TEKNİK DİREKTÖR

   Siirt’ten milletvekili seçilen Recep Tayyip Erdoğan hükümette o günden bugüne birçok transfer  gerçekleştirdi.
  Abdullah Gül, Abdullatif Şener, Ali Babacan, Ali Coşkun, Cemil Çiçek, Osman Pepe, Faruk Çelik, Hüseyin Çelik, Kürşat Tüzmen, Kemal Unakıtan  gibi isimleri takımına katan Erdoğan sonrasında yaptığı pek çok revizyonla yeni isimleri takımına kattı. Bekir Bozdağ, Erdoğan Bayraktar, Erkan Mumcu, Ertuğrul Günay, Faruk Özak, Mehmet Müzezzinoğlu, Mehmet Şahin, Nabi Avcı ve daha niceleri bu takımdan nasiplendi. Bugünlerde de takımının prensleri Süleyman Soylu, Berat Albayrak, Mustafa Varank gibi isimlerdir.
  Hakem hep bu takımın lehine düdük çaldı. Zaten cesaret ister aleyhte düdük çalmak.

Hakemler anlaşmazlığı çözmek için değil, sadece bu takımın düşünce ve amacı için çalıştı. 
Hakemler seçme yetkisini sadece güçten yana kullandılar.
2002 yılından beri takım çeşitli isimleri bünyesinde barındırıp kah başka takımlara transfer etti, kah kadro dışı bıraktı, kah bazı oyuncuları da  sakatlanmış olmasına rağmen bu takım her şartta her daim şampiyon oldu.  
Hep bir ağızdan bağıran taraftar” Osmanlının torunlarıyız, seninle ağlar, seninle coşarız,  sevdik gönül verdik, davamıza gedik, beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda…” sloganları ile takımını hep destekledi. Tam destekledi. 
Teknik direktör hep aynı isim oldu. Ama oyuncularda kimler geldi kimler geçti.
Yanılgılarını cebinde taşıyan bir teknik direktör izledik, izliyoruz.
Bu renklere gönül verenlerde takımı hiç bırakmadı. Coşku ve tutkuyla takımını hep destekledi. Aslında hep teknik direktöre inandı. 
Kurduğu düzene göre oyuncularını oynatan direktör, oyuncularla taraftar arasındaki ilişkiyi de düzenledi. Bir gönül bağı kurdu.
Başka takımlar hiç önemli değildi. Ne olursa olsun 2023 yılına kadar her yol mubahtır diyerek şampiyon kalmayı hedefliyorlar.
Liglerde galibiyete üç puan verilmesine rağmen, zaman zaman bu takımın lehine gerekli düzenlemelerle beş puan bile verildi. Buna da Kanun Hükmünde Kararname dendi.
Halk da alıştı bu düzenlemelere.
Bu takım yenilirse maç tekrar edilir. Tıpkı Büyükşehir Belediyesi seçiminin tekrarı gibi.
Bu oyun ekip oyunudur. Bu ekibin her birinin nasıl hareket edeceğine , oyun esnasındaki durum ve savunma durumlarına hep teknik direktör karar verdi. Oyuncunun su içmesine bile.
Geldiklerinden beri jeneriklik gol atıp duruyorlar. Tekrar tekrar izlenen bu golleri görmezden gelme hakkın bile yok.
Zaman itibarı ile; başkalarına tâbi kişilere vatandaş diyoruz. 
Taraftar da bir nevi vatandaştır. Farkı sadece taraftar yandaştır.
Ya da ihmal edilebilir kişilerdir vatandaş denilen insan topluluğu.
Oysa vatandaş haklarına, özgürlüklerine sahip çıkan hatta savunan,sesini çıkaran kişilerdir. Vatandaş ihmal edilemez. Öncelik vatandaşındır.
Vatandaş rolünü bilen ve uygulayan kişi olmalıdır. 
Öyle takım tutar gibi siyasi partiler ve siyasetçiler tutulmaz. Hatalar kullar içindir. Hatayı görüp uyarmak da insanın yani vatandaşın  görevidir.
Sait Faik “Her şey hayal etmekle başlar “ der. Hayallerinizi kaptırmayın. Hayal gerçekleşmesini istediğin düşlerindir.  Özlediklerini de birilerine kaptırırsan o zaman “koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi” derler.
İyi Bayramlar.

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.