Teşekkürler

Kuzey Ekspres Gazetesi’nin dün günlük yayına geçişinin 14, kuruluşunun 24. yıldönümü idi. 11 Şubat 1994 yılında Trabzon Ekspres olarak haftalık yayına başlayan gazeteniz, 06.12.2004 tarihinde isim değiştirdi ve günlük Kuzey Ekspres olarak yoluna devam etti.
Gazetecilik ve yayıncılık dünden bugüne farklılaştı. Önceleri, yazılı, sesli ve görüntülü yayına son yıllarda sosyal medya da eklendi.
Artık gazetelerin yazmadığını, radyoların, TV’lerin seslendirmediği haber ve yorumları sosyal medyada bulmak mümkün hale geldi.

Bir yayın kuruluşunun bağımsız yayın yapabilmesi için ekonomik özgürlüğünün olması gerekir. Ekonomik özgürlüğü olmayan bir yayın kuruluşunun bağımsız yayın yapma şansı yoktur.
Gazeteler, radyolar, TV’ler ve de internet sitelerinin, gelir kaynağı ilan, reklam, tanıtım vs.dir. Bir yayın kuruluşunun bu gelirlerden pay alabilmesi için, kadrosunun yeterli olması, iyi bir ürün ortaya çıkarması özellikle günümüzde maalesef yeterli değildir.
Yerel ve yaygın medyanın, bir diğer geliri de resmi ilanlardır. Gazetelerin, aylık gelirlerinin üçte birini resmi ilanlar oluşturur.
Yaygın Yayın kuruluşlarının sahiplerinin hemen hemen tamamının, Yayıncılık dışında farklı işleri vardır. Yayın dışı gelirlerle, yayınlarına katkı sağlarlar.
Yerel gazetelerin büyük bölümünün ise gazetecilik dışında işi yoktur.
Gazetecilik dışında işi olmadığı için de devamlı ekonomik sıkıntı içerisindedirler.
Kuzey Ekspres Gazetesi ve www.kuzeyekspres.com.tr.’nin de yayıncılık dışında bir işi olmadığı için bu kulvarda yer alan yayın kuruluşları arasındadır.
Kuzey Ekspres Gazetesi ve www.kuzeyekspres.com.tr.  tüm bu zorluklara hatta ambargo ve baskılara rağmen tam 24 yıldır yayın hayatını bağımsız ve objektif sürdürüyor. Bundan böyle de sürdürecektir.
Kuzey Ekspres Gazetesi ve yayın grubu; dün de bugün de iktidar ve muhalefete eşit mesafededir. Kuzey Ekspres Gazetesi’ni farklı kılan da bu duruşu ve ‘haber kutsal yorum hür” anlayışıdır.
Bize destek veren veya vermeyen, takip eden herkese teşekkür ediyoruz.
***

Gazetemizin kuruluş yıldönümü nedeniyle, dün ziyaretçilerimizin yanısıra çok sayıda arayanımız da oldu. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda STÖ temsilcisi ve okurumuz gazetemize geldi, telefonla kuruluş yıldönümümüzü kutladı.
Vali Yücel Yavuz kutlama mesajında şöyle dedi;
‘Halkımızın doğru haber alma özgürlüğünün ve demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın kuruluşları şüphe yoktur ki ilkeli, dürüst, tarafsız yayın anlayışlarını sürdürdükleri müddetçe toplumun takdirini ve saygısını kazanırlar,
Kuzey Ekspres Gazetesi de bu anlayışla şehrimiz adına yürütmede olduğu etkili, sorumlu ve duyarlı yayıncılık anlayışıyla Trabzon basınımız içerisinde çok önemli bir yere sahiptir.
İlimizin gerek sosyal ve ekonomik, gerekse kültürel gelişmesine katkı sağlayan önemli yerel basın kuruluşlarımızdan birisi olan Kuzey Ekspres Gazetesi’nin 24. kuruluş yıldönümü dolayısıyla başta gazetenin sahibi ve başyazarı olarak şahsınızı, gazete yönetimini ve çalışanlarını tebrik eder, yürütmekte olduğunuz yayıncılık faaliyetinizin daha uzun yıllar başarılarla dolu olarak devam etmesini temenni ederim’


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum