Instagram'da dolandırıcıların yeni yöntemi: Telif hakkı ihlali!

Dolandırıcılar, Instagram'da hesapları çalmak için yeni bir yönteme başvuruyor. Kullanıcıların bu tuzağa karşı dikkatli olması gerekiyor.

Teknoloji 02.08.2021, 17:23 02.08.2021, 17:26
Instagram'da dolandırıcıların yeni yöntemi: Telif hakkı ihlali!

En popüler sosyal medya platformlarının başında gelen Instagram'da dolandırıcılar, hesap çalmak için yeni bir yönteme başvuruyor.

Instagram'da kötü niyetli kişiler tarafından sahte telif hakkı bildirimini içeren mesajlar son zamanlarda sıkça gönderilmeye başlandı.

instagram.jpg

24 SAAT İÇİNDE GİRİŞ YAPILMASI İSTENİYOR

Dolancırıcılar bu mesajları, Instagram'ın müşteri hizmetlerinden gelmiş gibi göstererek kurbanlara gönderiyor ve hesap sahiplerine mesajdaki linke 24 saat içerisinde giriş yapılmaları yönünde yönlendirme yapıyor. 

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak linke giriş yaptığınızda ise hesap bilgileriniz dolandırıcıların eline geçiyor. 

sosyal-medya-dolandiriciligi.jpg

INSTAGRAM KULLANICILARINI BU ŞEKİLDE UYARMAZ

Instagram telif ihlali veya başka bir sorunla ilgili kullanıcılarını hiçbir şekilde direkt mesaj yoluyla uyarmıyor. Instagram'da herhangi bir sorun oluştuğunda mail veya bildirim yoluyla kullanıcılar uyarılıyor. Özel mesajlardan gelen bu tip uyarılar dolandırıcıların tuzak yöntemleri olarak görülüyor. 

Kullanıcılara ulaşan sahte telif ihlali mesajlarında şu ifadeler kullanılıyor:

Instagram I Telif Hakkı Topluluğu

Rapor Kimliği: 126382350847838

Selam!

Instagram telif hakkını ve topluluk kurallarımızı ihlal ettiğinize dair şikayetler aldık. Ekibimiz şikayetleri inceledi ve onayladı. İhlal ettiğiniz kurallar;

- Paylaşılan bir gönderi veya bağlantı

- Telif hakkıyla korunan yayınlar

Telif hakkı ihlali kurallarımıza aykırıdır! Hesabınız 48 saat içinde kalıcı olarak silinecektir. Hata yaptığımızı düşünüyorsanız aşağıdaki formdan geri bildirimde bulunun. (Bağlantı tıklanmazsa, bu mesajı yanıtlayın ve tekrar deneyin)

Saygılarımla,

Instagram I Telif Hakkı Destek Ekibi"

60e304f64e3fdf189c3b28a4.jpg

LİNKE GİRİŞ YAPTIĞINIZDA BİLGİLERİNİZİ ELE GEÇİRİYORLAR

Instagram logo ve tasarımıyla oluşturulan bu uyarı mesajıyla kullanıcıları kandıran dolandırıcıların yönlendirdiği linke Instagram kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girdiğiniz anda bilgileriniz ele geçiriliyor.Hesabı ele geçiren dolandırıcılar, arkadaş listenizdekilerden yüksek kazanç vaadi ile para toplayıp ortadan kayboluyor.

Ayrıca bu yöntemle kimlik bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, banka hesaplarını ele geçirmek, şantaj yapmak gibi yasa dışı yollara da başvuruyorlar. 

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:20
İkindi 15:47
Akşam 18:32
Yatsı 19:52