Temel tüketim ürünlerine  zam yapılmasın

Temel tüketim ürünlerine zam yapılmasın

Birleşik Kamu İş Trabzon İl Temsilcisi Tamer Özlü, 2021 bütçesinin iş ve gelir kaybını telafi edecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Tamer Özlü, ekonomik kriz ve pandemi koşullarının açlık ve yoksulluğu daha da artırdığını söyledi. 2020 yılında kamu emekçisinin ve işçilerin payına; yoksulluk, açlık, sömürü ve güvencesizlik düşerken 2021 bütçesinin, bütçenin asıl kaynağı olan işçi ve emekçilerin yaşadığı iş ve gelir kaybını telafi edecek, acil ekonomik ve sosyal ihtiyaçları karşılayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Tamer Özlü, bir dizi önerilerde bulundu. Özlü şu taleplerde bulundu:

ZAM YAPILMASIN!

“Kovid-19 salgını, TL’de yaşanan değer kaybı ve satın alma gücündeki azalma dikkate alınmalı ve temel tüketim ürünlerine hiçbir şekilde zam yapılmamalıdır. Temel tüketim ürünleri üzerindeki dolaylı vergiler azaltılmalıdır. Kamu hizmetlerinden tasarruf yapılmamalı, özellikle eğitim, sağlık, aile ve çalışma bakanlığı bütçeleri en az iki kat arttırılmalıdır. Asgari ücret bir ailenin geçimini sağlayacak şekilde belirlenmeli ve tamamen vergi dışı bırakılmalıdır. En düşük emekli aylığı brüt asgari ücret tutarına yükseltilmelidir. Kamu emekçilerinin ve işçilerin ücretlerine hedeflenen enflasyon oranında değil, gerçek enflasyon ve satın alım güçlerindeki azalma dikkate alınarak zam yapılmalıdır.”

EMEKTEN YANA!

“Sağlık hizmetleri tamamen kamusal olmalı, kamu eliyle yürütülmelidir. Özelleştirmeden vazgeçilmelidir. 3600 ek gösterge tüm kamu çalışanlarına verilecek şekilde genişletilmelidir. 

EYT’lilerin sorunları çözülmelidir. Memurlara grevli toplu sözleşme hakkı tanınmalıdır.

Yurttaştan ve emekten yana yeni bir bütçe hayata geçirilmelidir. Ücret artışları hedeflenen enflasyon oranlarına göre değil gerçek enflasyon artışına göre hesaplanmalıdır. Kamu özel işbirliği adı altında yapılan projeler kamulaştırılmalıdır. Yeni Ekonomik Programı iptal edilmeli ve emekçilerden yana bir program hazırlanmalıdır. IMF olan tüm ilişkiler askıya alınmalıdır. Türkiye Varlık Fonu uygulamasına derhal son verilmeli, fon içerisinde yer alan kuruluşlar kamulaştırılmalıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.