Türksat 5A uydusu bugün hizmete giriyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ocakta fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun, Cumhurbaşkanı'nın da katılımı ile bugün Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet sunmaya başlayacağını bildirdi.

Teknoloji 28.06.2021, 12:09 28.06.2021, 15:11
Türksat 5A uydusu bugün hizmete giriyor

Karaismailoğlu, Türkiye'nin uydu teknolojilerinde olduğu gibi uzay çalışmaları alanında da hızını yükselttiği bu dönemde, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını söyledi.

turksat.webp

 

TÜRKSAT 5A GLOBAL OYUNCU OLMA YOLUNDA

 

Türkiye'nin uydu ve uzay çalışmaları alanında global oyuncu olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini devamlı güncelleyerek, zamanın gereği olan yenilikleri yurttaşlara dünyayla eş zamanlı olarak sunduklarını dile getirdi.

turkey-turksat-5a.webp

 

Karaismailoğlu, uydular üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığıyla internet erişiminde ve diğer katma kıymetli uydu hizmetleri ile bölgede lider, dünyada marka değeri yüksek ülke olmak istediklerine dikkati çekerek, ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu iletişimiyle uzaydaki güç ve etkinliğinin de çok önemli ve hayati olduğunu anlattı.

uydu.webpTÜRKSAT 5A KAPSAMA ALANIOcak ayı başında başarı ile fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs'ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A'nın test çalışmaları başarı ile tamamlandı. Türksat 5A , 28 Haziran'da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet sunmaya başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde geniş bir kapsama alanı ile hizmet verecek. Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika'nın beraberinde Akdeniz, Ege ve Karadeniz kapsama alanı içinde yer alacak."

turksat-5a-uydu-firlatma.webp

Uydunun, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde Türkiye'yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın elektrikli itki sistemi ile 30 seneyi aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet sağlayacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, Türkiye'nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonrasında da artacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)