TARİHTEN BİR YAPRAK!

Ben niçin Halk Partisi’nde oldum?

Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden bir olan eğitimci, milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu’nun Veysel Usta ve Hikmet Öksüz tarafından derlenen hayatı, Hatıratı ve Trabzon’un Yakın tarihi adlı eserinde, merhum Tarakçıoğlu DP vekili seçilmeden önce halk partiliydi.

Tarakçıoğlu, niçin Halk Partili olduğunu şöyle anlatıyor;

‘Halk Partisi iktidarı kaybedince bunun sebeplerini araştırmak maksadıyla bir avuç Halk Partisi mebusu içinden, partice seçilmiş olan kimselerden, eski meclis binası içinde Halk Partisi merkez kurulu olarak işgal edilmiş olan binada toplandık. Müzakerelere hakim olan görüş şu idi: ‘Halk aldandı. Demokrat Parti’ye oy verirken İsmet Paşa’nın yine Cumhurbaşkanı olacağını sandı. Onun için Demokrat Parti’ye oy verdi.’

Bunu söyleyenler de kendi sözlerine inanmıyorlardı. Ama Paşa’yı inandırmaya çalışıyorlardı. Partinin bu muazzam çökmesi onu idare edenlerin hayatlarında bir değişiklik yapmamış idi. Bilhassa Halk Partisi’nin 1950 seçimlerinde Meclis’e sokmuş olduğu vakur sayılan bir zümre vardı ki, bunlar sırf bakan olmak. Zevk ve safa içinde servet edinmek için mebus olmuştu. Bu ehli keyif münevverler servet aramakta idiler. Partinin grup idare heyetine girmek, grup başkan vekili ve saire olmak için çırpınıyorlar, propaganda ediyorlardı.

Halk Partisi 1950’de umum kongre yapmıştı. Bu kongrede partinin tüzüğünde esaslı hiçbir değişiklik yapmamış, yine eski tas eski hamamdı. Benim, şahsen parti ileri gelenleriyle yapmış olduğum görüşmelerden de Halk Partisi’nin ruhen ölmüş ve bir kadro haline gelmiş olduğunu anlıyordum. Halbuki ben mebusluk mesleğini millete hizmet için kabul etmiştim. Bir takım muhteris menfaatçilerin keyiflerini tatmin, keselerini şişirmek için değil. Bunun üzerine Demokrat parti ileri gelenlerin hiçbir kişinin malumatı olmadığı halde Aralık ayının ibtidalarında, 1950 Aralık ayında Halk Partisi’nden istifamı verdim. Benim bu şekilde Halk Partisi’nden çekilmekliğim, o partinin şarlatan mebusları ve yazarları arasında bana karşı hücum vesilesi oldu. Aslı esası olmayan bir takım yaygaralar çıkardılar. İsmimi bütün teşkilata yazdılar. Halbuki ben hiçbir partiye girmemiştim ve aceleye niyetim de yoktu. O sıralarda Trabzon Demokrat Parti il kongresi olmuştu. Bu kongre bara tekrar gelerek Demokrat Parti saflarında çalışmamı rice ederken, Halk Partisi gazetelerinde benim Demokrat Parti’ye alınmaklığım için müracaat etmiş olduğum halde kabul olunmamış olduklarını Trabzon’da çıkan Halk, Ankara’da Ulus Gazeteleriyle yapmışlardı. Bu durum karşısında Trabzon kongresinin teklifatına müspet cevap verdim. Bu surette Demokrat parti mebusu olarak Meclis’te çalışmalarıma başladım.’

***

Mustafa Reşit Tarakçıoğlu, 1960 yılına kadar DP’den Trabzon milletvekili seçildi. Önemli hizmetleri oldu. Bunlardan biri KTÜ’nün kuruluşu idi.

Mustafa Reşit Tarakçıoğlu, DP ye geçtikten sonra eski partisinin yanlışlarını yazdı. Tarakçıoğlu’nun belirlediği o yanlışları bir başka yazımızda sizlere aktaracağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.