Tıbbi Bitkiler  Ekonomiye  Kazandırılacak

Tıbbi Bitkiler Ekonomiye Kazandırılacak

Artvin'de, "Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Katma Değer Oluşturma" konulu panel gerçekleştirildi.

Vali Yılmaz Doruk, Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Tıbbı Aromatik İhtisaslaşma Koordinatörlüğü ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğü organizesinde düzenlenen panelde, Artvin'in tıbbi aromatik bitkiler noktasında çok zengin bir il olduğunu ancak bu değeri ekonomiye kazandırma konusunda çok eksiği bulunduğunu söyledi.

Kendilerine düşen görevin, buradan önemli bir ekonomik değer çıkartmak olduğunu vurgulayan Doruk, "AÇÜ, tıbbı aromatik bitkiler noktasında ihtisas üniversitesi seçildi. Bu da Artvin'in bu konudaki öneminin bir göstergesi. Tıbbı aromatik bitliler konusunda 8 milyon liraya yakın yatırım yapılmış. Bu büyük bir rakam, bu parayla biz ilin seyrini değiştiriyoruz. Bu yüzden bunu iyi değerlendirmemiz lazım" dedi.

tibbi-bitkiler-1.jpg

En zengin il Artvin

AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Artvin'in, Türkiye'nin 2 bin 727 bitki çeşitliliğiyle en zengin ili olduğunu söyledi.

AÇÜ'nün, YÖK tarafından tıbbı aromatik bitkiler alanında ihtisaslaşma altına alındığını anımsatan Tilki, "Tıbbi Aromatik Bitkiler Koordinatörlüğünü ve Tıbbı Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezini kurduk. Laboratuvar oluşturma çalışmalarını bugün itibarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Yaklaşık 8 milyon liralık makine ve teçhizat alımı yaptık. Şu an alımlarımız yine devam ediyor. Bu süreçte akademisyen arkadaşlarımızın gayretleri yoğun bir şekilde devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.