Telefonunuz ne kadar güvende?

Banka işlemlerinden, online alışverişlere, birçok kişisel veri ve kredi kartı bilgisi içeren mobil cihazlar nasıl güvenli hale getirilir? İşte cevabı…

Teknoloji 31.08.2021, 13:58 31.08.2021, 14:04
Telefonunuz ne kadar güvende?

Mobil cihazlar günlük hayatımızda önemli bir yere sahip. Üzerinde birçok işlem gerçekleştirdiğimiz mobil cihazlar, bugünlerde zararlı yazılımların ve dolandırıcıların da hedefinde bulunuyor. Küçük bir tıklamayla tüm kişisel verilerinizi ve önemli bilgileriniz kaybedebileceğiniz gerçeği, mobil cihazların güvenliğinin ne kadar önemli bir konu olduğunu gözler önüne seriyor.

Hayatımızda vazgeçilmez bir konumda olan mobil cihazlar için şu güvenlik önerilerini uygulayabilirsiniz:

GÜÇLÜ ŞİFRE BELİRLEYİN

Mobil cihaz kullandığınızda; sosyal medya uygulamaları, alışveriş uygulamaları, mobil banka uygulamaları gibi birçok kişisel veri içeren profillere sahip oluyorsunuz. Her biri şifrelerle korunsa da şifrelerinizin her birinde aynı olması veya zayıf bir şifreye sahip olmanız, mobil cihaz üzerinden hesaplarınızın hackerlar tarafından kırılma şansını artırıyor. Bu sebeple güçlü bir şifre kullanımı büyük önem arz ediyor. Her şeyden önce mobil cihaz üzerinde yaptığınız her işlem için güçlü şifreler belirleyin ve bu şifreler her uygulamada bir takım farklılıklar göstersin. Şifrelerinizi unutacağınızı düşündüğünüzde sakın telefon üzerine bir yere bu şifreleri açık bir şekilde yazmayın. Eğer cihazınız ele geçirilirse kaydettiğiniz bu şifrelere erişmek çok da zor olmayacaktır. Bu yüzden şifrelerinizi unutmamak için bir not defterine veya bir kağıda yazabilirsiniz. Böylesi daha sağlıklı olur. Ayrıca şifrelerinizi hiç kimseyle paylaşmamaya özen gösterin.

İNDİRECEĞİNİZ UYGULAMALARDA SEÇİÇİ OLUN

Mobil cihazınıza indireceğiniz uygulamalarda seçici olun. Her uygulamayı telefonunuza indirmeyin. Öncelikle uygulamanın güvenliğinden emin olun. Özellikle finans uygulamalarında gözünüze kestirdiğiniz bir uygulamayı, biraz araştırıp güvenliğinden emin olduktan sonra indirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Uygulama marketlerindeki değerlendirmeler ve puanlar size indireceğiniz uygulama konusunda bir fikir verecektir. Daha da emin olmak için internetten de araştırma yapabilirsiniz. İsmini duymadığınız, düşük puanlı, kullanıcılar tarafından sık sık olumsuz şikayetlerin yazıldığı uygulamaları indirme riskine girmeyin.

ŞÜPHELİ LİNKLERE TIKLAMAYIN

Mobil cihazınızda size gönderilen veya internette gezerken önünüze çıkan her linke tıklamayın. Dolandırıcıların özellikle en çok eğildikleri konu zararlı linklerle kullanıcıları ağlarına düşürmek. Eğer zararlı bir linke tıklarsanız, bütün kişisel verilerinizi karşı tarafa geçirebilirsiniz. Son dönemlerde özellikle WhatsApp ve  Instagram üzerinden kullanıcılara çok sık zararlı linkler atılıyor. Kullanıcılar, linkin arkadaşından ya da çok güvendikleri sosyal medya uygulamalarından geldiğini zannederek tıklıyor ve dolandırıcıların eline düşüyor. Bu konuda çok dikkatli olmak lazım. Hiçbir sosyal medya uygulaması, kullanıcılara bir takım vaatlerde bulunarak veya kullanıcılarını korkutarak bir linke tıklamaları yönünde baskı yapmaz. Güvenliğinden emin olmadıkça hiçbir linke tıklamayın.

HERKESE AÇIK KABLOSUZ AĞLARDAN UZAK DURUN

İnternetin herkesçe erişilebilir olduğu, bedava Wi-Fi ağlarından uzak durmakta fayda var. Halka açık ağ ortamlarına bağlandığınızda siz fark etmeden telefonunuza kötü niyetli yazılımlarla dolandırıcılar sızabilir ve kişisel bilgilerinizi çalabilir. Bu yüzden her gördüğünüz açık kablosuz ağlara bağlanmamanız sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

ANTİ VİRÜS UYGULAMALARI KULLANIN

 Siz bütün önlemlerinizi alsanız da internette dolandığınız sırada farkında olmadan girdiğiniz güvenilir olmayan sitelerden mobil cihazlarınıza virüs bulaşabilir. Bu sebeple güvenilir anti virüs uygulamaları kullanmanızda fayda var. Mobil cihazınızı her türlü kötü yazılıma ve virüse karşı korumak için güvenilir bir anti virüs uygulamasına paranızı yatırmanız mobil cihazının ele geçirilmesinden sonra kaybedeceğiniz onca şey düşünüldüğünde boş bir harcama olmayacaktır. Bu uygulamalar herhangi bir tehdit algılandığında sizi uyarır ve cihazınızı koruma altına alır.

SİSTEM VE UYGULAMALARI GÜNCELLEYİN

İşletim sistemleri ve uygulamalar, deşifre olan güvenlik açıklarını tehditlere karşı sık sık düzenlemekte ve güncellemektedir. Bu tarz güncellemeleri mobil cihazınızda uygulayarak, güvenlik duvarlarınızı güçlendirmiş oluyorsunuz. Mobil cihazınızı güncel tutmak sizi tehditlere karşı koruyacaktır.

MOBİL CİHAZINIZA YETKİSİZ VE LİSANSSIZ MÜDAHALE YAPTIRMAYIN

Mobil cihazınıza yetkili servis dışında yapılacak her müdahale içinde biraz da olsa risk barındırmaktadır. Genellikle ‘root’ ve ‘jailbreak’ olarak biinen bu müdahaleler Android ve IOS işletim sistemlerinin güvenlik duvarlarını devre dışı bırakmaktadır. Bu tarz yapılan işlemler de mobil cihazınızı güvenlik sızıntılarına karşı açık hale getirecektir.

Yorumlar (0)