Terminal ihalesi!

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin terminal ihalesinin şartnamesi tartışma yarattı. 18 Ağustosta yapılacak olan ihaleye girebilmek için, yıllık 30 bin ton çelik üretim tesisi sahibi olmanın yanı sıra 7 bin 500 tonluk çelik imalatlı bir iş yapılması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ihale şartnamesinin adrese teslim ihale olduğunu ileri süren Trabzonlu müteahhitler, ‘Bu ihaleye girebilmek için mutlaka yıllık 30 bin ton çelik imalatı yapan bir şirketle ortak olmak gerekiyor. Bu durumda, ihaleyi ya çelik üreten şirket alacak ya da bu şirketlerin biriyle ortaklık kuracak firma’ dediler.terminal.jpg

Trabzon kamuoyunun dere kenarında ve şehre uzak bir alanda olması nedeniyle karşı çıktığı terminalin yapımını hangi firmanın üstleneceği, ihale sonrası belli olacak!

 

Bir yılda 5 park!

 

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, bir yılda 5 mahallede 5 yeni park yaptıklarını söyledi. Başkanı Genç, ‘Hedefimiz, Ortahisar’ın her mahallesine park yapmaktır. Yeni parklarla Ortahisar’da kişi başına düşen yeşil alan miktarını Avrupa standartlarına çıkaracağız’ dedi.bir-yilda.jpg

Eskiden köy olan yerleşim yerlerinin mahalle olması nedeniyle Ortahisar ve diğer ilçeler yeşil alan miktarı açısından dünyanın en fazla yeşil alanı olan ilçeleri arasındadır. Çünkü merkez mahalleleri dışındaki bu mahallelerin yüzde 95’i belki de daha fazlası yeşil alan. Başkan Genç, Ortahisar’ı yeşil alan miktarını Avrupa standartları söylemiyle, merkez ilçesinin merkezini kastetmiştir.

Başkan Genç’i ilçe merkezindeki park ve bahçe sayısını arttırma girişimi nedeniyle kutluyoruz.

 

Fiyatı düşük tutmak için

rekolteyi yüksek gösteriyorlar!

 

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, fındık rekoltesinin yüksek gösterilmesinin fındık fiyatı ile ilgili olduğunu söyledi. Kaya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin rekolteyi 665 bin ton olarak açıklamasının skandal bir söylem olduğunu belirtti.fiyati-dusuk.jpg

Kaya, ‘Bakan beyin açıkladığı rekolte, tüccarın dillendirdiği rekoltedir. Bunun amacı da fındık fiyatını düşük tutmaktır. Fındık fiyatı en az 25 lira olmalıdır. Zaten, birkaç ay öncesinde 22 liraya fındık satıldı. Fındık fiyatını düşük tutmak, köylümüzün ekmeği ile oynamaktır’ dedi.

Bu arada fındık sektörünün önde gelen kuruluşları, fındık fiyatının 20 ila 22 lira arasında olacağını söylüyorlar.

 

KTÜ’de günün esprisi!

 

KTÜ üst yönetiminde rektör adaylarından birisi basına verdiği demeçte, ‘Doğru olan gelecek ktu.pngrektörün üniversiteyi tanımasıdır’ demiş. Bu demeci duyan ve okuyan hocalar da bu çağrıya ses vererek, ‘Adayın söylediği doğru. Üniversiteyi tanınmaz hale getirdiler. Üniversiteye üniversite demek için bin şahit ister. Giderayak logoyu da değiştirdiler. Onun için üniversitenin gerçek bir üniversite olup olmadığının bilinmesi gerekir’ serzenişinde bulunmuşlar.

 

Gökhan Saral, hangi

gazeteyi almak istedi!

 

Trabzonspor eski yöneticilerinden, müteahhit Gökhan Saral, yerel İlkhaber’i satın alarak medya sektörüne girmişti. Saral, daha sonra İlkhaber’i Trabzon’daki 5 gazeteye satarak, gazeteyi kapatmıştı. Gökhan Saral, yeniden medya sektörüne girmek için Trabzon’da Günebakış Gazetesi’ni almak istedi. Aracılar vasıtasıyla gazete sahibi Ali Öztürk’e teklifini iletti. Öztürk, aracılara ‘900 bin lira versin, hemen satayım’ dedi. Sonra, Saral indirim istemiş. Ardından Ali Öztürk, ‘1.5 milyon da verse gokhan-saral.jpgsatmıyorum’ demiş. Öztürk’ün bu hamlesi sonrası satış işi yatmış. Daha sonra, Kuzey Ekspres’in satın alınması işi gündeme gelmiş, ancak Kuzey Ekspres gazetesi sahibine resmi bir teklifte bulunulmamış.

Dün, Kuzey Ekspres Gazetesi, kuzeyekspres.com.tr ve kuzeyekspres- e gazetenin patronu Hasan Kurt ile konuştuk. Kurt, kendisine teklif gelmediğini söyledi.

Hasan Kurt’a teklif geldiğinde gazeteyi satar mı, satmaz mı bilemiyoruz. Satabilir de satmayabilir de! Hasan Kurt’a sağı solu belli olmaz!

 

Revi, sağlığa tam

destek vermiş!

 

AKP il Başkanı Haydar Revi, önceki gün Akçaabat’ta açılan yeni bir özel hastaneyi ziyaret etmiş, hastanenin yönetim kurulu başkanı ve başhekimle görüşmüş, hastaneye tam destek verdiğini söylemiş. Trabzon’da KTÜ Tıp Fakültesi ve Hastanesi başta olmak üzere çok sayıda devlet hastanesi ve 4 de özel hastane bulunuyor. Hastanedeki doktor ve sağlık ekibi iyi çalışıyor. Doktorların çoğu deneyimli ve branşlarından uzman hekimler. Buna rağmen, Trabzon ve çevresinde parası veya mevki sahibi olanlar Trabzon’daki doktorları, hastaneleri değil de İstanbul ve Ankara’dakileri tercih ediyorlar. AKP İl Başkanı Haydar Revi de, bir süre önce tedavi için İstanbul’a gitmişti…

 

ABD’li siyasetçiden

skandal Türkiye tepkisi

 

Geçmişte Türkiye karşıtı açıklama ve talepleriyle gündeme gelen ABD'li senatör Robert Menendez, Türkiye'yi suçlayıcı bir açıklama daha yaptı. Menendez, "Açık olalım Akdeniz'de tartışma yaratan tek ülke Türkiye" dedi.

El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu değirmen taşı zannedermiş. Vahşi katliamcıların torunu kendi çöplüğünü bırakmış bizim çöplüğe dadanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Akdeniz ülkesi. Sen nesin şerefsiz? Ölü soyucusu ABD ve AB bizi cenaze bellediler, ceplerimizi karıştırıyorlar. Akdeniz'de asıl sorun çıkaran ABD ve AB emperyalizmidir, Türkiye kendi hakkını istiyor.

Kuyruğu kaptırmışsanız cevap veremiyorsunuz, maalesef. Mustafa Kemal'in Hatay meselesinde tavrını bir hatırlayın muktedirler!

Devlet yönetmek ayrı bir sanattır, o yüzden herkes devlet adamı olamıyor. Devlet adamlığı "ben"i unutmakla başlar.

Devlet demek, biz demektir çünkü. Bunun için günlük kararlar değil 100 yıllık planlar, devletin hükmi şahsiyetiyle kavgayı değil devleti sahiplenmeyi, devleti dönüştürmeyi değil devleti yönetmeyi gerektirir.

Şair söylemiş zaten anlayanlar için;

"Gel yıkalım şu Süleymaniye'yi desen iki kazma kürek iki de ırgat gerek.

Hadi gel yapalım geri şunu desen bir Sinan gerek birde Süleyman."

Mehmet Akif Ersoy

Sonsöz; anlamayana anladığı dilden konuşmak lazım.

(Dr.Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar