Teşekkürler

Kuzey Ekspres Gazetesi’nin dün günlük yayına geçişinin 14, kuruluşunun 24. yıldönümü idi. 11 Şubat 1994 yılında Trabzon Ekspres olarak haftalık yayına başlayan gazeteniz, 06.12.2004 tarihinde isim değiştirdi ve günlük Kuzey Ekspres olarak yoluna devam etti.

Gazetecilik ve yayıncılık dünden bugüne farklılaştı. Önceleri, yazılı, sesli ve görüntülü yayına son yıllarda sosyal medya da eklendi.
Artık gazetelerin yazmadığını, radyoların, TV’lerin seslendirmediği haber ve yorumları sosyal medyada bulmak mümkün hale geldi.
Bir yayın kuruluşunun bağımsız yayın yapabilmesi için ekonomik özgürlüğünün olması gerekir. Ekonomik özgürlüğü olmayan bir yayın kuruluşunun bağımsız yayın yapma şansı yoktur.
Gazeteler, radyolar, TV’ler ve de internet sitelerinin, gelir kaynağı ilan, reklam, tanıtım vs.dir. Bir yayın kuruluşunun bu gelirlerden pay alabilmesi için, kadrosunun yeterli olması, iyi bir ürün ortaya çıkarması özellikle günümüzde maalesef yeterli değildir.
Yerel ve yaygın medyanın, bir diğer geliri de resmi ilanlardır. Gazetelerin, aylık gelirlerinin üçte birini resmi ilanlar oluşturur.
Yaygın Yayın kuruluşlarının sahiplerinin hemen hemen tamamının, Yayıncılık dışında farklı işleri vardır. Yayın dışı gelirlerle, yayınlarına katkı sağlarlar.
Yerel gazetelerin büyük bölümünün ise gazetecilik dışında işi yoktur.
Gazetecilik dışında işi olmadığı için de devamlı ekonomik sıkıntı içerisindedirler.
Kuzey Ekspres Gazetesi ve www.kuzeyekspres.com.tr.’nin de yayıncılık dışında bir işi olmadığı için bu kulvarda yer alan yayın kuruluşları arasındadır.
Kuzey Ekspres Gazetesi ve www.kuzeyekspres.com.tr.  tüm bu zorluklara hatta ambargo ve baskılara rağmen tam 24 yıldır yayın hayatını bağımsız ve objektif sürdürüyor. Bundan böyle de sürdürecektir.
Kuzey Ekspres Gazetesi ve yayın grubu; dün de bugün de iktidar ve muhalefete eşit mesafededir. Kuzey Ekspres Gazetesi’ni farklı kılan da bu duruşu ve ‘haber kutsal yorum hür” anlayışıdır.
Bize destek veren veya vermeyen, takip eden herkese teşekkür ediyoruz.
***

Gazetemizin kuruluş yıldönümü nedeniyle, dün ziyaretçilerimizin yanısıra çok sayıda arayanımız da oldu. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda STÖ temsilcisi ve okurumuz gazetemize geldi, telefonla kuruluş yıldönümümüzü kutladı.
Vali Yücel Yavuz kutlama mesajında şöyle dedi;
‘Halkımızın doğru haber alma özgürlüğünün ve demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın kuruluşları şüphe yoktur ki ilkeli, dürüst, tarafsız yayın anlayışlarını sürdürdükleri müddetçe toplumun takdirini ve saygısını kazanırlar,
Kuzey Ekspres Gazetesi de bu anlayışla şehrimiz adına yürütmede olduğu etkili, sorumlu ve duyarlı yayıncılık anlayışıyla Trabzon basınımız içerisinde çok önemli bir yere sahiptir.
İlimizin gerek sosyal ve ekonomik, gerekse kültürel gelişmesine katkı sağlayan önemli yerel basın kuruluşlarımızdan birisi olan Kuzey Ekspres Gazetesi’nin 24. kuruluş yıldönümü dolayısıyla başta gazetenin sahibi ve başyazarı olarak şahsınızı, gazete yönetimini ve çalışanlarını tebrik eder, yürütmekte olduğunuz yayıncılık faaliyetinizin daha uzun yıllar başarılarla dolu olarak devam etmesini temenni ederim’
Hasan KURT

untitled-1-025.jpg

******************

Aydın ‘61’ dedi!

aydin-001.jpg

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın için dün İYİ Parti Genel Merkezi’nde sade bir doğum günü partisi düzenlendi. Şükrü Kuleyin ve Yavuz Aydın, genel merkez yakınındaki bir pastaneden aldıkları küçük bir pasta ile Aydın’ın makamına gittiler ve objektiflere poz verdiler. 61 yaşını giren Koray Aydın’a sağlıklı ve mutlu yıllar diliyoruz.

CHP'de çıkan sonuç!

chpden-çikan.jpg

CHP Ortahisar İlçe Başkanlığı seçiminde ortaya çıkan sonucun il kongresine yönelik önemli mesajlar verdiği su götürmez bir gerçek.
Mevcut il yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev alan Celal Akaç'ın başkanlığında yarışa giren ve bir diğer başkan yardımcısı Handan Menteşoğlu'nun da yer aldığı listenin Ömer Hacısalihoğlu'nun ekibine karşı farklı sayılabilecek bir sonuçla kaybetmesinin büyük kongreye yansıması şimdiden tartışılmaya başlandı.
Görüntü Turgay Güngör'ün ekibinin iki ağır topunun kaybetmesinin İl Başkanı'nın performansına da olumsuz yansıyacağı yönünde. Bu durum Güngör'ün karşısına çıkacak ya da çıkmayı düşünen adayları mutlaka cesaretlendirecektir. Yansıdığına göre şimdiden bu anlamda görüş alışverişleri başlamış durumda. Anlaşılan o ki Ömer Hacısalihoğlu'nun galibiyeti CHP'de bütün dengeleri değiştirip, hesapların yeniden yapılmasına yol açacak.
Bu arada Celal Akaç’ın karşı listenin parti tüzüğünde yer alan kadın ve gençlik kotasını ihlal etmesi nedeniyle mahkemeye gittiğini duyduk. Mahkemeden çıkacak sonuç belki bazı üst kurul delegelerini devre dışı bırakabilir ancak seçim sonucunu etkilemeyeceğini söyleyebiliriz.

Haluk Pekşen’in duruşu!

haluk-pekşen-001.jpg

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen klasik siyasetin uzağında bir görüntü sergiliyor. Diğer partilerde genellikle kongre zamanları milletvekilleri tavırlarını belirler ve attıkları adımlarla delegeleri yönlendirmeyi tercih ederler.  
Haluk Pekşen ise Trabzon'un bütün kentsel sorunlarına el atmaya çalışsa da parti içi hizipleşmelerden uzak bir görüntü sergileyerek farklı bir profil çiziyor.
Adaylar arasında tercihten çok ortada kalarak demokratik sürecin işlemesinden yana tavır koyuyor. Yani bir anlamda "Parti için, delege kimi öngörüyorsa. Ben onunla çalışırım. Önyargım yok" mesajı gönderiyor. Pekşen, iç siyaset tartışmalarıyla gerek kendisinin gerekse de partinin enerjisini düşürmek istemiyor. Doğru ve akılcı bir yöntem.

Hekimoğlu sürekli gelişiyor!

hekimoğmu.jpg

Celil Hekimoğlu önderliğinde yoluna devam eden Hekimoğlu Döküm Sanayi A.Ş. yenilikçi yapısından da taviz vermiyor.
Şirketin daha da büyümesi ve teknolojik anlamda dünya konseptindeki yerini koruyarak güçlenebilmesi için AR-GE'nin önemini çok iyi kavrayan Hekimoğlu bu anlamda da yatırımlarından geri adım atmıyor.
Firmanın AR-GE araştırmaları anlamında Türkiye'nin en yüksek harcama yapan 250 şirketinden birisi olması bu hassasiyetin en önemli işareti olarak ön plana çıkıyor. Trabzon'da doğan ve dünyaya açılan Hekimoğlu Döküm Sanayi A.Ş. kentin haklı gururu olmaya devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar