Teşekkürler

Tercüman Gazetesi, kepenk indirince biz de mecburen gazeteden ayrılmıştık. İstanbul gazetelerinde göreve devam mı, yoksa yerel bir gazete mi çıkarayım diye düşünürken, yakın arkadaşlarımın teşvikiyle bundan tam 21 yıl önce, haftalık Trabzon Ekspres Gazetesi’ni kurdum.

Gazete daha ilk sayısından itibaren, büyük ilgi gördü. Trabzon’un yakın tarihinin en fazla abonesi olan ve okunan gazetesi oldu.

11 Şubat 1994 tarihli ilk sayımızda şöyle demiştik;

‘Basın özgürlüğünü; halkın doğru ve gerçekleri öğrenme, bilgi edinme adına dürüst ve objektif kullanacağız. Kişilerin haklarını ve saygınlığını tanıyacağız. Özel yaşamın gizlilik ilkesini ihlal etmeyeceğiz. Cevap hakkına saygılı olacağız. Bir bilginin, haberin yayını ve yayınlanmaması karşılığı hiçbir maddi ve manevi avantaj peşinde koşmayacağız. Yasalara saygılı olmakla birlikte, kişi ve kurumların müdahalelerine kapalı olacağız’

11 yıl önce; 6 Aralık 2004 tarihinde günlük yayın hayatına geçtiğimizde de aynı şeyleri söyledik.

Tarafsız gazetecilik yapma, halkı bilgilendirme, haber verme, sorunları gündeme taşıma ve ‘haber kutsal, yorum hür’ ilkesiyle yola çıkan gazeteniz; bugün okurlarına verdiği sözü ve üstlendiği görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kuzey Ekspres Gazetesi, bugün dünyanın dört bir yanında takip edilmenin ve okunmanın onurunu yaşamakta.

Yazılı basın, son yıllarda internet medyasının ve TV’lerin kıskacı altında. Yazılı basın, gelişmelere ayak uydurmak ve varlığını sürdürmek için bu alanda da yatırım yapmak zorunda.

Kuzey Ekspres olarak, biz de yeterli olmasa bile gerekli olan yatırımları yaptık.

Kuzey Ekspres Gazetesi; Anadolu’da sosyal medyada, e- gazete uygulamasını başlatan ilk yerel gazetedir. Kuzey Ekspres’in, e- gazetesi’nde ayrıca ücretsiz arşiv de bulunmakta. Gazetenizi www.kuzeyekspers.com.tr internet sitesinden, e- gazete’den, Iphone, IPad, ve Android ugulamalarıyla, dünyanın her köşesinden, sabah saat 07.00 den itibaren okuyabilirsiniz.

O nedenle, diyoruz ki Kuzey Ekspres, Türkiye’de en fazla okunan ve takip edilen yerel gazetedir.

Medyanın, dünden bugüne onca sorunu var. Bu mutlu günde sorunları gündeme getirmeyeceğim.  Yalnız şunu belirteceğim; medyası özgür ve bağımsız olmayan, baskı altında olan ülkelerde demokrasi gelişmez, özgürlükler giderek daralır.  Halk da olup bitenden haberdar olmaz.  Türkiye işte böyle bir süreci yaşıyor.

Kuzey Ekspres Gazetesi’ne güç veren; Kuzey Ekspres’i zirveye çıkaran okurlara ve gazetenin hazırlanmasında emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

Hasan Kurt

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.