Telefon dolandırıcılığının yaşanmış örneği!

telefon-dolandirici.jpg

Karayollarından emekli Katip Mısır, birkaç gün önce eşiyle birlikte Akçaabat’ın eski adı Lefka olan Çınarlık köyündeki evine gider… Aracını evin önüne park ederken telefonu çalar.
-Alo… Kimsin?
Siz kimsiniz?
-Ben astsubay Kazım. Biz size emniyet olarak yardımcı olacağız. Kimlik bilgileriniz başkaları tarafından çalınmış. Sizi araştırdık, Fetocu değilsiniz, iyi ve temiz bir insanız. Telefonu kapatmayın. Hangi bankadan kredi aldınız.
Vakıflar bankasından
-Yalnız mısın, kiminle berabersin?
Hanımla beraberim…
-Hanımın kullandığı telefon kimin üzerine
Benim üzerime.
-Onun telefon nosunu ver bana. Onunla irtibat kuralım ona zarar gelmesin yardımcı olalım.
Ben de saflığa yatarak hanımın telefon numarasını verdim…
Sonra;
-Kesinlikle telefonunu kapatmıyorsun, aradığımda bana alo de…Bankanın önüne gel! Bankanın önüne kaç dakikada gelirsin.
On dakikada gelirim.
-Haydar Mısır ve Muammer Mısır’ı tanıyor musun?
Evet akrabamdırlar.
-Muhtar Muammer Mısır da bankanın önüne gelecek. Beraber orada buluşacağız. Bankanın önüne geldiğinde arabadan inmiyorsun. Ben geldim diyorsun. Telefonu da kapatma.
Telefonum açık, hanıma sessiz bir şekilde ‘Çocuklara haber ver. Vakıflar bankasının önünde pusuda beklesinler’ dedim.
Çocuklar da arkadaşlarıyla bankanın önüne gittiler, beklemeye başladılar!
Arabaya atladım, Akçaabat Vakıflar Bankası önüne geldim. Çocukları gördüm.
Beş on dakika sonra hanımı aramışlar. Hanıma, ‘Eşinin kimlik bilgileri çalınmış. Kesinlikle kimseye haber vermeyin, söylemeyin. Biz jandarma olarak bu işi çözeceğiz’ demişler.
Hanım da onlara, ‘Bağırarak neden konuşuyorsunuz’ diye tepki göstermiş ve telefonu kapatmış. Beni aramış ama telefonum meşgul olduğu için ulaşamamış.
Akçaabat Emniyeti, bankaya yakın.
Doğruca, emniyetin önüne gittim. Telefonum arabanın içinde şarjda.
Emniyetin önündeki nöbetçi polise,
‘Beni dolandırıcılar arıyor. On dakika sonra vakıflar bankasının önünde dolandırıcılarla buluşacağım’ dedim.
Polis, ‘üst kata çık’ dedi.
Emniyet müdürlüğünün üst katına çıkıyorum, olayı anlatıyorum ve ‘Zamanım yok. Dolandırıcılar beni bekliyor’ diyorum…
Polis memuru sakin bir şekilde ‘Bankaya para yatırdın mı?’ diyor.
‘Yatırmadım’, diyorum. Polis memuru, ‘Rahat ol, bunlar dolandırıcı, bankanın önüne de gelmediler’ deyince…
Bende, ‘Benim niyetim onları suçüstü yakalatmak’ diyorum.
Polis memuru gülüyor ve ‘Urfa’dan seni arıyorlar’ diyor…
Aracın yanına iniyorum…
Araçta bıraktığım telefonu 10 kez aramışlar.   
Telefonu elime aldığımda tekrar arıyorlardı!
Telefonu açtım. Karşıdaki bağırarak, ‘Sen ne yapmaya çalışıyorsun. 10 kez aradık. Senin güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Sen telefona cevap vermiyorsun. Senin şu anda köyünde jandarma evinde arama yapıyor’ dedi.
Bende okkalı bir küfür savurdum ve telefonu kapattım.
Sonra emniyet müdürü ile görüştüm.
Müdür bey benimle ilgilendi ve ‘Bu kişiler, Urfa’nın Akçakale ilçesinden arıyorlar. Seninle bankanın önünde zaten buluşmayacaklar. Seni internete ve banka hesaplarına yönlendirecekler… Senin hesabında para yoksa veya yatırmadıysan sıkıntı yok’ dedi.
Emekli Katip Mısır’ın telefon dolandırıcıları ile arasında geçen konuşmalarını yayınlamamızın nedeni, vatandaşları bu konuda uyarmak. Dolandırıcılara kanmamaları…

O bina 37 bin artı KDV teklif verildi!

Trabzon Usta Otel’in önünde eskiden Belediye İmar Müdürlüğü olarak hizmet veren üç katlı 750 küsur metrekarelik binanın dün ihalesi vardı. İhaleye Cofee Shop firması 37 bin TL artı KDV teklif verdi.
Üç firmanın dosya aldığı ancak Cofee Shop dışında bir firmanın girmediği ihale 35 bin TL artı KDV üzerinden ihaleye çıkmıştı. Sahibi Yozgatlı olan farklı ülkelerde 400’e yakın şubesi bulunan Cofee Shop’un 37 bin TL teklif verdiği ihalede son kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu verecek.

Emniyet kolay işi neden yapmıyor?

emniyet-kolay.jpg

Trabzon’da sabahları saat 08.00 ila 09.00 arası sahil yolu, liman kavşağından Faroz’a kadar kilitleniyor.
İşine gitmek isteyenler yolda eziyet çekiyor, uçağa yetişmek isteyenler uçağı kaçıracağım korkusu yaşıyor.
Sahilde, trafiğin kilitlenmesine neden olan bölge Liman kavşağı.
Liman’dan çıkan veya İskele caddesinden inen araçlarla, batıdan İmperial Hastanesinden doğuya gidecek araçlar, mecburen bu kavşaktan dönüş yapıyorlar.
Kavşaktan dönüşte, trafik ışıklarına veya görevli polis memuruna takılıyorlar.
Liman kavşağı, sabahları 08.00- 09.00 arası doğu-batı istikametine çalışsa, o kavşakta bir saatliğine dönüşlere izin verilmezse sahil yolundaki trafik sıkışıklığı otomatik olarak giderilecek.
Trabzon Emniyet Müdürlüğü, trafik şubesi bu kadar basit bir olayı sabah saatlerinde uygulasa, sahildeki yoğunluk ortadan kalkacak. Bizden söylemesi!

***
Milletleşmenin önündeki en büyük engel sadece cemaatleşmek değildir, en az onun kadar tehlike arz eden partizanlıktır da.
Parti ve particilik maalesef bizde hala bir din gibi algılanıyor. 1980 öncesi siyasi çatışmalar bile bu zihniyetle kanlı çatışmalara dönüştürülmüştü. Bu zihniyet hala hakimdir.
Milletleşmek için demokratikleşme de kaçınılmazdır ama demokrasinin olmazsa olmazı olan kurumlarını bile bir din gibi anlamak, çatışmaları ve ayrışmaları kaçınılmaz kılıyor.
İyi Parti severler, sizler de aynı hatalara düşmeyin. Kendi müminlerinizi kutsayarak sizden olmayanları kâfir ilan etmeyin... Birazcık sevgi sadece, ama herkese. (Temel Kahveci)

***

AKP iktidarının son yıllarda politikadaki zaferi cumhuriyetçilerin, sosyal demokratların, milliyetçilerin, muhafazakârların, Kürtlerin, Alevilerin, işçilerin, çiftçilerin kısacası Türklerin bir milli zaferi değildi. Muhafazakâr İslamcı postuna bürünmüş liberal bukalemunların kendi hesabına kazandığı Pirus zaferiydi. Son on beş yılda Türkiye’de sadece AKP iktidarı kazandı; diğer bir ifadeyle AKP’nin dışındaki bir ülke bütünüyle kaybetti. AKP’de ise sadece başkan kazandı. Onun dışındaki herkes zamanı geldiğinde tavan arasına atılacak ve unutulacak ruhsuz birer eşyaya dönüştü. (Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar