Teşkilatın adı var!

teskilat.jpg  AKP Trabzon il teşkilatının yerel seçimden sonra esamesi okunmaz oldu. Teşkilatın önerdiği isimlerin birçoğu, devlet dairelerinde ve belediyelerde devre dışı bırakılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, görevden aldığı ve atadığı isimlerle ilgili teşkilatla görüş alışverişinde dahi bulunmadığını belirten bir il yöneticisi, Haydar Revi, son dönemlerde iyice devre dışı bırakıldı. Milletvekili Muhammet Balta, toplantıda başkana yükleniyor, başkan ses çıkarmıyor. Büyükşehir belediyesindeki atamalarda teşkilata bir şey sorulmuyor. Önerilen isimler, geri geliyor” dedi. 

Hekimoğlu FK’yı yalnız bırakmadılar!
  hekimoglu-002.jpgTrabzon’un 2. ligdeki temsilcilerinden Hekimoğlu FK’nın Pazar günü İstanbul’da Sarıyer ile maçı vardı. Hakimoğlu FK’nın Sarıyer’i 1-0 mağlup ettiği karşılaşmayı Trabzon eski yöneticilerinden İbrahim Öztürk, Gençağa Meriç ve Coşkun Bülbül de izledi. Hekimoğlu FK’yi çok beğenen İbrahim Öztürk, “Hekimoğlu, bu grupta kesinlikle play-off’a kalır. Celil bey çok güzel bir takım kurmuş, tebrik ediyorum” dedi. 

CHP’de kilit Ortahisar mı?
  CHP Trabzon kongresinde, il başkan adayını belirleyecek ilçenin Ortahisar olduğu ancak, Beşikdüzü, Akçaabat ve Maçka ilçelerinin de birlikte hareket etmeleri halinde Ortahisar kadar etkili olabilecekleri söyleniyor. CHP Trabzon teşkilatının önemli isimlerinden Nuri Aydın, “Bizim partimizin delegesi, ölçer biçer ona göre oy verir.chp-008.jpgO nedenle ilçeler üzerinden hesap yapmak yanlıştır” dedi. Aydın, şimdiden şu veya bu ismin il başkanı olacağını söylemenin de doğru olmadığını belirterek, “Önce bir ilçe kongreleri yapılsın. Kimin kimlerin aday olacağı ondan sonra belli olur” diye konuştu. Aydın, yarışa girmeyi düşünmediğini belirterek, “Benim ismim üzerinde ittifak sağlanırsa görevden kaçmam” dedi.

Çin’i Avrupa’ya taşıyacakmış!
  Siyasetçilerin ana malzemesi vaatte bulunmak umut dağıtmak, hayalleri gerçek gibi sunmak diye sıralanır. Türkiye’de son yıllarda akademisyenler ve devlet memurları da siyasetçiler gibi atmaya başladı. Bu atanlardan biri de Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu…  cini-1.jpgAkademisyenlik yaşamı boyunca, gelmiş geçmiş iktidarlarla uyum içerisinde görüş belirten Bocutoğlu, Çin’i Avrupa’ya taşıyacak yeni tren yolunun Karadeniz’den geçeceğini söyledi ve “Bir kuşak-bir yol projesinin Batı Asya koridorunun Hazar denizi varyantı Türkiye’den geçmekle birlikte, Trabzon limanının Türkiye demiryolu ağına bağlı olmaması, Karadeniz bölgesinin projeden yararlanmasını engelliyor. Bu nedenle Trabzon’un demiryolu ağına bağlanması şarttır” dedi.
  İlahi Ersan Hoca, Trabzon hangi demiryolu ağına bağlanacak? Bağlansa ne olur?  Trabzon’da veya Anadolu’da tren ile taşınacak ürünün mü var? Samsun’da tren yolu var ve ağa da bağlanmış. Ancak, tren yolunda doğru dürüst tren çalışmıyor. Çünkü taşınacak ürün yok!
Ersan Hoca, Çin’den Avrupa’ya deniz yoluyla mı yoksa tren yoluyla mı daha ucuz mal taşınır? 
                                               **********
  Atatürk'e sevginizi, bağlılığınızı ifade etmek mi istiyorsunuz? Geçmişte yarı ilah yaratmak yerine Türkiye'nin onun evrensel medeniyet arayışına yönelik olarak akmasını engelleyen AKP siyasetini sandıkta yenin. Atatürk'le ilgili kendilerine Atatürkçü diyen generallerin zaman içinde oluşturdukları kişi kültünün basmakalıp tekrarlarına rastladıkça ölmeden kabir azabı çekiyorum. Atatürk öleli 81 yıl oldu. Türkiye'nin bugünkü meselelerinin çözümü için 81 yıl önce ölen bir adamdan medet ummak acz dir. Atatürkçülük diye evrensel bir siyaset felsefesi, siyaset modeli, anayasal model yoktur. Evrensel değerlere dayanan, anayasal yurttaşlığa dayanan, ırkçılığı, dinciliği, etnik üstünlük iddiası saçmalıklarını reddeden, kadının bedeni üstündeki hakkını erkeğin bedeni üstündeki hakkı ile eşit gören, homoseksüaliteyi solaklık gibi NORMAL insan olmanın azınlık hali olarak değerlendirebilen, bilim, felsefe ve sanat üretiminde evrensel uygarlığa başkalarının hayranlık duyacağı eserlerle katılan insanların yaşadığı bir ülke olarak Türkiye ülküsünü yüceltin. Atatürk'ü kutsallaştırmaya kalkarsanız Muhammed Peygamber Atatürk'ü döver. Atatürk'ün vaat ettiği huriler, gılmanlar ya da müeyyide olarak tepenizde sallandırdığı cehennem azabı yoktur. AKP'yi iktidara, Atatürk'ü izlemeyi putperest gibi Atatürkçülük yaptığını sanan salaklar taşıdı. Demokrasi, evrensel insan hakları, kadın erkek eşitliği, ırkçılığı, dinciliği red ... Bunlardan hiç biri Atatürk'ün münhasıran getirdiği değer ya da ilkeler değildir. Atatürk'ün 1923-1938 arasındaki icraatlarının içinde doğrular kadar yanlışlar da vardır. Putlaştırmayın Mustafa Kemal Atatürk'ü. Onun tarihteki yerine hakaret etmiş oluyorsunuz ona kutsallık izafe etmek istediğinizde. Atatürk bir fani idi. Yaşadı ve öldü. Siz önünüze baksanıza ey Cumhuriyetçi olduğunu sanan cemaat-i Türkiye insanları. ( Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

                                               ************

   Geçmişimde Atatürk’e düşmanlığın zirvesine ulaşmış bir insan olarak diyorum ki; kafasında fes taşıyan adamla benim aramdaki benzerlik Atatürk’ü anlamaya aklımızın yetmemesi imiş. O’ndan milyonlarca kez özür dilesem bu aptallığımı yok edemeyeceğim. İşin daha acı tarafı çevremde O’nu anlayamayan milyonlarcasının adam diye geçinmesi.
Maalesef!
  Güvercin ve tavuklara hiç yem atınız mı bilmem! Önce nimeti kavrayamaz ve kaçarlar. Sonra döner ve yerler.
Türk Milletinin yarısı tavuklar kadar olamadı.
Rahat uyu büyük insan!
Seni anlayamamak bizim kusurumuz.
Bunun cezasını çekiyoruz, çekeceğiz.
Aptallık genetiğimize işledi.
Onu anlayan saat dokuzu beş geçe siren çalmaz. Fikirlerini hayata geçirmek için uğraşır.

Hap gibi yutulacak Atatürk yoktur. Onu sevmek fikirlerini anlamakla mümkündür. Fikirleri daima medeniyeti ve bilimi işaret eder. Yazı ve kılık kıyafet devrimi dahil.
Anlamak lazım vakit geçiyor. Lozan’a küfredenler sayesinde Sevr’e beş dakika kaldı!
Uyanalım! 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar