Tekin ve Kesici Trabzon’a neden geldiler?

CHP’nin önceki günkü il kongresinin sürpriz iki misafiri vardı. Partinin güçlü isimlerinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarından Gürsel Tekin ve Demirellerin damadı İlhan Kesici, Umut Oran, İdris Akyüz aynı gün Türkiye’nin farklı illerinde yapılan kongrelere değil de Trabzon il kongresine geldiler. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Trabzon eski milletvekili, TBMM eski başkan vekili ve İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi ise Trabzon’a gelmedi.
Bu iki ismin Trabzon’a gelmeleri, Akif Hamzaçebi’nin ise gelmemesi partililer arasında farklı yorumlara neden oldu.
CHP’nin büyük kurultayına az bir süre kala, parti içerisinde de bir hareketlilik var. Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek aday olarak gireceği kongrede asıl yarış MKYK ve diğer üst kurullar için olacak.
Gürsel Tekin, partide etkili bir isim. Tekin de büyük bir ihtimalle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacak. Kesici de Cumhurbaşkanlığı adaylığına oynuyor. Umut Oran, partinin yenileşmesine ve statükodan kurtulmasına çalışıyor.
CHP’de önümüzdeki günlerde İstanbul İl Kongresi yapılacak. Trabzon’a gelen ekip görünen o ki, İstanbul il kongresinde birlikte hareket edecek. Akif Hamzaçebi, bu ekibin dışında! Trabzon il kongresine davet almadığı için sitem etmiş! İstanbul il başkanı Canpolat, genel başkan Kılıçdaroğlu’na yakın ve Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na daha sıcak bakıyor.
***

Bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra, CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’i aradım.
Pekşen’e; ‘Kesici, Tekin ve Umut Oran’ı Trabzon il kongresine siz mi davet ettiniz, il başkanlığı mı?’ diye sordum.
Pekşen; ‘İl yönetimi kimseyi davet etmedi. İlhan Kesici, Gürsel Tekin, Umut Oran ve Akif Hamzaçebi’yi ben davet ettim. Akif bey, ihtiyaç olursa geleyim, dedi. Ben de gelirsen iyi olur, gelemezsen de biz geliriz, dedim. İstanbul kongresi var. Ben de gideceğim’ dedi’ ifadelerini kullandı.
Kesici ve Tekin, Trabzon’a Haluk Pekşen’in daveti üzerine geldiler. Bu konuda farklı yorum yapanlar yanıldılar. Bu arada Haluk Pekşen’e de bir parantez açalım.
Pekşen, son dönemlerdeki söylemleriyle, çalışkanlığıyla, duruşu ile yalnız partisinin öne çıkan vekillerinden biri oldu. Pekşen’i tebrik ediyoruz.

Belediye Otoparklarına yüzde 50 zam!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Ortahisar ilçe merkezinde ve sahildeki dolgu alanındaki otoparklarının ücretleri yüzde 30 ila 50 arasında arttırıldı.
Dünyanın hemen ülkesinde, il ve ilçe merkezlerinin dışında veya uzağındaki otoparklar ya ücretsizdir ya da buralara araçlarını park edenler cüzi miktarda para öderler.
Trabzon’da eski başkanlardan Asım Aykan döneminde, sahildeki otoparklar ücretsizdi. Sahildeki otoparklar ücretsiz olduğundan insanlar araçlarını bu bölgelere park ediyordu.
Son yıllarda ise şehir içi- dışı özel bir iki bölge hariç her alan ücretli otopark haline getirildi. Büyükşehir Belediyesi bu otoparktan hatırı sayılır gelir elde etmeye başladı.
Gazetemiz yazarı, yeminli mali müşavir Mustafa Güler de aracını sahile park edenlerden biri. ‘Aracımı Ganita’ya park ediyorum. Yürüyerek meydana çıkıyorum. Sahildeki Otoparka ayda 100 lira veriyordum. Bu sabah görevli, ‘efendim otopark ücretleri 150 lira oldu. Amirlerimize zam fazla oldu, 20 lira arttıralım teklifini getirdik. 150 liradan alın, dediler’ dedi.  Yani yüzde 50 zamlandı. Çok zam yapıldı’ dedi.
Sahildeki otoparkların ücretlerinin yüzde 50 zamlanması doğru bir iş değil.

Münir Koçhan siyasete giriyor!

Trabzon amatör futbolunun tanınmış isimlerinden Münir Koçhan siyasete giriyor. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan'ın da amcaoğlu olan Münir Koçhan son dakikada büyük bir aksilik çıkmazsa AK Parti'nin Haydar Revi başkanlığında oluşacak olan yeni yönetiminde görev alacak. Geçmişten sosyal demokrat olarak bilinen Koçhan'ın AK Parti'den siyasete atılması bize biraz ilginç geldi. Ama Münir Koçhan eğer böyle bir tercih kullanmışsa mutlaka geçerli bir sebebi ve ilkesel açıklaması vardır.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın İstanbul’daki ‘Demir Kilise'yi onartmasını, ‘Hıristiyanlığa hizmettir’ diye saldırmak, Atatürkçülere ve Ülkücülere hiç yakışmıyor. Kendi Hıristiyan vatandaşlarına hizmet Türkiye Cumhuriyetinin asli görevidir ve bu kilise tarihi ve politik önemi olan bir kilisedir. Erdoğan doğru yapmıştır. Üstelik TC'yi yurt dışında düşürdüğü IŞİD'ci imajından da kurtaracak altın bir fırsat olmuştur. (Avrupalı turist neden Türkiye'yi terk etti sanıyorsunuz?)
Bulgaristan ve Balkanlar'da bu restorasyon sayesinde kaç Osmanlı eserinin restorasyon yapılarak kurtarılmasının da önünü açmıştır. Hiçbiriniz benim kadar Erdoğan'a muhalif değilsiniz. Erdoğan'a karşı çıkmak adına, kendi Hıristiyanlarımızı rencide edecek tutumdan kaçınınız. Bunu çok yapıyorsunuz. İsrail Filistin'e bir şey dese dinciler gibi Yahudilere ve Yahudiliğe saldırıp Filistin intikamı alıyorsunuz aklınız sıra. Oysa bir ülkücü ve Atatürkçü asla başka bir inanca ve insanlara dini ve kökeni üzerinden başkasına sahip çıkmak adına saldırmaz, saldırmamalı.
Demir Kilise'yi restore ettirenlere, edenlere teşekkür ediyorum. (Metin Yılmaz)

***

Adamın biri televizyonda anlatıyor: ‘Kafileyle hacca gittik. Tam kabenin karşısındayım. Hiç tanımadığım bir nur yüzlü, aksakallı birisi sağ kolumdan çekerek, sana bir emanetim var, bunu sahibine ilet. Neymiş emanet? Efendim zatı muhterem rüyasında peygamber efendimizi görmüş ve Cübbeli Ahmet'e çok selam söylemiş. Bu selamı ona ilet.
Bu hikaye ile ne yapılmak isteniyor? Cübbeli Ahmet'e ilahi bir şeyler vasvedilmek isteniyor. Ve bu yalanı dinin bütün kutsallarını kullanarak ballandıra ballandıra anlatıyor.
İnsan ister-istemez soruyor: bu kadar dolambaçlı selama ne gerek var, nasılsa bütün işlerimizi rüyalarla hallediyoruz, direkt Çübbeli'nin rüyasına girip selamını niçin bizzat ona vermez de sizin gibi dümencileri kullanır?
Davutoğlu'nu da peygamber efendimiz atamıştı ya. Hani onu da kabede rüyasında görmüştü ya... Hatta 15 Temmuz gecesi Erdoğan'ın uçağını bunlar indirmişti ya İstanbul’a...
Mevcut fotoğraf budur. Ve biz bunları dinlemeye devam ediyoruz. (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar