Temel Kahveci’den ezber bozan bir yazı!

  Ülkücü camianın önemli isimlerinden biri olan Temel Kahveci önceki gece geç saatlerde aradı. ‘Hocam sosyal medyada, bir şeyler yazdım. Bir bakar mısınız?’ dedi.

  1970’li yılların sonlarına doğru bir tam bir yarım sömestr öğretmenlik yapmama rağmen, siyasi nedenlerle stajyerliği kaldırılmayan ve bunun üzerine istifa edip askere giden dönüşte de tekrar gazeteciliğe başlayan biriyim.

  Trabzon Öğretmen Lisesi, 1970’li yıllarda yalnız Trabzon’un değil bölgenin ‘1’ numaralı eğitim kurumu idi. Fatih Eğitim’den mezun olduktan sonra direkt nokta tayinle Öğretmen Lisesine atanmıştım. Atamamı da Ayvaz Gökdemir yapmıştı.  Okul yatılı ve gündüzlü idi. Bizim dönemimizde okul ülkücülerin de kalesiydi. Temel Kahveci, Sebahattin Öztürk, Atilla Ataman ve daha onlarcası öğrencimizdi. O yıllarda okulun da joker öğretmeniydim. Fen dersleri hariç hemen her derse girerdim.

AKP iktidarı öncesine kadar karşı cephelerde olan ülkücü ve devrimcilerin büyük çoğunluğu, AKP iktidarı ile birlikte yan yana geldiler.

12 Eylül öncesinin hızlı devrimcisi Nuri Aydın, “1980 öncesi toprağa düşen 5000’e yakın Devrimci ve Ülkücü şimdi sağ olmuş olsaydı 40 yıl içerisinde milyonluk bir orduya dönüşecekti. Düşünün bir kez canlarını bu topraklara hiç kimseden hiç bir şey beklemeksizin 20’li yaşlarda seren bu yurtsever insanlar yaşasaydı, bu Emperyalist uşakları ülkemizi ele geçirip yağmalayıp, pazarlayabilirler miydi? Bu yaşanan acılar şaka değil gerçekti. Mahir’ler kurşuna dizilirlerken, Deniz’ler idam edilirlerken hiç ödün vermediler. Dim dik gittiler ölüme. 12 Eylül zindanları Ülkücüleri de sarsmış gerçeklerle yüzleşmelerini sağlamıştır. Sonuç olarak topraklara gömülen kuşağımızdan arta kalanlar olarak şimdi biz gereğini yapıyor, bir araya gelerek çocuklarımıza ve torunlarımıza aydınlık gelecek hazırlamaya çalışıyoruz’ diyor.

  Ülkücülerin ‘Reisi, dayısı, abisi’ Temel Kahveci’nin ‘Hocam göz atar mısın’ dediği yazısı ise şöyle;

“Zeka az da olsa eğitimli olmalıdır. Eğitimsiz zeka kurnazdır sadece.

  Farklı bir düşüncedeki herhangi bir kişinin bir düşüncesini veya bir eylemini onayladığınız zaman hemen onlardan olmakla itham edilebiliyorsunuz.

Benim yaştakiler daha iyi bilir; Milli marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy zamanının İslamcı düşünür ve şairlerinin en önemlisiydi. Böyle olması İstiklal Marşını yazmasına engel olmadı. Bugünkü Selefiye ve Vehhabi İslamcılarını görünce onun ne kadar idealist bir Türk milliyetçisi olduğunu daha iyi görebiliyoruz. Öyle ki onca yoksulluğuna rağmen yarışmada verilen beş bin lirayı bile almamıştı.

Atilla İlhan, Nazım Hikmet gerçekten vatanlarını satan sol kişiler miydi, yoksa Amerikan emperyalizmine itiraz eden bir Türk Milliyetçisi miydiler? Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Hüseyin, Ulaş’ı fazla bilmiyorum gerçekten vatanı satmak için mi kendi canlarından olmuştular?

Eğer farklı değerlerimizi Türk Milliyetçiliği ve Atatürk potasında eritemezsek Afrika kabilelerine dönüşmemiz kaçınılmazdır. Bu yazdıklarım çok kişiye ters geliyor, bu şekilde düşünmeyi Türk Milliyetçiliğine ve ülkücülüğe ters bile bulanlar var ama ben Türk Milliyetçiliğimi Atatürk’ten, ülkücülüğümü Türkeş ve Atsız’dan almışımdır.

  Sıkılmıyor muyum, bunalmıyor muyum, bazen istemeden de olsa kalp kırmıyor muyum? Bazen buralardan çekip gitmeyi düşünmüyor muyum ama herkes giderse buralarda kimler kalacak, ki aslında pek az kişiden biriyim belki.

Farklı düşünceleri şöyle düşünün: Bir ailenin her bireyinin farklı düşüncesi gibi düşünürseniz milletleşmeye katkı sağlarsınız, yok en doğru benim demeye devam ederseniz kabileleşmeye dolayısıyla bölücülüğe hizmet edersiniz.

  Her insana kendini ifade edebilecek özgür ortamı sağlamak zorundasınız, dindarına da, dinsizine de hatta ateistine de. Sen ne kadar insansan onlarda o kadar insandır!’

HASAN KURT

Önceki ve Sonraki Yazılar