Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

TEK ADAM, BİRİNCİ ADAM YASA İLE ANAYASA İLE OLMAZ

TEK ADAM NASIL OLDU

Atatürk'e TEK ADAM unvanı, ünlü yazar Şevket Süreyya Aydemir’in aynı adlı yapıtı ile verildi. Tek Adam, İkinci Adam unvanları kararnamelerle, yasalar ve anayasalarla verilmedi. Yetkileri ile devletin tüm gücünü kullanarak tek adam olmak başka şey, başarıları ile, olağanüstü yapısı ile, tarihte bıraktığı izle TEK ADAM olmak başka şey.

Aydemir bu ünlü yapıtında adeta roman akıcılığı içinde bu büyük adamı anlatmış ve ‘tek adamlığını’ ispatlamıştır. Uzun bir yaşam öyküsüdür. Bir insanın çalışması ile üstün yetenekleri ile tarihin seyrini nasıl değiştirdiği anlatılır. O tüm yetkileri eline alıp devleti bir diktatör olarak yönetmedi. O bu ulusun öz cevherinden yararlanarak dürüst, namuslu, çalışkan insanlardan yararlanarak olağanüstü başarılar elde etti. Daha yola çıkarken, başta seçtiği adamlarla işe başladı. 19 Mayıs’tan önce elde ettiği tüm başarılarda bu ulusun evlatlarını iyi yönetti ve ulusu ve ülkeyi kurtarmak için Samsun’a yürüdü. Yaşamının her basamağında çocukluğu dahil bir dahinin belirtileri görülür. Ancak onun başarılarında tek bir kişinin üstün özellikleri yok. İnsanları yönetmedeki üstün özellikler var. Çanakkale’ye dek görülen başarılar ona olan güveni sağladı ve Çanakkale’de üstün bir başarı ile bir destan yazıldı. Oradan, yanık yıkık bir ülke, yorgun, yoksul, umudunu yitirmek üzere olan bir halktan  büyük bir mucize doğdu. İşte onu TEK ADAM yapan bu. Yoksa o kendine göre bir anayasa yaptırmadı. Kendince yasalar çıkararak ülkeyi ve ulusu yönetmedi.

 

İNSAN, EN ONURLU VARLIK, ANCAK!

Yaratan insanı “eşref-i mahlukat “olarak tanımlıyor. Yani en şerefli, en onurlu yaratık. İnsan bu, gerçek insan bu. İnsan denen bu yaratık iki bacağı üzerinde yürüyen, konuşan canlı değil. Fiziki olarak  çok güzel olan, çok güzel konuşan, hatta aklı olan tüm duyuları da tam çalışan her canlı bu tanıma uyan İnsan değildir. Gerçek insan seven sevilen, acıyan, sayan sayılan ve kendinden çok tüm insanlığı ve dünyayı ilgilendiren her şeyi seven koruyan geliştirendir. İnsanlık tarihi boyunca çok gerçek insan geldi, yaşadı iz bıraktı ve gitti. Maddi varlıklarından hiçbir şey kalmadı, ancak ilettikleri ahlak ve uygarlık bayrağı elden ele geldi ve elden ele gidecek. İnsanlık böyle gelişti. Bu gün dünyada gördüğünüz her güzellik bu insanların eseridir.

Peki bu tanıma uymayanlar var mı? Elbette var. Binlerce insanı katledenler. Kişisel ihtirasları için kanlı savaşlar çıkaranlar. Kitlesel ölümlere neden olanlar. İnsan hak ve özgürlüklerini hiçe sayıp salt kendi saraylarını kurup saltanatlarını sürenler. Aç insanlar dururken onlar en gösterişli sofralarda cariyelerinin elinden  yemeklerini yiyenler. Bunlar insan mı? Hayır, hayır onlar o en onurlu yaratığın soydaşı değiller. Bu dış görünüşü ile insana benzeyen yaratıklar o en onurlu yaratık olan insanların savaşı ile yok oldu. İnsanlık bu sınıfsal savaşlarla bu günlere ulaştı. Yine çarpıklıklar varsa yine ezen ve ezilen varsa bilin ki bu gerçek insanların yeterli olmaması ve bu savaşımı yeterince vermemesindendir. “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın”, “Her koyun kendi bacağından asılır” gibi sapık atasözleri bu savaşımı önlemek içindir. Her haksızlık karşısında her adaletsizlik karşısında namuslu insanlar yeterince durmazsa bu suça ortak olur.

 

TEK ADAM OLMAK NEDİR

Elbette büyük adamlar eşsiz insanlar TEK ADAM olmuştur. Çünkü benzerleri ya yoktur ya da çok azdır. O nedenle TEK ADAM ya da BİRİNCİ ADAM olurlar. Tarihte birçok tek adam vardır. Onlar yasalarla tek adam olmamıştır. İnsanlığa sundukları başarılarla hizmetlerle TEK ADAM olmuşlardır. Her büyük devlet adamı her büyük komutan TEK ADAM değildir. Hitler de bir süre  büyük başarılar elde etti, görüntü olarak. Ancak binlerce insanı öldürerek, hak ve özgürlükleri hiçe sayarak. İkinci Dünya Savaşını çıkarıp insanlık tarihinin en kanlı savaşını çıkararak. Bu değil birinci adamlık. Yunus gibi gönüller fethederek, Mevlana gibi hoşgörüyü yüreklere mayalayarak TEK ADAM olunur. TEK ADAM’dır Mustafa Kemal ATATÜRK. Neden? Çünkü o “Savaş bir milletin geleceği ve varlığı söz konusu olmadıkça bir cinayettir”diyor. Savaşta kazanılan zaferden daha önemli insanlığa, barışa ve esenliğe kavuşturmayı önemli kabul ediyordu. Oysa bir çok kendini TEK ADAM yapmak isteyen insanlar savaşla, baskı ile korkutarak egemenlik altına almayı tek adamlık olarak görüyor. Onlara göre Tek Adam olmak istediğini istediği biçimde yapmaktır. Yatırır ve kaldırır tek emirle. İşte tek adam olur böylece. İnsanlığın tek adamı bu değil. Evet buna benzer insanlar da TEK ADAM olarak anılmıştır, anılıyor. Ancak zalimlikleri ile, zulümleri ile tek adam. Allah böyle tek adam kimseyi yapmasın. Bu tür tek adamlardan insanlık çok çekti ve de çekiyor.

 

BU YÜZYILIN TEK ADAMI NASIL OLMALI

İnsanlık büyük hamleler yaptı. Dünyayı çok iyi imar ederken elbette çok da kirletti. Zulümle, işkenceyle, savaşlarda ölen tığ gibi gençlerin kemiklerinden oluşur bir çok dağ. Artık yaşamı kolaylaştıran birçok araç gereç bulundu. Türlü türlü çiçeklere binlerce tür eklendi. Bırakın bu güzel dünyada çok sınırlı olan ömrünü yaşasın insan. Kişisel ihtiraslarınız uğruna kana boyamayın yeryüzünü. Aklınızı savaşları önlemekte kullanın yeni yeni savaş oyunları ve savaş araçları  icat etmekte değil.

İnsanlık çok değişik yönetim biçimleri denedi. En az eksiği olan yine Cumhuriyet, demokrasi oldu. Demokrasiyi olgunlaştıralım. Tüm organlarını işletelim, Yeni krallar, hükümdarlar, diktatörler çıkarmayalım. Çıkıyorsa önleyelim.  İnsanı yönetmek sürüyü sürmek değildir. Bu onurlu varlığı onurunu dikkate alarak yönetelim. Her insan yönetimde söz sahibi olsun. Azınlık çoğunluk değil. Herkes yönetime ortak olsun. Çoğunluk azınlığı ezme hakkına sahip değildir. Yüzde birin, binde birin bile söz hakkı olsun. Gerçek demokrasi bu! Yüzler gülümsesin, yürekler ısınsın... Yunuslardan, Edebalilerden, Mevlanalardan hatta insanlığın yetiştirdiği diğer büyük insanlardan alınan özle insanlık yeniden şekillensin. Özellikle bu devleti kuran tüm insanlığa örnek olan o büyük insanın çaldığı mayayı bozmadan bu ülkeyi ve bu ulusu mutlu ve müreffeh yapalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.