TERLİ yemiyor

Bu günlerde Meydan parkına yolunuz düşerse eski belediye binasına şöyle kafanızı çevirip baktığınızda kocaman bir afiş hemen gözünüze çarpıyor…

Tarihi binayı bu günlerde birileri ilan panosu olarak kullanıyor. Hafta geçmiyor biri indiriliyor bir diğeri asılıyor…

Yenisinde başlık aynen şöyle

Sizinle birlikte Trabzon değişimi yaşıyor

 

***

Anlaşılan değişimin “evde bakım, oyuncakistan, kadına ekonomik yardım, Yürüyüş yolu, Meydan Parkı, bordo mavi masa ve kentsel dönüşüm ve Ayasofya Müzesi’nin bir kısmın camı yapmakla” gerçekleşeceğini sananlar bizleri ebleh sanıyorlar. Varsın onlar bizi balık hafızalı bellemeye devam etsinler.

Sadece “dört köşe” şehrin kaptanlığını üstlenenler değil, bu gün çocukların  bile hakkını helal etmediği on bir yıldır ülkede iktidar bulunan AKP’de Trabzon’un ağzına bir parmak bal çalmaktan adım  atmadı.

Sen Trabzon’sun büyük düşün” “İşimiz hizmet gücümüz millet” diyenler ne yazık ki seçim bittikten sonra verdikleri sözlerin çoğunu unuttular!

( Geçen hafta Belediye Başkanı O.F. Gümrükçüoğlu’nu dinlerken başlıklı yazımda söz verilip de yapılmayan, unutulan projelerin akıbetini bura sütunlardan dercetmiştim… Cevap alamadım.)

***

 

Trabzon AKP’nin üç dönemlik iktidarında, belediye ile birlikte “karın doyurmayacak”  işlerde bir arpa boyu yol ancak aldı.

Bakın bunu da en güzel AA muhabiri Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine dayanarak yaptığı haberde gözler önüne sermiş.

Türkiye’de en fazla nüfus artışı yaşayan illerin başında 1 milyon 157 binle İstanbul gelirken mega kenti, Antalya 233 bin, Şanlıurfa 187 bin, Gaziantep 187 bin, Bursa 180 bin, Ankara 104 binle takip etmiş…

Trabzon değişimi yaşıyor, marka şehir oluyoruz… En yaşanıla bilir şehir yapıyoruz” diyenlerin sözleri ne yazık ki laftan öteye geçmedi!

En temiz kenti uzun sokak ve kunduracılardan ibaret sananların, yağmur sayesinde yıkanan  mahalle aralarına hiç bakmadıkları anlaşılıyor.

***

 

Trabzon’a gerçekten değişimi yaşatmak istiyorsanız öncelikle yıllardır nüfusu artmayan devamlı göç veren il konumundan çıkartıp, göç alan iller arasına alınmasının yolunu sağlayacak projelerin ve yatırımların bir an önce hayata geçirilmesiyle mümkün olacaktır.

Çömlekçi, doğalgaz, Tabakhane, kent bilgi sistemi, kadına sığınma evi ile olacak işler değil!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi,  “Karın doyurucu işlere” imza atmazsanız, gerisi hikaye.

Bu güne kadar birkaç ötelin dışında gerçek manada, üretime dayalı istihdamı artıracak parmakla gösterilecek “babayiğit” bir proje Trabzon’a uğramadı.

Yıllardır “büyüyoruz, marka şehir oluyoruz” sözleri ile insanlar uyutuldu...

Bugün KTÜ’den mezun olan Bilgisayar mühendisi genç 25 yıldır yaşadığı bu şehirde iş bulamayarak, karnını doyurmak için ailesini bırakıp gurbete düşüyorsa, Trabzonspor’un dışında öne çıkan elinizde bir markanız yoksa, bilin ki  ne kadar renkli afiş asarsanız asın, boş!

Yemiyorlar!

 

Tüp bitti

 

Mutfak tüpü bizim evde sizlere ömür iki seneden beri “rahmetli” oldu.

Tüp bitti kelimesini neredeyse unutmuştum.

Allah uzun ömür versin kayın validem sayesinde yeniden hatırladım  

-Oğlum ocak yanmıyor, tüp bitti herhalde

-Anacığım tüp bitmez dedimse de gene de heyecanlandım.

Sağ sola koştum, komşulara sordum…

Onlarda da doğalgaz olmadığını öğrenince anladım ki sıkıntı sadece bizde değil. Dikkatsiz kepçe operatörü yüzünden doğalgaz borusu kopmuş yüzlerce eve gaz verilmemiş.

Bir aydan fazla Kalkınma Mahallesinde yollar köstebek yuvası gibi, çamurdan yine yürüyemiyoruz. Sabahın köründe iş makineleri yeniden güzelim asfaltı kesiyor ve kepçelerle kazıp borular döşeniyorlar.

Önceleri Üniversite doğal gaza geçiyor sanıyorduk…

Vallahi duyunca şaşırdım!

Çalışanlardan öğrendiğim kadarıyla yolların kesilip sökülmesinin nedeni daha önce döşenen doğal gaza destek amacıyla yeni borular döşeniyormuş.

Bundan iki sene önce gaz için borular döşenirken, destek olacak borularda yerleştirilseydi,  bu gün asfalt kesilmemiş, yollar sökülmemiş  olacaktı.

Anlaşılan yine birileri para kazanacak ve doğal olarak bunun “cezasını ve faturasını” bizler ödeyeceğiz.

Ne diyelim, “aklımız ya kaçarken ya da lavaboda çalıyor

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.