı üstünde çöl, darda kalanların hikayelerinin daha rahat ve cömert bozkıra uyuşturucu etkisi, çok garip. Belki de garip değil. Zira yaşam savaşında, aç olan, tok olana üstün. (Akçora Altanuruk)

***

Kudüs'ü doğu-batı diye ikiye bölen İsrail ve BM bunu yıllardır Müslümanlara kabul ettiremedi, ama hamdolsun Erdoğan ve İslam İşbirliği Teşkilatı resmen kabul ettirerek İsrail'i sözde kınarken bile 1967'den beri İsrail'e en büyük kazancını elde ettirdiler. Doğu Kudüs haa, bu kentin batısı yok mu ? (Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar