TFF’nin büyük kumarı!

  TFF, koronavirüs nedeniyle 12 Mart’ta ara verilen tüm liglerin 12 Haziran’da başlatılmasına karar verdi.
  TFF Başkanı Nihat Özdemir, bu kararı, Sağlık Bakanı ve kulüp başkanları ile görüşerek aldıklarını söylüyor.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, ‘ligleri oynatabilirsiniz’ demedi. Fahrettin Koca, sorumluluğu TFF ye bıraktı. TFF ise topu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bağlı Bilim Kuruluna attı. Bilim Kurulu ise, bu konuda henüz net bir açıklama yapmadı. Liglerin oynanmaması konusunda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun net kararı olmamasına rağmen TFF, kararını verdi… TFF’nin bu kararı neden ve niçin verdiğini irdelersek;
UEFA; Türkiye Futbol Federasyonuna, Ağustos ayının ilk haftasına kadar bize, lig birincisini, ikincisini, Avrupa Kupasına katılacak takımları, liglerinde çıkanı düşeni bildir, dedi.
Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA’nın bu talebini yerine getirebilmek için ya liglerdeki mevcut sıralamayı tescil edecek ya da oynanmamış maçları oynatacak veya ligleri oynanmamış kabul edecek.
TFF’nin ligleri mevcut haliyle tescil etmesinin anlamı, tüm liglerdeki sıralamanın onaylanması demek. Bu duruma, şampiyonlukta iddialı olan takımlardan çok mevcut sıralamaya göre küme düşecek kulüpler itiraz ediyor.
Şampiyonluk yarışında en büyük itirazı ise Galatasaray yapıyor. Çünkü Galatasaray’ın bu yıl ve önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligine gidememesi demek büyük bir yıkım yemesi demektir.
Beşiktaş maçı öncesi ve sonrası süper ligin oynatılmasına karşı çıkan Galatasaray bugün hiçbir şey olmamış gibi, ligin oynatılmasını istiyor. Galatasaraylı Muslera ve Falcao’nun, seyircisiz oynanan Beşiktaş maçı sonrası süper ligdeki tüm Güney Amerikalı oyuncuları arayarak, Korona nedeniyle can güvenliği tehlikesi yaşadıklarını öne sürerek, ‘Birlik olalım, oynamayalım’ dedikleri kulaktan kulağa yayılmıştı. Trabzonsporlu Obi Mikel’in de bu iki oyuncunun uyarısından sonra kulübünden ayrıldığı medyaya yansımıştı. Hatta bu dönem Fatih Terim’in kızının, ‘Allah belanızı versin’ sözleri büyük yankı yaratmıştı.
O günlerde ligin oynanmamasını isteyen Galatasaray’ın bu gün, ligin devam etmesi yönünde görüş bildirmesi gerçekten ilginç.
                                                   ************************
 
  TFF’nin bu kaotik ortamda ligleri oynatma kararı kesinlikle yanlıştır. TFF, bu yanlışını doğru göstermek için, kulüplerin yayıncı kuruluştan alacakları 500 küsur milyon lirayı ve diğer gerekçeleri öne sürdü.
Bize göre yapılması gereken iş, tüm liglerin olduğu gibi tescil edilmesi ve düşmenin kaldırılmasıdır.
Neden derseniz; maçlar başladıktan bir iki hafta sonra özellikle alt sıralardaki bir takımın kadrosundaki bir iki oyuncunun koronavirüs testlerinin pozitif çıkması kesinlikle liglerin iptalini gerektirecektir. Aynı hafta içerisinde şampiyonluk yarışındaki mesela Trabzonspor’un puan kaybetmesi halinde, zirve yarışındaki diğer takım veya takımlar avantajlı hale gelecektir.
Diğer yandan bir de Türkiye Kupası var. Liglerin mevcut haliyle tescil edilmesi halinde 5. sırada olan takım Avrupa’ya gider. Burada da sıkıntı var. Çünkü FB, bugün sıralamada ilk 5’te değil.
Sonuç olarak, TFF büyük bir kumar oynamaktadır.
 60_b-011.jpgHasan KURT
 
                                     

 

 

                                              *******************************
 Atayan ne emrederse onu yapar.
Ligi oynatacaklar.
Niye?
Çünkü Trabzonspor lider.
Bir kez daha "dop işi ayri devlet işi ayri" prensibi işledi.
Partilerine Nihat Özdemir, bir nevi "Yalova Kaymakamı."
toz kondurmayan Trabzonsporlu AKP'lilere mahsus selam ederim.
AKP, Trabzon'dan % 90 oy almazsa hatırım kalır.

(Atilla Dilaver)
 
                                             *************************
 Lig oynanacakmış...
Ne zamana kadar?
İstanbul Haramilerinin biri lider oluncaya kadar.
Onu da ilk hafta hakem halleder zaten.
Geçmiş olsun.  

(Burhan Öztürk)
 
                                        ********************************
                                        
Biz Trabzonsporluyuz!
 
a06373f6-99b5-4606-8f64-1dc0dac6d4cd-004.jpg  İşadamı Hüseyin Kıran, Türkiye Futbol Federasyonunun liglerin tamamlanması yönünde verdiği kararı değerlendirdi ve şöyle dedi;
‘Malum pandemi nedeniyle ara verilen süper ligin seyircisiz tamamlanmasına karar verildi.
Eğer ligler tescil edilseydi buruk bir Şampiyonluk olacaktı. Çoğumuzun da içine sinmeyecekti.
Averajla 2. sırada olan ve diğer takımlara da haksızlık olacaktı.

Kimse olsun, hak ettiler demesin. O başka bu başka, ben herkesi yenip Şampiyon olunmasından tarafım. Şimdi gelecek Şampiyonluk çok daha anlamlı ve değerli olacak. Himmet buyrulmuş Corona Şampiyonu olacağımıza, herkesi yenip hem gönüllerin hem de ligin gerçek Şampiyonu olalım.
Bizim öyle bahşedilmiş Şampiyonluklara ihtiyacımız yok.
Biz zaten bu yüzden Trabzonsporluyuz. Biz bunun için Trabzonspor’uz.
 
                                             **************************
 
  Kendimizle o kadar meşgulüz ki dışımızda olanları göremiyoruz. Dünyada yaşıyoruz ve insanız. İnsanın insana, insanın "toprak ana"ya yaptıklarını dünya üzerinde yaşayan bir canlı olarak değil de sanki Mars'tan izliyoruz.
   İsrail'in Ortadoğu'da, ABD’nin dünyanın her yanında, Hinduların Aracan’da, Çin'in Uygur bölgesinde işlediği cinayetlerin korkunçluğunu, sömürülen anakara Afrika’da açlıktan ölenlerin açlığını hissedin. Büyük kapital sahiplerinin dünyayı ele geçirmesini görün. Sebeplere sarılınız diyen bir dinin mensupları olarak sebepleri düşünün.
  21ca9835-e824-4053-a2f5-ca02090a6563.jpgBunları düşünemeyenlerin, survivor'da kimin kazandığını merak etmelerini, turistik gezileri, lüks araba, yat ve yazlıkları veya hac umre harcamalarını, lüks otellerde imamlı düğün şatafatlarını vs aynı kefeye koyun. Kendinize yakın olanları hoş görmeyin. İnsanın acısını hissetmeden rahatlık içinde yaşayanların, doğanın isyanını fark etmeyenlerin insanlıktan bahsetmeleri, Müslüman olduklarını iddia etmeleri ne kadar doğrudur.
  Sevgiyi, kardeşliği, insana ve doğaya saygıyı yitiren insanlık ölüyor. İnsanlığın acılarını, doğanın isyanını hissetmeden, dünyayı öldürerek yaşamak neye yarar. Uykuda mısın sevgili yarim uyan, uyan diye bir türkü vardı, tam yerine rastladı, andım.
"‘Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık’" Kızılderili atasözü
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar