Teşvik depremi

Teşvik depremi

Hükümet, mevcut teşvik sistemini sona erdiriyor. IMF’nin de desteğini alan yeni sistem sektörel ve bölgesel teşviği içeriyor ve yeni yatırım yapanların yararlanabilmesi öngörülüyor

MEVCUT TEŞVİK KALKIYOR

Bugün sona erecek olan ve önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu’nda uzatılması beklenen teşvik yasasında ne yazık ki beklenen olmadı. Kesinleşmemekle birlikte yeni sistemde yasaya gerek duyulmuyor. Yeni veya ilave yatırımlarla istihdam oluşturan yatırımcılar, Ek prim i, Kurumlar Vergisi i, çalışanların masraflarının karşılanması, yatırım yeri tahsisi, faiz iadesi, gümrük muafiyeti ve KDV istisnası gibi kalemlerde desteklenecek.

 

 

İŞLETMELERE BÜYÜK DARBE

Mevcut sistemin sona ermesi, 49 ilde 23 binin üzerinde işyeri ve 591 bin işçiyi etkileyecek. Yeni teşvik sistemi kapsamına girmeyen işletme ve çalışanlara uygulanan indirim ya da istisnalar kalkacak. Kriz ortamında zaten kötü durumda olan işverenler, daha da yükselen maliyetlerden kurtulmak için geniş çaplı işten çıkarmalara gidebilecek. Bunun önlenmesi için, başta iş kesimleri olmak üzere bütün kesimlerin hükümet üzerinde baskı kurması şart.

 

BAKAN ÖZAK DOĞRULADI

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın yeni sistem üzerindeki çalışmalarını doğrulayan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, teşviğin devamından yana olduklarını, ancak içeriğinin değişebileceğini söyledi. Yenisi hazırlanana kadar eski durumun korunacağını belirten Özak, “Bakanlar Kurulu’nda ayrıntılı bir şey görüşmedik. Sadece bu konuda yapılan teknik çalışmadan sözedildi. 6 Ocak’ta bir değerlendirme yapılacak. 30 Ocak’ta iş kesinleşecek” dedi. 

 

Yeni sistemde, teşvikten yararlanabilmek için yeni yatırım zorunlu görülüyor. Bölgesel ve sektörel teşvik geliyor. Tüm Türkiye’de gümrük muafiyeti ve KDV istisnası uygulanacak

Mevcut teşvik yasasını sona erdirecek olan hükümet, yeni bir teşvik sistemi üzerinde çalışıyor. Yeni sistem eskisi gibi 10 kişiden fazla çalışan yerleri kapsamayacak. Bölgesel ve sektörel teşvik gelecek.  Teşvik sistemi ancak yeni yatırımlarda yapılacak. 2009’dan itibaren yeni veya ilave yatırımlarla istihdam oluşturan yatırımcılar 7 ayrı kalemde desteklenecek. Bu kalemler 'Ek prim i, Kurumlar Vergisi i, çalışanların masraflarının karşılanması, yatırım yeri tahsisi, faiz iadesi, gümrük muafiyeti ve KDV istisnası' olarak sıralanacak.

Bölgesel ve sektörel teşvik alanına girmeyen diğer yatırımlar için ise çapında gümrük muafiyeti ve KDV istisnası yönünde genel bir devlet desteği verilecek. Enerji teşviki gibi rekabeti bozan unsurların yer almayacağı yeni teşvik sisteminde, mevcut yatırımlar ancak ilave yatırımla yeni istihdam oluşturmaları halinde devlet desteğinden yararlanabilecek. Bu kuralın tek istisnası tekstil olacak. Tekstil sektöründe, mevcut işletmelerin Doğu ve Güneydoğu'ya taşınmasına da teşvik verilecek.

yönetiminin son dönemdeki en önemli gündem maddesini oluşturan yeni teşvik sisteminde, yatırım i benzeri bir yapı esas olacak. Bu yapı Kurumlar Vergisi i üzerine kurulu olacak. Resmi açıklamalarda da dile getirildiği üzere, yeni teşvik sisteminde bölgesel, sektörel ve büyük yatırım destekleri söz konusu olacak. Bölgesel teşviklerde, yerel kalkınma programlarını takip amacıyla 'yi 26 bölgeye ayıran 'NUTS 2' sistemi kullanılacak.

GÜMRÜK VE KDV İSTİSNASI

Yatırımcılar, bölgesel ve sektörel teşvike uygun olmayan bir yerde yatırım yaptığında ise sadece gümrük muafiyeti ve KDV istisnası kolaylığından yararlanabilecek. Bir başka deyişle, tüm 'de Gümrük Vergisi muafiyeti ve KDV istisnası genel teşvik unsuru olarak uygulanacak. Ancak bu kolaylıklardan her yatırım sahibi de yararlanamayacak. Prensip olarak belli sektörlere teşvik verilmediğine dikkat çeken kaynaklar, aynı uygulamanın yeni dönemde de süreceğine dikkat çekiyor. Bunun dışında 5 puanlık prim ine ilave , çalışanların masraflarının karşılanması, yatırım yeri tahsisi ve kredi faizi iadesi de uygulanacak devlet destekleri olacak. Yeni teşvik sisteminde, sektörlerin belli yerlerde kümelenmesi de temel amaçlardan biri olacak.

 BAKANLAR KURULU KARAR VERECEK

Teşvik paketi, enerji desteği gibi unsurları ise içermeyecek. Halen uygulanmakta olan 5084 sayılı yasa kapsamında, enerji desteği de uygulanıyor. Söz konusu uygulamanın, rekabeti bozucu unsur oluşturduğuna dikkat çeken kaynaklar, yeni teşvik sisteminin ise yatırım maliyetlerini düşürücü düzenlemelerden oluşacağını belirtiyor.

Yeni teşvik paketinin, halen uygulanmakta olan sistemden bir diğer farkı da yasal dayanağı olacak. Yeni teşvik paketi için yasa çıkarılmayacak; bakanlar kurulu kararı yeterli olacak. Yetkililer, sadece Kurumlar Vergisi oranlarında yapmak için bakanlar kuruluna yetki veren tek maddelik bir yasa değişikliği olacağını belirtiyor. Bu değişikliğin ardından da bakanlar kurulu kararı imzaya açılacak. Teşvik paketinin, imzaya açılmadan önce (AB) ile yürütülen Gümrük Birliği taahhütleri kapsamında AB'yle de müzakere edilmesi gerekiyor.

DOĞUYA TEŞVİK

Teşvik paketinde prensip olarak, yeni yatırım ve yeni istihdam olmadığı müddetçe desteklerden yararlanma olanağı olmayacak. Bu durumun tek istisnası ise tekstil sektörü olacak. Tekstil sektöründe, tesislerini Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya götürmek isteyen firmalar için teşvik verilecek. Bunun dışında ise geleneksel tekstil alanlarında üretim kapasitesini artırıcı hiçbir düzenleme yapılmayacak. Sektörün enerji desteği talebi de rekabeti bozucu unsurlar taşıdığı için kabul edilmiyor.

BÜYÜK YATIRIMA BÜYÜK TEŞVİK

Teşvik paketinin büyük yatırımlarla ilgili taslak düzenlemeleri basına daha önce de yansımıştı. Buna göre bir değişiklik yapılmaması durumunda petrokimya sektöründe 1 milyar YTL'in üzerindeki, otomotivde ise üst segmente dönük 250 milyon YTL'lik yatırımlar ile LCD televizyon üretiminde 1 milyar YTL'lik yatırımlar büyük yatırım kapsamına alınarak teşvik verilecek. Ayrıca haycılık, entegre sera ve meyve-sebze üretimi, seracılık, selülozla kâğıt üretimi ve havacılık yatırımları da teşvik kapsamına girecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.