TEMEL YANLIŞLARI KİM ANLATACAK?

Hükümetin yani Cumhurbaşkanı kabinesinin siyasi sorumluluğunu taşıdığı şu anki sürdürülemez iktisadi sürüklenmeyi teşhir ede ede eleştirecek ve felaketin doğa hadisesi gibi başımıza gelmeyeceğini, bu sürüklenmenin sonucu olduğunu bıkmadan usanmadan, her gün, her Salı, her vesile ile anlatacak usta bir iktisatçı+hatip yok mu muhalefette?

Özellikle CHP de? Öztrak Möstrak işi değil bu. Bu önemli ailelerin çocuğu cici kardeşimiz, Hazine Müsteşarlığına nasıl soyadından ötürü getirildi ise, CHP'nin baş iktisatçı siyasetçisi rolüne de aynı şekilde getirildi.

Olan bitenin analizinin teknik olarak doğru yapıldığı çağdaş açık ekonomi makro iktisadiyatı kültürünü bilmez. Bilen biri de yok galiba CHP'de. Kılıçdaroğlu, Gürsel Tekin falan filan kapitalizm ve emperyalizmin nasıl çökeceğini, iktisatçılığın bu çöküşün nasıl hızlandırılacağını araştırmak olduğunu sanan bir neslin çocuklarıdır. Öztrak zamanında Boratav ve Kuruç ve şürekasının müritlerinden biridir. 

Hiç Türkiye gibi iktisadi büyümeyi düzgün bir kurumsal yapıya oturtması gereken bir ülkede, kendini Peygamberin zamanında yaptıklarını onu temsilen şimdi yapmakla görevli addeden bir kadronun, modern faizi anlamadıkları için günah işlemeyelim diye negatif reel faiz uygulayıp tasarrufları cezalandırırken ekonomiyi canlandıralım diye devlet bankalarına kredi alanlara servet transfer ettirerek mesken ve otomobil satın almalarını teşvik eden bir uygulamanın akılla, mantıkla, temel aritmetik bilgisi ile ilişkisi olduğu söylenebilir mi? Nedir başımıza gelen bu akıl tutulması. Dindarlığın akıl tutulmasına yol açmaması gerektir.

Faktör gelirleri dövizle belirlenmişler lehine, faktör gelirleri TL ile belirlenmişler aleyhine muazzam bir gelir dağılımı depremi oluyor. Kimseden esasla ilgili zihin açıcı bir ses çıkmıyor. Ruh mu çağırsak ne yapsak? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum