Tarımsal Üretime Bilimsel Destek

Tarımsal Üretime Bilimsel Destek

Bayburt Üniversitesi, tarımsal üretime bilimsel destek sağlayabilmek için Aydıntepe Meslek Yüksekokulu tarım alanlarında da üretime hız kesmeden devam ediyor.

Bütün uygulama ve araştırma alanlarını tam anlamıyla eksiksiz kullanan Bayburt Üniversitesi Tarım Seferberliğine de destek olarak tarımsal faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin “Tarım, savunma sanayisi kadar önemli, çünkü COVİD-19' la top ve tüfekle savaşılmıyor. İlaç ile savaşılıyor, bağışıklık ile savaşılıyor, gıda ile savaşılıyor. İnsanımızın bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için, kaliteli ve sağlıklı gıdaya her durumda ulaşabiliyor olması gerekiyor.” ifadeleri dikkate alınarak, Bayburt Üniversitesi uygulama ve araştırma alanlarında yapılan bitkisel üretim çalışmaları daha önce de olduğu gibi büyük bir özenle gerçekleştiriliyor.
Organik üretimin önemini her fırsatta vurgulayan ve yetiştirdiği organik ürün sayısına her geçen gün yenilerini ekleyen Bayburt Üniversitesi; Aydıntepe Meslek Yüksekokulu bitkisel üretim alanlarında da bölgede ekonomik değeri yüksek olan ürünler yetiştiriyor. Özellikle Aydıntepe ve çevresinde yetiştirilen ve bölgeye özgü özellikleri ve lezzeti ile bilinen ‘Aydıntepe Fasulyesi’ hem ekonomik önemi hem de yöre koşullarında yetiştirilebilirliği yönünden önem taşıyor. Bölgenin en temel besin kaynaklarından biri olan buğday ile ilgili çalışmalar da yürütülüyor. Yerli tescilli çeşitlerden olan Koçbaşı Nohut da yetiştiriliyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.