BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

​​​​​​​TEKNOLOJİ VE ÇOCUK

Günümüzde teknoloji çağının içerisinde yer alıyoruz. Teknolojinin günümüzde avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır.

Teknoloji yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde 2 yaşındaki çocuklar kolaylıkla telefon kullanabiliyor ve ne yazık ki toplum tarafından aferin, ne akıllı cümleleri kullanılıyor.

Çocuğun küçük yaşta teknolojiye hakim olması zekasının çok iyi olduğu anlamına gelmez. Günümüz teknoloji çağı olduğundan çocuklar ebeveynlerin aksine daha yetenekli oluyorlar. Ebeveynlerin çocuklarının internet kullanımını içerik ve süre bakımından denetlemesi gerekir. Maalesef yeteri kadar denetim olmadığından  çocuklar teknoloji bağımlısı olmaktadır. Aileler teknoloji kullanımına kısıtlama getirmelidir ve kendi teknoloji kullanma sürelerini gözden geçirmelidirler. Çünkü çocuklar anne ve babalarını rol model alırlar. Dolayısıyla anne ve babada teknoloji bağımlığı varsa çocukta da olma ihtimali yüksektir.

Çocuklar 2 yaşına kadar teknoloji ile tanışmamalıdır. Anne ve babalar televizyon izlerken 0-2 yaş arasındaki bebeklerinin yüzü onlara dönük olmalıdır. Anne ve babalar çocuklarına yemek yedirirken sırf yemek yesin diye çizgi film izletmektedir bu oldukça yanlış bir yöntemdir. Teknoloji bağımlısı olan bir bireyde dil ve konuşma becerilerinde problem yaşanabiliyor.

Aile ve arkadaş ilişkilerinde bozulma görülebiliyor. Çocuğa ismiyle seslenildiğinde bile dönüp cevap vermeyebiliyor.

Özetle anne ve babalar internet kullanımına dikkat etmelidirler çocuklarının internet kullanımlarını içerik ve süre bakımından denetleyerek çocuklarının eline telefon tablet  vermemelidir.

Okul öncesi dönemde televizyon izleme süreleri 45 dakikayı geçmemelidir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.