‘Taşımalı’da şikayetin ardı arkası kesilmiyor!

  Köylerde oturan orta dereceli okul öğrencileri, sabah saatlerinde minibüslerle ilçe merkezlerindeki okullara getiriliyor akşamüzeri de evlerine. Taşımalı eğitim için Milli Eğitim Müdürlükleri ihale açıyor. İhaleyi kazanan firma, işi alt firmalara veriyor. İşte tartışma ve eleştiri de bundan sonra başlıyor. Ortahisar ilçesinin merkez köylerinden bir veli, çocuğunu sabah gün açarken araca bindirdiğini, çocuk okula geldiğinde bahçede soğukta bir saatten fazla beklediğini belirtiyor ve ‘Servis aracı çocukları erken aldıktan sonra Ortahisar da bir başka okula servis yapıyormuş. Akşam dönüşte de aynı sıkıntı. Geçenlerde bir servisçiye neden böyle yapıyorsunuz diye sordum. Milli Eğitim’in mesela 4 liraya ihale ettiği işi, firma bu sürücüye 2 liraya vermiş. Sürücü de, ‘Kurtarmıyor, onun için erken saatte geliyorum, ne yapayım’ diyor. Bu işi okul müdürleri de biliyor ama şikayet etmekten çekiniyorlar. Milli Eğitim yetkilileri ise, velilerin şikayetini de dikkate almıyor. Bir sürücü, 54 araçlık işin 25-30 araçla yapıldığını söyledi. Çocuklarımızı dolmuşla okula göndermek zorunda kalıyoruz. Diğer yandan da haksız kazanç elde ediliyor’ dedi.
Veli, belediye otobüslerinin gittiği yörelerde böyle sorunlar yaşanmadığını dile getirdi.
Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, bu olaya mutlaka çözüm bulmalı. İhaledeki şartları yerine getirmeyen firmalarla yapılan sözleşmeleri iptal etmeli. İhaleleri toplu değil, birer ikişer araçlı olarak yapmalı. Bu durumda hiç değilse o köydeki minibüs sahibi işi alır. Vatandaş da çocuğunu kiminle okula gönderdiğini bilir. Bu tür şikayetler de ortadan kalkar.

tasimali.jpg
 
Birileri sizi kandırıyor!

Gazeteci Cevat Kol, ‘Birileri Sizi Kandırıyor!’ başlığıyla, ‘Sürmene Belediye Başkanlığı için Ak Parti’den biri kadın 8 kişi aday adayı olarak başvuru yaptı. Mevcut Başkan Rahmi Üstün’e karşı yarışacaklar. Kısaca toplamda 9 aday var. 31 Mart 2019 da kim seçime girecek göreceğiz. Buraya kadar sorun yok’ diye yazdıktan sonra, sosyal medyadaki takipçilerine ve Sürmenelilere üç soru yönetti… Cevat Kol’un soruları şöyle; 1-  Madem Rahmi Bey bu kadar başarılı 8 kişi ne diye aday adayı oldu? Beklentileri ne? 2-  Madem başarılı değil, aday olan sizler hangi eksiği ne zaman dile getirdiniz? 3- Adayların yüzde kaçı Sürmene’de yaşıyor?’ 
Cevat Kol’un sorularına gelen yorumlardan bazıları ise şöyle;
Özkan Öztürk:  Bütün il ve ilçelerde o kadar aday adayı var. Her biri tek kişi açıklanana kadar mutlu, umutlu, bir o kadar da başkan.

biri-sizi.jpg


İsmail Sürmen: Sürmene için söylüyorum başarılı olmak şart değil ki! Es kaza  belediye başkanlığı için bir dönem şans verilenler o koltuğu bırakmak istemiyor. Şirin ilçemize şimdi projeler hava da uçuyor ama ortada kaynakta yok. Söylemler şimdiye kadar eyleme dönmedi. Yemişli mahallesi ortada bir kentsel dönüşüm attılar ortaya ne alt yapı ne üst yapı hepsi son 4 yılda durdu ve kimseye de çivi çaktırmadılar. Bunun bir hesabı olacak sandıkta.
Fevzi Ülker:  Beklentim yok... Sorular harika yerli yerinde... Hele hele en yakınında olacaksın, yardımcılık, arkadaşlık, dostluk yapacaksın sonra gelip Rakip olacaksın yemezler...
Süleyman Sürmene: Bence adayların hepsi aynı. Rakip değiller, yelpazeyi geniş tuttular. Seçimden sonra kim kazandıysa etrafında toplanacaklar gibi bir his var.
Salih Altınışık: Cevat Kol bey, başkanlık için bir partiden adayların çok olması hizmet etmede rekabeti artıracak ve o partinin kazanmasına olumlu katkı sağlayacaktır. Şöyle ki, belirtmiş olduğunuz 9 aday adayı arasından nihayetinde bir adaya karar verilecek. 
Ufuk Arslan: Keşke mesele hizmet etmek olsa. Neden gelen gitmek istemez.
Cengiz Baştan: Bu saatten sonra AKP’den babam ya da çocuğum aday olsun oy vermem. Hiçbir sözlerini tutmadılar.
Hayati Çizmecioğlu: Sürmene için değil geneli ile ilgili yorumum; isimlerinin bir şekilde duyulması ve yarınlar için taleplere hazırlık.
Sadettin Karadeniz: Küçük ilçemizde öyle bir siyaset yapılıyor ki Ankara’da bile öyle siyaset yapamıyorlar. Herkes büyük projelere sahip ve herkes birbirinin ayağını kaydırma çalışıyor ama nedense icraata sıra gelince projeler kayıp sonuç kocaman bir sıfırdan ileri gitmiyor. Adaylık için yapılan başvuruların sebebi de ben kelimesinin içinde saklıdır.
Naciye Şayan Çelik: Cevat kardeşim, şimdilerde belediye başkanlığı yapmak çok kolay bu iş eskiden zordu.
Cevat Kol’un paylaşımı ve yorumlar bu şekilde. 

Çıkar ittifakları!

cikar.jpg

Bazen şartlar ittifakları zorunlu kılar. Hadiseler her zaman ittifak üyelerinden her birinin lehine sonuçlanamaz. Çünkü her katılımcının çıkarı kendine göredir. Bu nedenle elde edilen zafer sonrası müttefiklerin çatışması kaçınılmazdır.
Bunun dünya tarihinde çok örnekleri vardır. CHP’ye karşı DP kurulduğunda DP içinde dinciler, komünistler, toprak ağaları bir aradadır. İran İslam devriminde TUDEH mollalarla birliktedir. İkinci dünya savaşında Almanya’ya karşı ABD ve SSCB birliktedir.
Çıkar ittifakı kurarken şu atasözünü unutmamak gerekir; ”köprüyü geçmek için ayıya dayı dersen köprüden sonra ayı annenin hatırını sorar”.
Sizi birleştiren çıkarlar sonunda birbirinize düşman da edebilir. Bu nedenle çıkarlar üzerine kurulan ittifaklar zayıf tarafın kaybetmesi, teslimiyeti, zararı demektir.
Şartların zorunlu kıldığı ittifaklar yerine ilkelerin gerektirdiği ittifakları tercih etmek üyelerin her birine ayrı ayrı çıkar sağlar ve düşmanlık yaratmaz.
Allah bu milleti ve tüm insanlığı çıkar ittifaklarından korusun.   
(Mahmut Haydar Ustaoğlu)

İsmini Pers Kralı 3. Darius’tan aldığı düşünülen Mardin yakınlarındaki, Romalılar ve Persler arasındaki mücadeleye tanıklık etmiş, yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Dara - Dara Antik şehrinin şimdilik sadece % 5’lik bir kısmı gün yüzüne çıkartılabilmiş. Antik kentin en önemli yeri büyük galeri. Burası bir mezar gömü yeri. Kireçtaşı ana kayanın oyulmasın ile oluşmuş 3 katlı galerinin en alt katında binlerce insana ait kemikler ve kandiller bulunmuş. Bu mezarların kutsal kitaplarda, ruhlara nefes verilmesi ve yeniden dirilişle ilişkilendirildiği, bu insanların yeniden dirileceklerine inandıkları gün İçin bu mezarda toplandıkları tespit edilmiş. Kandillerin de cennete giden yolu aydınlatmak İçin olduğu düşünülmüş. ... Muazzam bir yer... Mezopotamya’nın Efes’i! Kesinlikle gelinip görülmesi gereken bir yer.
(Ayşegül Kudunoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar