Mustafa Kemal Topçu

Mustafa Kemal Topçu

TEKNOLOJİDE YERLİ ÜRETİM

 

Günümüzde olduğu gibi geçmiş tarihimizde de teknolojik cihazlar üretmek, bir ülke için diğer ülkelerle ulusal alanda da hem ticaret hem de ülke ekonomisi anlamında büyük katkı sağlamaktadır. Geçmişimizde teknolojinin önemini ve bu alanda eksikliğini askeri alanda gördük. Yeterli üretim olmadığı için askeri araçların ihtiyacı olduğu belli başlı radar kızıl ötesi kameralar gibi teknik cihazların üretimi ülkemiz karşılayamayacağı için dışarıdan ithal edilmiş ve bu durum ülkenin ordusunun bu alanda dışa bağımlı olmasına neden olmuştu. Ortaya çıkan bu durum ordu dışında sanayi otomotiv gibi pek çok teknik cihazların dışarıdan alınması ülkenin ekonomisini olumsuz etkilemiştir. Dışarıdan satın aldığımız cihazların gerek ülke ekonomisine zararı gerek ordunun ani bir seferberlik durumunda dışa bağımlı olma sıkıntısının neden olabileceği durumlar göze alınarak günümüzde bu tip cihazların yerli ve milli üretimine geçilmesi ülke ekonomisine katkı sağlamıştır.

Günümüzde askeri alan dışında toplumsal alanda kullanılan teknik cihazların hala dışarıdan ithal edilmesi, üretilmemesi, ülkemiz de artmış olan gerek bilgisayar gerek sanayi de kullanılan teknik cihazların fiyatlarının yükselmesine alıcının almakta güçlük çekmesine neden oluyor. Hem ülke ekonomisi düşünmek hem de dışa bağımlı olmanın önüne geçmek için teknik cihazların üretilmesi ve mevcut teknolojinin geliştirilmesi, geliştirilen bu teknolojinin dışa satılması ile bir döngü oluşturulup ülke ekonomisinin kalkınmasına araç olmalıdır. Bu üretim sayesinde ülke hem ekonomik hem de kendi içinde vatandaşlarının yüksek fiyatlardan kurtulup ucuz fiyatlardan teknik cihazlara ulaşmasını sağlayabiliriz. Üretilen bu cihazlar kaliteli ve kullanışlı olmalı ki uluslararası piyasada talep görmesi gerekir. Üretilen bu cihazların kaliteli olması sağlanmalı ve ayrıca bir marka değeri oluşturulmalıdır. Uluslararası pazarda yer aldıktan sonra ülkeye düzenli bir para akımı sağlanmıştır. Milli olan üretim ülkede ilgi görmesi, reklamlarının yapılması ayrıca planlı bir şekilde üretimin kalitesinin denetlenmesi gerekmektedir.

Yerli üretim ekonomik anlamda çok önemli bir durum... Özellikle kriz durumlarında çok iyi anlaşılıyor. Ekonomide istihdam en büyük problemden bir tanesi... Bunun çözümü de yerli üretim.

 

mustafatopcu652@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.