Temayülde vekiller yok!

AK Parti’de, mevcut vekiller dışında tüm aday adayları temayül yoklamasına girecek. Temayül yoklamasından çıkan sonuçlar genel merkeze bildirilecek. Genel merkez, temayüle giren adayları sınavdan geçirecek. Daha sonra, vekiller dahil tüm adaylar tekrar süzgeçten geçirilecek ve sıralamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.
AK Parti’de Trabzon’dan milletvekili aday adayı olan iki bürokrat ile birlikte bir belediye başkan yardımcısının şansının çok yüksek olduğu söyleniyor. Bürokratlardan biri İbrahim Kul, diğeri Adnan Cevher... İbrahim Kul, Vakfıkebir ve çevresinde sevilen bir isim. Uzun yıllar Köy Hizmetleri ve il Özel İdaresinde üst düzey yöneticilik yapmış, projeci ve çalışkan bir bürokrat. Adnan Cevher de Tapu Kadastro teşkilatında önemli görevlerde bulunmuş, son olarak bölge müdürlüğü yapmış. Akçaabat ve Derecik vadisi ile Ortahisar ilçesinde geniş çevresi var. Cevher, Trabzon’un her bölgesinde sevilen bir isim.

temayül-(1).jpgtemayül-(2).jpg
AK Parti’de vekillik için görevinden istifa eden isimlerden biri de Akçaabat Belediye Başkan yardımcısı Cevat Birinci. Dörtyol beldesinde de belediye başkanlığı yapan Birinci’nin de şansının yüksek olduğu söyleniyor.
Akçaabat AK Parti ilçe başkanı Emre Akgün’ün de aday adayı olacağı söyleniyor. Balıkçı bir aileden gelen Emre Akgün’ün aday adayı olması halinde son anda sürpriz yapabileceği ifade ediliyor.
Bu arada dün AKP il Başkanlığına çok sayıda kişi milletvekili aday adaylığı için başvurdu. AKP’den aday adaylığı için başvuran isimler şöyle;
Abdullah Özer, Hacı Soylu, Mesut İskenderoğlu, Ömer Topaloğlu, Haydar Dayıoğlu, Hasan Çebi, Yusuf Cevahir, Yasın Aydın, Mehmet Karaoğlu, Aydın Demirci, Hızır Acil Deniz, İbrahim Keskin, Semih Peker, Deniz Kuruçelik, Ahmet Ziya Ertürk, Selçuk Çebi, Meryem Güler ve Süleyman Güven, Muhammet Kalkışım, Vehbi Koç.
Prof.Dr. Atakan Aksoy
Büyükşehir adayı!

prof-dr-atakan.jpg

KTÜ, İnşaat Fakültesi ulaştırma ana bilim dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Atakan Aksoy, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına şimdiden hazırlanmaya başladı. Türkiye’nin önde gelen ulaştırma uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Atakan Aksoy, yurt içinde ve dışında ulaştırma ve şehircilik konusunda düzenlenen toplantıların vazgeçilmeyen isimleri arasında yer aldı. Trabzon medyasında, ulaştırma ve şehircilik konularında yazıları yer alan Prof.Dr.Aksoy, yerel seçimde İYİ Parti’den büyükşehir belediye başkan adayı olmayı düşünüyor.

İYİ Parti’de komisyon!

İYİ Parti’nin milletvekili adaylarını belirlemek için son kararı parti genel başkan yardımcılarının oluşturduğu komisyon yapacak. Komisyona gelecek adaylar için daha önce iki anket yapılması düşünülüyor. Anketlerden birinde, partinin kayıtları üyeleri aday adaylarına oy verecek, ikinci ankette ise bu isimler arasında kimi vekil görmek istiyorsunuz, şeklinde olacak. Ancak, zaman darlığı nedeniyle anketlerin yapılamayacağı ancak kamuoyunda ve partinin önde gelen isimleri arasında görüş alınacağı söyleniyor. İYİ Parti’de, vekil adaylarını belirlemek için kurulacak komisyonda Aytun Çıray, Hayrettin Nuhoğlu, Koray Aydın, Musavvat Dervişoğlu, İsmail Koncuk ve Ümit Özdağ’ın yer alacağı öğrenildi. Bu arada İYİ Parti’den milletvekili aday adayı olmak için ülkücülerin yanısıra eski ANAP ve DYP’lilerden de çok sayıda ismin başvuruda bulunduğu kaydedildi.

CHP’de Pekşen!

Cumhuriyet Halk Partisi’nde son anda bir sürpriz olmazsa ilk sırada Haluk Pekşen yer alacak. CHP’den milletvekili aday adayı olmak için düne kadar hiçbir bürokrat istifa etmedi. CHP Trabzon eski il başkanı Cafer Hazaroğlu, eskiden partilerinden aday adayı olmak için çok sayıda bürokratın başvuru yaptığını hatırlatarak, ‘Bürokrat kadrolarında CHP’li kalmadı. Olanların bir kısmı da koltuklarını korumak için AKP’ye geçti, AKP’li oldu’ dedi.
Öte yandan önceki seçimde CHP’den aday adayı olan ve önseçimde ikinci sıraya düşen işadamı Ali Türen Öztürk bu seçimde aday olmayacağını açıkladı. CHP’den Trabzon’da vekil aday adayı olacak isimler önümüzdeki günlerde başvurularını yapacaklar.
 
TTSO’daki kavga!

TTSO’nun dünkü meclis toplantısında üyeler birbirlerine girmiş. Kavganın fitilini seçime başkan adayı olarak giren ve yönetim kurulu seçiminde kaybeden Erkut Çelebi yakmış. TTSO, tüccar ve sanayicilerin temsilcilerinin oluşturduğu bir kuruluş. Meclis üyeleri, meclis kürsüsünde birbirlerini, yönetimi vs. eleştirebilirler. Ama bu eleştirinin de bir dozu vardır. Üyelerin seçimde birbirlerine oy verip vermemeleri o kürsüde dile getirilmemeli. Seçim yapılmış bitmiştir. Bugün kaybeden yarın kazanabilir.

Zamanlama
hatası yapmış!

Eskiden yarı resmi gazeteci olarak tarif ettiğimiz, günümüzde ise bağlantılı bağımsız gazeteciliğe terfi eden arkadaşımız Ali Savaş, bugünlerde keyifsiz! Ali Savaş’ı keyifsiz kılan olay ise AK Parti İl Başkanı Haydar Revi’nin milletvekilliğine aday adayı olmaması.
Ali Savaş, koordinatörü olduğu 61 saat internet sitesinde, Haydar Revi’nin siyasi yaşamında zamanlama hatası yaptığını yazdı. Savaş şöyle dedi;
‘Milletvekili aday adaylığı için ayağına gelen fırsatı kaçırdı. Revi, Cumhurbaşkanından işaret bekledi. En doğal hakkı ama Cumhurbaşkanı kimseye işaret vermeyeceğini açıklamıştı. Yeni sistemde bakanlık bekleyip vekil adaylığına başvurmayanlara bile bu ikazını yapan Cumhurbaşkanının açıklamasından sonra Revi, adaylık için il başkanlığından istifa edebilirdi. Edemedi. Oysa Ak Parti’de birçok il başkanı istifa etti. Yanı başımızda Rize il başkanı da istifa edenler arasında. Trabzon’da bir tek belediye başkanı vekillik için istifa etmedi. Oysa birçok Ak Partili belediye başkanı istifa etti, vekil adayı oldu. İşaret mi aldı? Sanmıyorum. Haydar Revi, siyasette zamanlama hatası yaptı. Ha, belki Revi’nin siyasi yol haritasında Büyükşehir Belediye başkanlığı var. O’nu zaman gösterecek. Ancak, Ak Parti’nin mevcut milletvekili yapısında Ortahisar’dan kimse yok. İbrahim Keskin, bu boşluğu gördü aday aldı. Revi, aday olsa Ortahisar boşluğunu o dolduracaktı. Ancak dedik ya siyasi zamanlama. O zamanlamayı demek Revi, başka bir kulvarda kullanacak’.
Ali Savaş, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Mazhar Yıldırımhan’a ve sürpriz adaylara rağmen şimdiden Haydar Revi’yi Büyükşehir Belediye Başkan adayı yaptı! Hayırlı olsun.


***************

Trabzonspor'a taraftarın ve camianın vereceği desteği "Trabzonspor'a bağış" başlığı altında kamuoyuna sunmak stratejik bir hatadır. Camianın fedakarlığını ve takımın yanında olduğunu ifade edecek doğru bir kelime seçilmeli. Bağış demek bizi küçük düşürür ve alay konusu yapar. Yapılan iş doğru ama ismi yanlış. Örneğin "Trabzonspor için ben de varım" gibi bir başlık olabilirdi kampanyanın ismi.
(Harun Çelik)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar