Tescilli markaları başkası kullanabilir mi?

tescilli-markalari-(1).jpgtescilli-markalari-(2).jpgtescilli-markalari-(3).jpg

Dün yerel gazetelerimizden birinde tam sayfa ilginç bir ilan yayınlandı. İlanı verenler, gazete yönetimini de yanılttılar. Gazete yönetimi, bugün ilan ile ilgili bir düzeltme haberi yayınlayacaklarını söyledi.
Forum Alışveriş Merkezi’nde eski Süleyman Restoran yerinde faaliyet gösteren logoları tescilli firma Trabzonlu Kalyoncu şirketlerine ait. Kalyoncu Eğitim Hizmetleri Gıda San ve Tic. AŞ, BIG YELLOW TAXİ’nin sahibi. Logolar da tescilli. Türkiye’nin dört bir yanında çok sayıda BİG YELLOW TAXİ adı altında çalışan müesseseleri var. Buna rağmen, bir başka şirket kamuoyunu yanıltmak ve başka hesaplar için maalesef böyle bir ilan verdi.
Kalyoncu Grup genel müdürü, benzer bir olayın Erzurum’da yaşandığını ve mahkemeye gittiklerini, Trabzon’da da böyle bir ilan veren firmayı mahkemeye vereceklerini ve haklarında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Bizim merak ettiğimiz olay, TSE’de ve diğer tüm resmi kurumlarda tescilli bir firmanın markalarını, bir başka şirket kullanabilir mi? Bu soruya herkes, kullanamaz, diyecek. Ama maalesef Türkiye’de kullanılıyor!

Ulaşım Kongresi ve Prof. Dr. Aksoy!

ulaşim-kongresi.jpg

Kuzey Ekspres yazarı ve KTÜ Ulaştırma Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Atakan Aksoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ‘Transit 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’na katılıyor. Prof. Dr. Aksoy, 3 Kasım’daki kongrede bir oturumda başkanlık yapacak ve bir de bildiri sunacak.
Alanında Türkiye’nin önde gelen uzmanlarından biri olan Prof.Dr. Atakan Aksoy, Trabzon ve Karadeniz Bölgesindeki trafik sorununu asgariye indirmek ve sahil yoluna alternatif yol olarak 70 km.si tünelle geçilecek 77 km.lik Beşikdüzü- Of arasındaki Trabzon güney ekspres yolunun projesinin bir an önce hazırlanmasını ve yolun yapılması gündeme taşımıştı.

Bürokratlar davet edilmedi mi?

bürokratlar.jpg

Trabzon Valisi ve eşleri Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. Yıldönümü nedeniyle 29 Ekim akşamı Beşirli’de bir otelde resepsiyon verdi. Vali Yücel Yavuz, Garnizon ve Jandarma Komutanları, Emniyet Müdürü. Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanlarının katıldığı resepsiyonda daire müdürlerinin büyük çoğunluğu yoktu. Hakkı Emiroğlu, ‘Milletvekilleri, Müftü, Kültür ve Turizm, Sosyal Hizmetler il müdürleri dışında gözüme bir başka bölge il müdürü ilişmedi. İcazet törenlerinden eksik olmayan bölge ve il müdürleri resepsiyona davet edilmediler mi yoksa gitmediler mi? Merak ettim’ dedi. Emiroğlu, merakında haklı. Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna mesela milli eğitim müdürü neden katılmaz? Dün gazetede bu konuyu tartışırken, muhabir arkadaşlarımızdan biri, ‘Bölge ve il müdürlerinin birkaç istisna dışında hepsi Rizeli. Hafta sonunu memleketlerinde geçirmiş olabilirler’ dedi.
Milletvekilleri de muhtemelen Cumhurbaşkanının verdiği resepsiyonda idiler!

Gümrükçüoğlu’nun hassasiyeti!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Cumhuriyet Resepsiyonuna katılan bir güneydoğu gazisine, makam aracını tahsis etti ve evine gönderdi. Başkan, Gümrükçüoğlu’nun bu jesti olumlu karşılandı.

Maraton için İstanbul’a gidiyorlar

İstanbul’da 12 Kasım’da düzenlenecek olan maratona Trabzon’dan katılacaklar arasında kamuoyunun yakından tanıdığı iki isim var. Bu isimlerden biri İsmail Yavuz diğeri Hasan Kandaz. İsmail, düzenli olarak hemen her sabah sahilde Hasan Kandaz ise Atatürk Köşkü civarında yürüyüş yaparlar. Kandaz ve Yavuz, ‘50 yaş üstü kategoride iddialıyız’ diyorlar. Kandaz ve Yavuz’a başarılar.

Yaylalı aday olacak mı?

Üç dönemdir, Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası başkanlığı görevini sürdüren Mustafa Yaylalı, seçimlerde aday olup olmayacağına henüz karar vermemiş. Eski başkanlardan İbrahim Usta’nın desteği ile başkanlık koltuğuna oturan Yaylalı’ya karşı bu seçimde KTÜ’den bir öğretim üyesinin aday olacağı söyleniyor.

Bülbül’ün hedef Arsin Belediye Başkanlığı!

Makine Mühendisleri Odası Trabzon şubesi başkanı Şaban Bülbül’ün, Oda seçiminde yeniden aday olmayı düşünmediği söyleniyor. Bülbül’ün hedefinin Arsin Belediye Başkan adaylığı olduğunu söyleyen bir makine mühendisi, ‘Başkan, MHP’ye yakın duran bir arkadaşımızdı. Hanımı ise AKP Kadın kollarında. Başkan, bize öyle geliyor ki, AKP’den Arsin Belediye Başkanlığına aday olabilir’ dedi.

Ustaömeroğlu ve Pehlevan rakipsiz!
ustaömeroğlu-ve--(1).jpg

Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu’na oda seçimlerinde rakip çıkmayacağı bildirildi. Trabzon Mimarlar Odası’nı Trabzon’un en faal meslek odalarından biri haline getiren Gürol Ustaömeroğlu, listesine bir iki mimar takviye edip yoluna devam edecek.
Öte yandan Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon şube başkanı da seçimlere tek liste ile girecek. Ustaömeroğlu gibi listesinde bir iki değişiklik yapacak olan Cemil Pehlevan yeni dönemde de şimdiden oda Başkanı.

Yorumsuz!

İstanbul Üniversitesi‘nde öğrenci olduğum sıralar, okul duvarında bir ilan gördüm: “Avrupa’ya talebe yollanacaktır.”
”Allah Allah” dedim!
Ülke yıkık dökük, her yer virane, Lozan yeni imzalanmış, bu durumda Avrupa’ya talebe. Lüks gibi gelen bir şey. Ama bir şansımı denemek istedim. 150 kişi içinden 11 kişi seçilmişiz. Benim ismimin yanına Atatürk, “Berlin Üniversitesi’ne gitsin” diye yazmış.
Vakit geldi, Sirkeci garındayım; ama kafam çok karışık. Gitsem mi, kalsam mı? Beni orada unuturlar mı? Para yollarlar mı? Tam gitmemeye karar verdiğim, geri döndüğüm sırada bir posta müvezzi ismimi çağırdı: “Mahmut Sadi! Mahmut Sadi! bir telgrafın var.”
“Benim” dedim. Telgrafı açtım, aynen şunlar yazıyordu: “Sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz.”
İmza: Mustafa Kemal
Okuyunca düşündüklerimden olağanüstü utandım. “Şimdi gel de gitme, git de çalışma, dön de bu ülke için canını verme.” dedim. Düşünün 1923‘te o kadar kişinin arasında 11 öğrencinin nerede, ne zaman, ne hissettiğini sezebilen, ona göre telgraf çeken bir liderin önderliğinde bu ülke için can verilmez mi? Çok başarılı oldum. Ülkeme alev olarak döndüm. Önce İstanbul Üniversitesi genel ve beşeri fizyoloji enstitüsünü kurdum. Kürsü başkanı oldum. Daha sonra ülkemin başbakanlığını yaptım.
Ben kim miyim? Ben sadece iki satırlık bir telgrafın yarattığı bilim adamıyım.
Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak

 

Önceki ve Sonraki Yazılar