Temayülden kimler çıktı?

  AKP Belediye Başkan adaylarının belirlenmesinde, kriterlerden biri olarak gösterilen temayül yoklamaları dün tüm şehirlerde yapıldı. Elektronik ortamda yapılan temayül sonuçlarını, Cumhurbaşkanı ve çevresindeki birkaç kişiden başka bilen yok. Ancak, temayülde ilk sıralarda yer alan isimler tahmin edilebiliyor.
Dün sabah saatlerinde aday adaylarından ve temayülde oy kullanan partililerden bir kaçını aradık. Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi, ‘Ahmet Metin bey açık ara önde çıktı’ dedi. İkram Sofrası patronu Mustafa Çolak, ‘Mazhar ile Ahmet ilk sıralarda’ yorumunu yaptı. Mazhar Yıldırımhan’ı aradık, ‘Sonuçları bilmiyorum. Ancak bana ulaşan bilgilere göre çok iyi durumdayım’ demekle yetindi. Bir başka isim ise, Ahmet Metin Genç ile Ergin Aydın’ı işaret etti. Bir diğeri Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Davut Çakır’ın ilk beş içerisinde yer aldığını iddia etti. İl yönetiminden bir isim ise Haydar Revi’nin üst sırlarda olduğunu belirtti. Temayülde sanki Ayşe Sula Köseoğlu ve Mehmet Atalay’ın esamesi okunmadı gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor. Özellikle Mehmet Atalay’ın, tahminlerin üzerinde oy aldığını duyduk. Ankara’ya parti genel merkezine yakın bir isim ise başkan adayının Ahmet Metin Genç, Mazhar Yıldırımhan ve Oktay Saral’dan biri olacağını iddia etti. Bize göre Ergin Aydın ve Haydar Revi de bu isimler kadar şanslı.
AKP’ye yakın gazetecilerden Ali Savaş ise, Büyükşehir belediye başkan adayının temayüle girmeyen bir isim olacağını iddia etti. Geçtiğimiz günlerde bir süre Van’da kalan Ali Savaş, Van’ın Trabzonlu valisinin adaylardan biri olduğunu ima etti.

Ortahisar’da Murat Zeki Solak!

AKP’nin Ortahisar Belediye Başkan adayları arasında öne çıkan isimlerden biri Murat Zeki Solak oldu. Murat Zeki Solak, Ortahisar merkezden bir isim ve geniş bir çevresi var. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına kaydırılması halinde Murat Zeki Solak’ın, Ontahisar belediye başkan adayı gösterilme ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. 
Bu arada AK Parti adayı Murat Zeki Solak dün haber61’in Aykırı Sorular köşesine konuk oldu. Solak, haber61’in 20 sorusuna şu cevapları verdi:
-Bir insan en çok neden korkar?
Bilinmeyenden.
-Belediye Başkanı olsanız ilk ne yaparsınız?
Trabzon’un üzerine sözü olan herkesle buluşurum. 
-Denizin mavisi mi dağın sisi mi? 
İkisi de güzel.
-En nefret ettiğiniz şey?
Sorumsuzluk.
-Buradan birine mesaj verecek olsanız ne dersiniz? 
Sessiz kalma!
-Acilen satışı yasaklansın dediğiniz şey?
Yasakçı değilim.
-Dünyadan yok olmasını istediğiniz şey nedir?
Sömürü.
-Seçimlerde aday gösterilseniz en büyük vaadiniz ne olurdu?
Kalite.
-En son kime seni seviyorum dediniz?
Eşime.
-Başladıktan sonra durması zor olan bir şey?
Siyaset.
-Bir kitap yazsanız adı ne olurdu?
Kaliteli yaşam.
-Trabzonlunun en sevdiğiniz huyu nedir?
Açık sözlülüğü.
-Arkanızdan konuşan birine ne cevap verirsiniz?
Beni tanımalısın derdim.
-İsminizi kendiniz koyma şansınız olsa ne koyardınız?
Murat Zeki.
-Çocuklarınıza neyi miras bırakmak istersiniz?
Dürüstlük, üretkenlik.
-Dünyadaki her telefona bir mesaj gönderme şansınız olsa ne yazardınız?
Birbirinize iyilik edin. 
-En son izlediğiniz sinema filmi nedir?
Müslüm Baba.
-Şömine mi kuzine mi?
İkisinde de ısınırım.
-Mezgit mi barbun mu?
Hamsi.
-Bir koltukta 3 karpuz mu 5 karpuz mu?
Bir.

Kanca Sürmene’ye kaydırılabilir!

AKP’nin Ortahisar Belediye Başkan aday adaylarından Faruk Kanca’nın, Sürmene Belediye Başkan adayı gösterilmesi isteniyor. Sürmene AKP teşkilatından bir isim, ‘Sürmene’deki kavga ve karmaşık yapı ancak Faruk Kanca ile çözülür’ dedi. Sürmeneli olan Faruk Kanca’ya, Ortahisar Belediye Başkan adayı olması için Trabzon eski belediye başkanlarından Asım Aykan’ın destek verdiği bildirildi.

Atakan Aksoy açıklanacak!

İYİ Parti’den, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan KTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Atakan Aksoy’un önümüzdeki günlerde Zorlu Grand Otel’de düzenlenecek bir törenle adaylığı resmen açıklanacak. Şehircilik ve ulaştırma alanında uzman bir isim olan Prof. Dr. Atakan Aksoy’un İYİ Parti’den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması kamuoyunda olumlu karşılandı. 

Ustaömeroğlu da aday olabilir!

Trabzon Mimarlar Odası Başkanı ve Demokrat Parti Ortahisar eski ilçe başkanı mimar Gürol Ustaömeroğlu’nun İYİ Parti’den Ortahisar Belediye Başkan adayı olma ihtimalinin yüksek olduğu bildirildi. Mimarlar Odası Başkanı seçildikten sonra siyasete bir süre ara verdiğini söyleyen Gürol Ustaömeroğlu’nun İYİ Parti’den Ortahisar Belediye Başkan adayı olması halinde, Ortahisar ilçesinde siyasi dengelerin değişeceği söyleniyor.

Osman Akbulut Akçaabat adayı!

İYİ Parti’nin Akçaabat Belediye Başkan adayı, büyük bir ihtimalle, milletvekili adayı Osman Akbulut’un olacak. Akçaabat’ın oy deposu olarak bilinen Galanima vadisinden olan Osman Akbulut’a aday olması için bölge halkından da destek geliyor. Akçaabat ilçe merkezi ve Söğütlü Mahallesinde de etkin bir isim olan Osman Akbulut’un aday olması halinde CHP ve MHP’li seçmenden de destek alacağı söyleniyor.

Yapılmayanı  yapıyorlar!

İYİ Parti Ortahisar Belediye Meclis üyesi ve gurup başkanı Davut Çakıroğlu, ‘Camide aday olduğunu açıklayan imamı anlamaya çalışırken şimdide Camide miting yapana rastladık. Acaba biz mi yanlış yerde, yanlış söylemlerle siyaset yapıyoruz? Ne dersiniz?’ dedi.
Çakıroğlu, sosyal medyada yaptığı paylaşımda şunları söyledi;
‘Akp siyaset sahnesine çıkarken en iddialı söylemi "yapılmayanları yapacağız” dı… O dönemi hatırlarsanız hepimiz bu söylemi "yatırım" ve "politik duruş" olarak düşündük. Gel zaman git zaman derler ya, bizde öyle bekledik. Bugün ülkenin geldiği noktaya bakınca anlıyoruz ki AKP'nin bu söylemini biz çok iyimser gördük, baktık, düşündük. Gelinen noktada milletten kopan, sahip çıkılması gereken değerlere sahip çıkamayan, sömürülmemesi gereken değerleri sömürmekten sakınmayan bir zihniyet ortaya çıktı. Evet… Yapılmayanı yapıyorlar. Camide aday olduğunu açıklayan imamı anlamaya çalışırken şimdide Camide miting yapana rastladık. Acaba biz mi yanlış yerde, yanlış söylemlerle siyaset yapıyoruz? Ne dersiniz?’
Davut Çakıroğlu’nun paylaştığı bu görüntü gerçekten ibretlik ve üzüntü verici!

Önceki ve Sonraki Yazılar