Tatil arası mesai

Tatil arası mesai

Trabzon’da devlet hastaneleri olmadığı için sağlık ocağından yararlanan ilçelerde, acil sağlık sorunlarına mesai saatleri dışında müdahale edecek bir tek sağlık personeli bile bulunmaması büyük zorluklara neden oluyor.

“BU NASIL HİZMET?”

Trabzon’da devlet hastaneleri olmadığı için sağlık ocağından yararlanan ilçelerde, acil sağlık sorunlarına mesai saatleri dışında müdahale edecek bir tek sağlık personeli bile bulunmuyor. Bu da zaman zaman ilçelerde yaşayan insanların hayatlarına mal olabiliyor. Aynı zamanda tıp doktoru olan ve bir dönem İlçe Sağlık Ocağı’nda çalışmış olan Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, “İnsan sağlığını ilgilendiren bu gibi yerlerde en azından bir nöbetçi sağlık personelinin kalması için çalmadık kapı bırakmadık. Ama sonuç alamadık” diyor.

 

7 İLÇE KAPATIYOR

Trabzon’un 7 ilçesinde bulunan ve hastane statüsünde olmayan sağlık ocaklarının saat 17.00 da kapılarına kilit vurmaları bu ilçelerde yaşayan vatandaşları zor durumda bırakıyor. Trabzon’da   Arsin, Yomra, Çarşıbaşı, Dernek Pazarı, Hayrat, Köprübaşı ve Beşikdüzü ilçelerindeki sağlık kuruluşları saat  08.00-17.00 arası  hizmet veriyor. Hafta sonları kapalı kalıyor. Bu saatten sonra gelen hastalar bu sağlık kuruluşlarından yararlanamıyor.

 

İLK MÜDAHALE ÖNEMLİ

Sağlık ocaklarının bulunduğu ilçe sınırları içerisinde meydana gelen kazalar sonucu  yaralanan veya yaşam mücadelesi veren gelen hastaların bu sağlık ocaklarının kapalı olması nedeniyle daha uzak yerlere sevk ediliyor. Bu da  zaman kaybı ve belki de ölümle sonuçlanabiliyor. Yaralı hastaya yapılması gereken ilk müdahalenin önemli olduğunu belirten uzmanlar, kalp krizi, kan kaybı , yüksek tansiyona bağlı felç gibi olaylara en kısa  sürede müdahale edilmesi gerektiğini vurguluyorlar. 

 

SÖYLEDİK AMA..

Bir dönem sağlık ocaklarında doktor olarak hizmet veren Arsin Belediye Başkanı Dr. Erdem Şen,  yaşana bu çelişkinin Sağlık Bakanlığının uygulamasından kaynaklandığını ifade ederek, “Biz bunun değiştirilmesi için elimizden geldiğince çaba gösterdik, Sağlık komisyonunda bulunan Milletvekilimiz Cevdet Erdöl’e de söyledik. Bayındırlık Bakanımız Faruk Özak’tan da  bu konuda destek istedik. Sağlık Bakanlığı’na da bu konuda girişimde bulunduk. Ama bu genel bir sorun. Bizim ilçede 112 acil servisin olması ve 24 saat hizmet vermesi bizi biraz rahatlatıyor. Ama diğer ilceler bu konudan oldukça rahatsız olduğunu biliyorum” dedi.

 

NÖBET SİSTEMİ

Ramazan ayının son günlerinde Arsin’in Harmanlı mevkiinde meydana gelen ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazasından sonra, kazaya uğrayan bu kişilerin Arsin Sağlık Ocağı’na getirildiği ve kapalı olması nedeniyle beklediği gazetelere yansımıştı. Yaşanan durumun  saat 18.00 sıralarında meydana geldiği için sağlık ocağının kapalı olduğunu  belirten Başkan Şen, “Getirilen kazazedeler olay yerinde  hayatlarını kaybetmişti. Onlar için yapılacak bir şey yoktu. Ama bunlar yaralı da olabilirdi. Bu yaralılara ilk müdahale çok önemlidir. Bu nedenle sağlık ocaklarında en azından  2 sağlık görevlisinin 24 saat hizmet vermesi gerekir” diye konuştu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.